Çalışma Hayatı-FinansEğitimHayat

Nasıl İş Bulunur

Çalışmak isteyen ve iş arayan bireyler için bu süreç pek de keyifli bir zaman dilimi değildir. Bu nedenle de bu durumun olabildiğince hızlı atlatılmasını isteriz. Şimdi, iş arama sürecini olabildiğince hızlı ve kolay atlatabilmek ve iş bulmak için neler yapılmalıdır ona değinelim;

1- Öncelikle iş kriterlerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı; hangi sektörden; yüksek maaşlı mı olsun yoksa  ortalama maaşlı mı; deneyim sahibi  olduğunuz bir alandan mı yoksa yeni bir alandan mı iş arıyorsunuz? Bu tip soruları düşünün. Kendinizin ne istediğini bilerek iş aramaya başlamanız hem süreci fazlası ile hızlandıracak hem de sonuçta bulacağınız iş sizi tatmin eden bir iş olacaktır.

2- Sahip olduğunuz yetenek ve yeterliliklerinizi gözden geçirmeli ve size uygun işlere bakarken alternatifleri de değerlendirmelisiniz. Örneğin; yazı yazma konusunda kendinizin iyi olduğunu düşünüyorsunuz diye kitap yazarı olmak zorunda değilsiniz, reklam ajanlarında metin yazarı olabilir veya basılı yayın organlarında da kendinizi gösterebilirsiniz.

3- Günümüzde en hızlı iletişim ağının internet olduğunu biliyoruz. Tabi ki internetten kariyer ve iş bulma sitelerinden de gerekli araştırmayı yapmalısınız. Fakat iş aradığınızı kesinlikle çevrenize, arkadaşlarınıza ve hatta bağlantınızın olduğu eski hocalarınıza dahi iletin. Sizlere olumlu yönde katkı sağlayacaklardır.

4- İş başvurularından istenen temel belge ise CV’dir. Özgeçmişinizi mümkün olduğunca sade, net ve bilgilendirici bir biçimde hazırlayın ve gülümseyen bir fotoğraf eklemeyi unutmayın.

5- İş arama süreciniz uzar ise maddi olarak çok zor bir durumda kalmadığınız sürece paniğe kapılıp önünüze gelen her işe başvurmayın. Kabul edilseniz dahi mutlu olmayacağınız bir işte zaten uzun süre çalışamayacaksınızdır.

6- İş görüşmelerindeyse içten, samimi ve özgüven sahibi olun; kendine güvenen ve samimi bir duruş sergileyen bireyler bazen mükemmel bir özgeçmişten bile daha önemli olabilir.

7-Görüşme yaptığınız kişilerden kesinlikle olumlu veya olumsuz en kısa zamanda geri dönüş isteyin ki karar verme süreciniz hızlansın.

8- İş arama sürecinizde yalnızca bu noktaya odaklanmayın aynı şekilde sosyal hayatınıza da devam edin ve kendinize de ihtiyacınız olan zaman dilimini ayırın.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.