Çalışma Hayatı-FinansHobi

Nasıl Film Çekilir

Film yapmak isteyen ve bu konuda net olan kişinin öncelikli olarak bir hikaye bulması gereklidir. Hikayenin içermiş olduğu olaylara paralel olacak şekilde bir senaryo yazımına geçilmeli ve böylelikle filmin ilk taslağı oluşturulmalıdır. Aynı zamanda film senaryosu için yaşanmış olaylardan, kitaplardan ya da yaratıcı bir hayal gücünden de yararlanılabilir. Filmin hikaye ve senaryosunu ana hatları ile belirleyen film ekibi sonrasında olayların temasını belirlemelidir. Bu aşamadan sonra ise olayın dramatik yapısının oluşturulması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak hikaye paragraflara bölünmelidir. Ardından yönetmen ve senarist, hangi oyuncunun nasıl bir karakteri canlandıracağına karar verir. Bu evrede karakterlerin belirleyici özellikleri ve ruh halleri ortaya çıkarılır. Filmin net bir projeye bürünmesi için senaristler, oyuncuların söyleyecek olduğu sözlere ve de hareketlerine yön verir. Sonrasında da bunu yazılı bir kompozisyon haline getirirler. Ayrıca senaryo yazılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da; filmin çekiliş amacı ve hitap edilen kitlenin göz önünde bulundurulmasıdır.

Ardından film teknik personelleri oluşturulur. Yönetmen ile birlikte oyuncular provasını yapar ve film çekilmeye hazır hale gelir. Bu aşamada sahnelerin görsel olarak icrası hazırlanır ve organizasyon planı belirlenir. Film çekme aşamasında bütçe planı oldukça önemlidir, senaryoda belirlenmiş olan bütçeye uygun olarak hazırlanmalıdır. Çekimi zor olan sahneler düşük bütçe ile çekildiğinde yeterli kalitede olmayacağı için daha yoğun içerikli bir senaryo yazılarak bu durum tolere edilebilir. Film çekmek için gerekli olan en önemli materyal ise kameralardır. Dolayısıyla da kameraların görüntü kalitesinin yüksek olmasına oldukça önem gösterilmelidir. Temel düzeyde olan bir film ekibi için sVHS tarzı kameralar yeterli olabilmektedir. Bu kameralar ile analog çekim yapılabilmektedir. Eğer dijital olarak bir çekim yapılmak isteniyor ise DV kameraları kullanılmalıdır. Böylelikle daha profesyonel görüntüler elde edilebilir. Görüntü kalitesinin de en üst düzeyde olması isteniyorsa 3CCD sisteme sahip olan kameralar tercih edilmelidir. Filmde kullanılacak olan kameralar belirlenip, görüntü unsuru sağlandıktan sonra ses araçlarının kullanılması gerekmektedir. Eğer film ekibi kaliteli bir kameraya sahipse ses konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Işık içinse density ve polasizing adı verilen filtreler kullanılabilir.

Film çekimi esnasındaki en önemli nokta ise çekim teknikleridir. Filmde yer alan sahnelerin nasıl çekileceğine senaryo içerisinde kesinlikle karar verilmelidir.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.