A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Bilim / Nasıl Görürüz
görme
görme

Nasıl Görürüz

İnsanı insan yapan en önemli hasletlerden biriside konuşma yetisidir. İnsanlar arasındaki iletişimin büyük bölümü konuşma ile sağlanmaktadır. Konuşma aynı zamanda kişiliğin dışa vurumudur. Benliğinizin derinliklerinde kalmış pek çok noktaya, konuşmanıza dikkat ederek ulaşabilirsiniz yani siz nasılsanız, konuşmanızda öyledir. Bunların yanı sıra zekanın da göstergesidir konuşma. Bizler üzerinde pek çok açıdan büyük bir etkiye sahip olan konuşma becerisi, görüldüğü üzere fazlası ile önemli dolayısıyla da herkes olabildiğince iyi konuşma becerisine sahip olmayı, en güzel şekilde konuşabilmeyi ister. Güzel konuşabilmek içinse ilk olarak konuşma sanatını çözmemiz gerekecektir.

Konuşma sanatını çözmek, güzel, doğru ve etkili konuşabilmek içinse her şeyden önce bilinç gereklidir. Kişi, neden güzel konuşması gerektiğinin bilincine varamazsa, elbette ki bu konu üzerinde fazla gayret göstermez. Bu nedenle de ilk olarak bu bilince sahip olmak gerekir sonrası zaten kolaylıkla halledilecektir. Güzel konuşmanın temeli; konuşmamızın karşıdaki kişi veya kişiler tarafından etkileyici bulunması gerektiğidir. Yapmış olduğumuz konuşmalar etkileyici olursa, insanlar sizlere daha fazla değer verir ve güvenirler. İnsanların size karşı olan bu olumlu tutumlarını hissedince bu sefer kendinize olan güveninizin de artar ve diğer kişiler tarafından sözü dinlenen, dikkate alınan kişi sizler olursunuz. Dolayısıyla güzel konuşmanın etkileyici olması gerektiğini de unutmamalısınız. Bunların yanı sıra olabildiğince duru ve akıcı bir dille konuşmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde duru ve akıcı bir dille konuşan bireyler, kendilerini dinleyenlere karşı hassas, nazik olurlar ve dinleyenleri kendilerine bağlarlar. Aynı zaman da ses tonlarını konuya göre ayarlayarak kendini dinleyen kişilerin sıkılmalarının önüne geçmiş olurlar. Bunların dışında güzel konuşabilmek için dinlemesini bilmeli, sözü gereksiz yere uzatmaktan kaçınmalı ve söylediğiniz sözleri jest, mimik ve tavırlarınızla desteklemelisiniz.

Konuşurken aynı zamanda muhatabınıza önem vermeli ve saygılı olmalısınız. Bu şekil bir tutum sergilemek kişinin kendisine olan saygısının da bir gereğidir. Aynı zamanda konuşmalarınızda nasihatlere olabildiğince az yer vermeye çalışmanızda da fayda vardır. Bunların yanı sıra konuşurken kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmek ve ses tonlamalarına özen göstermek de gereklidir.

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

jinekolog

Nasıl Jinekolog Olunur

Jinekolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı anlamına gelmektedir. Bu mesleğe yönelmek isteyen bireyler, lisenin bitmesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68