Çocuk bakımıYeme-içme

bebekler için ek gıdaya geçişte nasıl gıdalar hazırlanmalı

Bebeklerde 4-6 ay arası ek gıdaya geçiş sürecidir. Bu süreçte başlangıçta vitaminli lezzetli sağlıklı ev yapımı gıdalar hazırlamaya çok dikkat etmeliyiz.
Bazı bebeklere ne verseniz yer. O yüzdende elimize ne geçse püre yapıp bebeğe yedirerek maalesef sadece yutmaya alıştırırız. Ve lezzet almadan sadece yutmaya alışan obeziteye meyilli bir bebek olabilir aman dikkat.
Bazı bebeklerde vardır lezzete görüntüye daha 4 aylıkken önem verir küçük gurmedir. Onlarada illa vitaminli olsun besleyici olsun diye elimize geçeni karıştırdığımız püreleri zorla yedirmeye çalışırsak daha ilk başlarda yemek fobisi oluşturabiliriz.
Bazı bebekler kolaydır. Herşeyi verebilir yedirebilirsiniz. Hazırladığımız gıdalar çiğneyerek yiyebilecekleri çenelerini aç kapa yaparak yiyecekleri ağızlarında çevirebilecekleri gıdalar yemesini sağlamalıyız. Sadece yutmayı öğretmek çok yanlıştır.
Bebeğiniz yediği yemeklerin lezzeti konusunda seçici ise karşınızda küçük bir gurme duruyor olabilir. Kendimize yemek yaparken lezzete ve görünüme ne kadar önem veriyorsak bebeklerimin yemeklerini de önemsemeliyiz.
Bazı seçici bebekler için bol vitaminli lezzetli alternatif birkaç tavsiye verelim;
• İçine mısır unu, kaşar, soğan rendesi, kabak rendesi, patates rendesi,birazda baharatlarla tatlandırarak mücvere benzer bebeklere uygun şeklide sebze krepleri yapabilirsiniz.
• Bebekler için sağlıklı tuz ve şeker içermeyen şeker yerine pekmez kattığımız bisküviler,tuz yerine kaşar peyniri kattığımız krakerlerden yaparak lezzetli atıştırmalıklar da yapabiliriz.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.