Çalışma Hayatı-Finans

Hem istifa edip hem de kıdem tazminatı nasıl alınır

istifa

“İstifa” sözcüğünün hizmet akdi yönünden anlamı hizmet akdinin (yada iş sözleşmesinin) işçi tarafından bozulmasıdır.

4857 sayılı Yeni İş Kanunu, eski İş Kanundaki 14. m. hariç diğer hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. 14. m. de hangi hallerde kıdem tazminatının ödeneceğini saymıştır. Uygulamada da bu maddede gösterilen sebeplerin dışında bir sebeple akdin sona ermesi durumunda özellikle istifa halinde kıdem tazminatının ödenmeyeceği Yargıtayın yerleşik görüşüdür.

Ancak İş sözleşmesi, ücretinin, fazla çalışma, tatil çalışması gibi alacaklarının ödenmemesi, çalışmalarının sigortaya bildirilmemesi, sigorta prim bildirimlerinin gerçek ücretleri üzerinden yapılmaması, gibi 4857 sayılı kanunun 24. maddesinde de sayılan nedenlerle fesih edilmiş, bu sebeplere bağlı olarak “istifa edilmiş” ise (ki bu uygun yazılı ve sözlü kanıtlarla kanıtlanabilir) işçinin kıdem tazminatı almaya hak kazanacağı tartışmasızdır.

“İstifa” denilen bildirim yazılı olarak yapılmış ve bunda bir neden gösterilmediğinde de aynı sonuç düşünülmelidir.

Bu şekilde hareket ederek hakkınızın gaspedildiğine inandığınız işverenden kıdem tazminatını mahkeme yoluyla da olsa alabilirsiniz.

istifa etmeden nasıl kıdem tazminatı alırsın ?

2 şart var ssk da 15 yılın olsun ve 3600 gün primin olsun ikiside varsa kıdem tazminatı alabilirsin. ve ssk ya gidip diyeceksin ben kıdem tazminatı alabilir yazısı istiyorum.SAOLSUNLAR KIRMADAN VERİRLER SENDE GİDER İŞVERENİNE TAKDİM EDERSİN SEVE SEVE ÖDEMEK ZORUNDA KALIR.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.