Çalışma Hayatı-FinansEğitim

Nasıl Dj Olunur

Disc jokey Dj

Disc jokey yani DJ, parça seçimlerinden, parçalar arasındaki geçişlerden ve akıştan sorumlu olan kişiye denilmektedir. Günlük kullanımda iki çeşit anlama sahiptir; ilki radyo DJ’ leri, ikincisi ise partilerde çalan, albüm çıkartan, remix yapan DJ’ lerdir. Eğer sizlerde müziğe yalnızca sevme düzeyinde değil bir tutku olarak bağlıysanız bu alanı deneyimlemek sizin için iyi bir tercih olacaktır. Radyolarda DJ olmak diğer bahsetmiş olduğumuz DJ’ likten oldukça farklıdır. Radyo DJ’ leri, çoğunlukla şarkı aralarında anonslar yapar. Bilinenin aksine şarkı seçimlerinde onların hiçbir etkileri bulunmamaktadır. Şarkılar müzik birimleri tarafından verilmektedir. Burada DJ’ lere düşen sorumluluk şarkı geçişlerinin en iyi şekilde yapılması ve o aralarda anons ya da efektlerden yararlanarak programı belli bir akışa oturtmaktır.

Radyo DJ’ lerinin ana enstrümanı sesidir. Farklı topluluklar tarafından bu işin eğitimi verilmektedir fakat zorunlu değildir. Başarılı bir DJ olabilmek için o kişinin sesini iyi kullanabilmesi, kelimeleri doğru telaffuz edebilmesi ve yaratıcı bir mizaca sahip olması gerekmektedir. Bu işe sahip olabilmek için zorunlu bir eğitim süreci yoktur. Ama üniversite radyolarında görev almak iyi bir deneyim ve başlangıç olabilir. Birtakım radyolar, DJ adayı olabilecek kapasitedeki insanları alıp onlara eğitim vererek bir demo sürecine sokarlar. DJ adayı, bu süreçte başarı gösterir ise onu yayına çıkarırlar. Eğer bu yönde bir şeyler yapmak istiyorsanız çeşitli radyoların yayınladığı duyuru ve iş ilanlarını düzenli olarak takip etmeniz gerekecektir. Radyolarda verilen eğitim sürecinde diksiyon çalışmaları, dudak – dil egzersizleri, anonsların yapımı ve bunların yayına belli bir düzen ve akış içerisinde nasıl oturtulacağı anlatılmaktadır. Bu kişiler yalnızca DJ olarak kalabileceği gibi, bunun yanı sıra radyo müzik birimlerinde ve prodüksiyonda çalışabilir, genel koordinatörlüğe hatta radyo grup başkanlığına kadar yükselebilirler.

DJ’ liğin diğer türünde de zorunlu bir eğitim süreci bulunmamaktadır. Ancak özel eğitim veren kurslar ve internette var olan videolardan yararlanarak kişi kendini geliştirebilir. Özel bir kursa gittiğiniz takdirde orada eğitim; ekipman kullanımı, arşiv oluşturma, efekt kullanımı gibi derslerden oluşmaktadır. Kendinizi bu konuda geliştirip belli bir noktaya geldiğiniz zaman bu işte tecrübeli kişilerden destek alarak sahne deneyimine başlamanız sizin için faydalı olacaktır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.