Menu

SEO uyumlu sayfa ve site nasıl yapılır

2 Şubat 2015 - Internet
SEO uyumlu sayfa ve site nasıl yapılır

SEO uyumlu algısı malesef site ziyaretçilerinin büyük bölümünü google oluşturduğu için engellenemez bir biçimde yükselmekte. SEO uyumlu sayfa gibi kavramlar rağbet görürken SEO uyumlu site diye satış ve pazarlama tekniğine dönüşmüş iletişimlere dahi raslar olduk. Hatta SEO uyumlu makale yazılır satılır, SEO uyumlu makaleler var gibi bu durumu içselleştirmiş bir internet kitlesine sahibiz artık.

  1. Sayfa içeriği mi? Optimizasyon mu?
  2. Kendinize bir keyword (anahtar kelime) seçin
  3. Ele geçirdiğimiz Google’ın SEO kriterleri
  4. Sayfa Adresi (URL)
  5. HTML Meta Kodları(uzmanlar için)
  6. Sayfa Başlığı (TITLE)
  7. Sayfanın Yazıları İçerik
  8. Sayfadaki resimler
  9. Link zinciri
  10. Tavsiyeler

Sayfa içeriği mi? Optimizasyon mu?

Bu aslında bir yönüyle iyi, zira google kriterleri neredeyse bütün bir internete belli bir formata, tasarım desenine yönlendiriyor; Diğer bir açıdan kötü çünki sayfada içeriğe odaklanması gereken web sitesi sahipleri, sayfalarını formatlamaktan ve bu formatla düzenlemekten içerik üzerinde çalışamayıp; google’a şirin gözükmek için çalışıp yorulmaktalar.

Bu kaçınılmaz tasarım ve format kriterlerinden bazılarını öğrendik; Bunları google’ın çok sıkı sakladığını ve bizim gibi site sahiplerinin optimizasyon yaparak page rank yükseltme, siteyi patlatma yoluna gitmelerini engellemeye çalıştığını da pek ala biliyoruz. Öyle ya tüm kriterleri biliyor olsak interneti İçerik yerine Kriterlere uyan ama içinde hiçbir şey bulunmayan saçma sayfalarla doldurup kendi sonumuzu hazırlarız. Bu açıdan ama google bunları sır gibi saklasın.

Kendinize bir keyword (anahtar kelime) seçin

Google herşeyi kelimelere böler, anahtar kelimeler oluşturur ve bunları indexleyip sitelerinizle sayfalarınızla ilişkilendirir. Google için alt düzeyde site yoktur, sayfa yoktur, anahtar kelimeler dediğimiz keywords vardır. Sayfanızda neye değinecekseniz o konuda en çok aranan ilgi gören anahtar kelimeye odaklanmaya çalışın. Önce anahtar kelime seçin.

Ele geçirdiğimiz Google’ın SEO kriterleri

Google aşağıdaki kriterleri tek tek inceleyip elemine ederek sayfanıza bir puan veriyor ve size ranking sağlıyor, işte bu kriterlerden bazıları.

Sayfa Adresi (URL)

HTML Meta Kodları(uzmanlar için)

Sayfa Başlığı (TITLE)

Sayfanın Yazıları İçerik

Sayfadaki resimler

Tavsiyeler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>