Bilim

Ay tutulması nasıl olur?

Ay tutulması nedir?

Ay tutulması, Ay, Dünya’nın gölgesinde kaldığında bir ay tutulması meydana gelir.
Bu durum sadece Güneş, Dünya ve Ay tam olarak veya çok yakın bir şekilde sıralandıklarında yani diğer ikisi arasında Dünya ile hizalandığında ortaya çıkabilir. Aytutulması sadece dolunayda ortaya çıkabilir ve aytutulması türü ve uzunluğu Ay’ın yörüngesinin herhangi evresinde olduğuna bağlıdır.
Tam bir ay tutulması sırasında, Dünya güneş ışığının Ay’a ulaşmasını tamamen engeller. Ay yüzeyinden yansıyan tek ışık Dünya atmosferi tarafından kırılıp giden ışıktır. Bu ışık, gün batımında veya güneşin doğuşunda kırılmadan dolayı kırmızımsı görünür: Bu kırmızımsı renk nedeniyle, tamamen tutulmuş bir Ay’a bazen kanlı tutulma da denir. Dünyadan yansıyan Işığın kırılmasından ibarettir. Ay güneşten ışık alamaz.
Güneş tutulması sadece dünyanın küçük alanlarında görülürken aksine, Aytutulması Dünya’nın gece tarafındaki herhangi bir yerden görülebilir.
Bir aytutulması yaklaşık 2 saate kadar sürebilirken, Güneş tutulması Ay’ın gölgesinin daha küçük boyutu nedeniyle herhangi bir yerde sadece birkaç dakikaya kadar sürebilir. Ayrıca güneş tutulmalarından farklı olarak, ay tutulmaları, dolunaydan daha sönük olduklarından, herhangi bir göz koruması veya özel önlem almadan görüntülenebilirler.
kanli-ay-tutulmasi

Kaynaklar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ay_tutulmas%C4%B1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.