Çalışma Hayatı-FinansHukuk

Nasıl Emekli Olurum

Pek çok insanın ve en çok da ev hanımlarının fazlasıyla merak ettiği ve yeterli bilgiye sahip olamadığı isteğe bağlı emeklilik, isteğe bağlı sigortalık kapsamı içerisinde yer alır. İsteğe bağlı sigortalı olmak için de birtakım şartlar ve yükümlülükler vardır. İsteğe bağlı emekli olmak isteyen bir kişi bu şartları yerine getirmek zorundadır. İsteğe bağlı sigortalılık ise 5510 sayılı kanun ile düzenlenmekte olan ve kişilerin kendi isteklerine bağlı olarak, belli bir prim ödemek koşulu ile uzun vadeli sigorta kollarına veya genel sağlık sigortasına bağlanmasıdır. Bu koşulları sağlamış olan sigorta, isteğe bağlı sigorta olarak isimlendirilir. Ancak isteğe bağlı sigortalı olmanın da birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar;

 

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
  • İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için ilgili kuruma başvurmak,
  • SGK’ ya tabi başka bir şekilde sigortalı olarak maaş almıyor olmak,
  • Kanuna göre zorunlu sigortalı olmak şartlarında bulunmamak yani ay içinde 29 günden fazla çalışmamak ya da tam gün çalışmamak şeklindedir.

 

Yukarıda bahsedilmiş olan şartları sağlamış olan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilir ve böylelikle emekli olabilme olanağına da sahip olmuş olurlar. Peki, isteğe bağlı sigortalılık aracılığıyla nasıl emekli olunabilir, şartları nelerdir onlara değinelim; başvurulan kurumdaki kayıtlara göre sigorta karşılığında prim borcu sahibi olmamak, sigortalı ölmüşse ancak prim borcu varsa bu borcu 12 ay içinde ödenmek şartı ile tüm prim borcu kapatılırsa, sigortalı ölmüşse sigorta prim borcu olmaması, isteğe bağlı aylık talebinde bulunulması durumunda bu aylığa hak kazanmış olmak, 5510 sayılı kanunda yer alan 51. maddeye ait 2. ve 3. fıkra hükümleri durumunda sigorta dışı kalınır. Bunların yanı sıra yine ilgili yasada belirtilmiş olduğu gibi çalışmaya başlanılan gün ya da bir sonraki günden başlanarak sigortalı olunur. Ödenmesi gereken primler ise şu şekildedir; asgari ücretin %32’si 342,72 TL alt sınır ve yine asgari ücretin 6,5 katının %32’si olan 2.227,68 TL de üst sınır olarak ayarlanmıştır. Bahsedilmiş olan koşulların tümünü sağlayan bireyler isteğe bağlı emekli olabilirler.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.