Çalışma Hayatı-Finans

Nasıl Hostes Olunur

Hostesler, uçak içerisinde yolcuların rahat ve güvenli bir şekilde seyahat edebilmesini sağlayan, kabin memuru olarak da bilinen meslek grubudur. Seyahat esnasında içecek ve yiyecek servisinde bulunmak, uçağın kalkış ve inişi sırasında görsel komut vermek, acil durumlarda yolculara ne yapılacağı hakkında bilgi vermek ve benzeri hizmetlerde bulunmak gibi görevleri vardır. Kabin memuru yani hostes olabilmek, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de birtakım şartlara bağlanmıştır. Genel kabul gören koşulların yanı sıra nadiren de olsa bazı hava yolu şirketlerinde bu şartlar az çok farklılık gösterebilir. Kişinin özellikle çalışmak istediği belli bir hava yolu şirketi var ise şirketin mevcut ilanlarından özel şartlar takip edilip, incelenebilir.

Bu iş için genel kabul gören şartlara bakılması gerekir ise; öncelikle belirlenmiş olan bir yaş kriteri olduğu söylenebilir. Ancak bahsetmiş olduğumuz bu kriter her ülkede farklılık gösterebilir, Türkiye’de bu yaş sınırı 38 olarak belirlenmiştir. Hosteslik mesleğini icra edebilmek için gerekli olan diğer bir şart ise hostes adayının İngilizce biliyor olmasıdır. Hava yolu şirketleri tarafından hostes adayının en az orta seviye İngilizce biliyor olması beklenilecektir. Hatta ikinci bir yabancı dil kişiyi daha avantajlı hale getirerek diğerlerinden daha ön plana çıkarabilir. Dolayısıyla bu meslekte yabancı dil bilmek kişiye fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra kişinin en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ancak bazı hava yolu şirketleri bu kriterde de çalışacak kişinin en az üniversite mezunu olmasını isteyebilir. Dolayısıyla üniversitede mezunu olmak da bu meslekte artı kazandıracak diğer bir etkendir. Hostes adayının aynı zamanda birtakım fiziksel şartlara da uyuyor olması gerekmektedir. Hostes adayının 160 – 180 cm boy aralığında olması, boy ve kilosunun orantılı olması ayrıca da fit bir görünüme sahip olması önemlidir.

Hostes olma süreci bir hava yolu şirketinin kabin memuru alım ilanı ile başlar. Eğer hostes adayı bahsetmiş olduğumuz tüm şartlara uyum gösteriyor ise ilana başvurur ve geri dönüldüğü takdirde ilk olarak İngilizce – Türkçe mülakatlara girer. Sonrasında hostes adayına şirketlerin fazlası ile önem vermiş olduğu karakter analizi yapılır. Hostes adayının sağlıklı iletişim becerilerine sahip, güler yüzlü ve uyumlu olması oldukça önemlidir.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.