Çalışma Hayatı-FinansEğitim

Kariyerimi nasıl ilerletebilirim.

Kariyer önerisi

Kariyer için öneri isteyenlere. Öncelikle bunu lütfen iş olsun diye yapmayın, aktif olarak hedefleriniz doğrultusunda fedakarlıkta bulunabilecekseniz size faydası olur, diğer türlü herkes için zaman israfı.

  1. Popüler dizilerden hayaller edinmeyi acilen bırakın. İşe gitmiyorlar, gittiklerinde ise gereksizce şeyler yapıp hiçbir şey üretmiyorlar. İşlerine ait hiçbir amaçları yok, aşkları, sevgilileri, eğlenceleri, gereksiz hayalleri var. Ama lüks yaşıyorlar, mutlular ve hayatın tüm zorluklarını kolayca aşıyorlar. Yok böyle bişey kardeşim.
  2. Sizi okullardan milattan kalma bilgilerle paketleyip yolluyorlar (bazı değerli yerler hariç). Yapmakta olduğunuz mesleğe ait trendler nelerdir? Bunları tespit edin. Bunun en kolay yolu google’a sorup eskimiş yazıları okumak değildir. En kolay yolu güncel iş ilanlarına göz gezdirmektir. Özellikle mesleğinizi yaptığınız sektörde en büyüklere, en tanınmışlara dikkat edin. İşte onların verdiği iş ilanlarındaki aranan özellikler mesleğiniz ve sektörünüzdeki trendlerdir. Neyi öğrenmem gerekli diye düşünüp durmayın. Bulun ve not edin. Bu konuda Avrupa ilanları biraz daha değerli, çünkü teknoloji ve trendlerde öndeler ve onlara bakarak biraz daha isabetli konuları rahatça bulabilirsiniz.
  3. Öğrenin, öğrenmeye açık ve aç olun. e-learning siteleri, makale siteleri, ve en önemlisi bedava youtube size birşeyler anlatmak ve öğretmek için can atan binlerce uzmanla dolu. Özellikle youtube bedava ve bir çok konuyu Step by Step bulabilir, her gün küçük bir adım öğrenerek uzmanlığınızı ve deneyimlerinizi geliştirebilirsiniz. Okul hayatı size sadece diploma verdi bunu kabul edin. Öğrenme eylemi eğer başarıyı arzu ediyorsanız hayat var oldukça devam edecek. Kaç sene okudum, ders gördüm felan kafayı buna takmayın. Ders çalışmaya devam edin.
  4. Yanlış yapma, işleri batırma korkusu sizi girişimcilikten, sorumluluk almaktan, yenilikler ve daha büyük işlerin parçası olmaktan kesinlikle alıkoymasın. Bu şekilde full kontrol ilerleyemezsiniz. Düşe kalka gelenler çok hızlı şekilde önünüze geçip giderler. Akıllı insanlar yanlış yapmayanlar değil, yanlışlarından ders çıkarıp tecrübeye dönüştürebilenlerdir.
  5. Bir söz vermeden önce iki dakika düşünün. Eğer söz verirseniz de onu herşeyiniz pahasına yerine getirin. Kim ne derse desin, iş dünyasında İtibar birinci sırada ise Güven kesinlikle iki olur. Hatta bazen Güven the number one dır. Kariyerinizi güvenilmez bir profille asla yüceltemezsiniz. Takım arkadaşlarınız, yöneticileriniz, müşterileriniz veya üçüncü parti kişiler.. Sizinle bir anlaşma yaptıklarında akıllarında güvene dair bir soru işareti taşımamalılar. Eğer onları satar veya yarıyolda bırakırsanız. Bu sonsuza kadar devam edemez. Farkında olmadan izole edilirsiniz. Güven.. onu ne pahasına olursa olsun, koruyun. Yalnızca güvenilir profiliniz sayesinde bile inanılmaz fırsatlar yakalayabilirsiniz. Sizden çok daha yetenekli insanlar yarışta saf dışı kalabilir şaşırırsınız!
  6. Network. Aktif bir networkünüz olsun, yoksada mutlaka edinin. Ne kadar büyük networkünüz olursa o kadar büyük kariyer fırsatları yakalarsınız. Çünkü network, hiç efor sarfetmeden sizi fırsatlarla buluşturabilen mucize bir şeydir. Network’ünüz bilgisayarlardaki RAM gibidir. Elektrikler giderse silinir. Belirli peryodlarda verileri güncellemezseniz yine silinir. Onu kaybetmemek için aktif olarak onunla ilgilenmeli ve elektriğini kesmemelisiniz. Bedava bişey yok anlayacağınız.
  7. Doğru olanı yapmaktan vazgeçmeyin. Bazen yanlış olanı tercih etme konusunda diğerlerinin güç ve etkileri sizi yalnızlığa ve çaresizliğe itebilir. Pes edip, karakterinizden taviz vermeyin. Siz doğru olanı yapın veya yanlış yapmayın. Fırsatlar, dünya döndükçe yeniden ve başka yönlerden çıkıp gelmeye devam edecekler. Doğru olanı gündelik çıkarlar için terketmeyin. Yanlış tercihte bulunanlar ile aranızdaki anlaşmazlığı gerilim ve düşmanlığa dönüştürmeyin. Anlaşmazlık ve fikir ayrılıkları her zaman olur. Onlara saygı duyun, hayat devam ediyor. Eğer riskler oluşursa belki de sizi bulur ve değerli fikirlerinize başvururlar.
  8. Hayat iş veya kariyerden ibaret değil. Eğlenmeliyim, gezmeliyim, mutlu olmalı, stresten uzak yaşamalıyım. vs. vs. dünyaya bi daha mı gelicez, bak keyfine felsefesine inanıyorsanız; diğer 7 maddeyi niye okudunuz bilmiyorum ama bence bu yazı size göre değil. İş hayatı biraz stres, biraz ders, biraz kafa yorgunluğu, biraz hayal kırıklıkları ile size direk bir eğlence sunmaz (en direkt olarak bu mümkündür). Çalışmaktan, üretmekten, başarmak ve yeniliklerden mutlu olabiliyorsanız kariyerinizi yüceltebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.