Nasıl Doçent Olunur

Kariyer basamaklarına hızlı ve sağlam adımlarla tırmanmak aynı zamanda bunu üniversitede devam ettirebilmek fazlası ile zor bir iştir. Üniversiteyi tamamladıktan sonra kariyerine bu alan üzerine devam etmek isteyen kişilerin yüksek lisans ve doktoradan sonraki durağı doçentlik olacaktır. Peki, nasıl doçent olunur; üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olduktan sonra öncelikle ALES sınavına girilir. Buradan mezun olduğunuz bölüme göre alacak olduğunuz en yüksek puan fazlasıyla işinize yarayacaktır. Böylelikle daha sonradan başvuracak olduğunuz doçentlikte alacağınız yüksek puan ile ikinci defa Akademik Lisans Eğitim Sınavı’na girmek gibi bir derdiniz olmayacaktır. Ayrıca ALES’te sadece barajı geçmeniz yeterli olmaz, yüksek lisans için başvurmuş olduğunuz üniversitelerin belirli kriterlerine de uymanız gerekecektir.

ALES’ten sonra girecek olduğunuz yabancı dil sınavında alacağınız yüksek puanda sizi diğer adaylardan daha avantajlı hale getirecektir. Yüksek lisans ve ardından başvuracak olduğunuz doçentlik için de işinize yarayacaktır. Diğer bir önemli husus ise diploma notunuzdur. Üniversiteden mezun olmanızın ardından not ortalamanız akademik kariyeriniz açısından fazlası ile önemli bir hale gelecektir. Bunun öncelikli nedeni ise yüksek lisansta başvuracak olduğunuz üniversitelerin aradığı şartların en başında diploma puanınızın geliyor olmasıdır. ALES, YDS ve diploma notlarınız ile başvurmuş olduğunuz herhangi bir üniversiteden olumlu geri dönüş aldıktan sonra seçmiş olduğunuz üniversitede yüksek lisans eğitimine başlayabilirsiniz. En az 2 yıl sürecek olan yüksek lisans eğitiminin ardından da doktora eğitimine geçebilirsiniz. Doktora da en az 4 yıl sürecek olan bir eğitim sürecidir. Burada yabancı dil sınavından almış olduğunuz yüksek puan oldukça etkilidir. Doktora eğitiminin sonrasında ise yardımcı doçent unvanını alacaksınız ve bundan sonraki adımda doçent unvanına yükselebileceksiniz.

Doçentlik için Social Sience Cation İndex dergilerinde makale yayımlama koşulu vardır. Yayımlanmış olan makalelerden dört puan almış olmanız da gerekmektedir ki bu da en az 10 makaleye tekabül eder. Yayımlanan makalelerinizi doçentlik unvanı için jüri üyelerine gönderir ve jüri tarafından kabul edilir ise mülakata çağrılırsınız. Eğer bu mülakatı geçerseniz doçentlik unvanına sahip olabilirsiniz.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.