Çalışma Hayatı-Finans

Nasıl Komiser Olunur

Emniyet Genel Müdürlüğü‘nde amir konumunda görev yapmakta olan komiserler, meslek yaşantısına ilk olarak Polis Akademisi’nden mezun olarak başlarlar. Buradan mezun olan kişiler ilk görevlerine komiser yardımcısı pozisyonunda başlamaktadırlar. Polis Akademisi mezunlarının yanı sıra, polis memuru olarak göreve başlayan polisler de gerekli olan eğitim ve sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlayıp sonlandırdıktan sonra komiser yardımcılığına ve ardından da komiserliğe yükselebilmektedirler. Polis memurlarının komiser ya da komiser yardımcısı olabilmeleri için öncelikle komiser yardımcılığı sınavından başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir.  Bu sınavı geçen polis memurları, görevine komiser yardımcılığı ile devam edebilmektedirler.

Emniyet Teşkilatı Yönetmeliği’nde yapılan bir takım değişiklere göre komiser olma standartları hususunda bazı kararlar alınmıştır. Bu kararlara göre de şu değişikler yapılmıştır; sadece lise mezunu olan kişiler polis yardımcısı olamamaktadır, komiser yardımcılığı kursu sınavlarını MEB ya da ÖSYM düzenleyecektir, komiser yardımcılığı sınavı sonrasında adaylara sözlü mülakat da yapılacaktır, sözlü sınava çağrılan aday sayısı yazılı sınavda başarı göstermiş olan adayın en yüksek puanı göz önünde tutularak belirlenecek ve kontenjanın 3 katı kadar aday bu sözlü sınava çağrılacaktır. Yönetmelikte değişiklik gösteren kararlar bu şekilde belirlenmiştir. Yeni kara ile beraber yalnızca lisans ve ön lisans mezunları komiserlik için başvuruda bulanabilecektir. Bu kural yenilenmeden önce komiser olmak için yalnızca lise mezunu olmak yeterliydi. Ayrıca polis memurluğundan sınavlar aracılığı ile komiserliğe geçiş yapılabilmesi için kişinin en az 6 sene polislik mesleğini icra etmiş olması gerekmektedir. Bununla beraber polis memurlarının son üç yıl içerisinde herhangi bir sabıkası da olmamalıdır. Haklarında kınama ya da meslekten uzaklaştırma gibi cezalarının da bulunmaması gerekmektedir. Aksi takdirde komiserlik görevi yapamayacaklardır. Aynı zamanda polis memurluğundan komiserliğe geçiş için belli bir yaş kriteri de bulunmaktadır. Polislerin komiser olabilmesi için 37 yaşından küçük olmaları gerekmektedir.

Polis Akademisi mezunu olan ve direk olarak komiser yardımcılığı ile göreve başlayan kişiler, 6 sene süresince bu pozisyonda çalıştıktan sonra komiserliğe yükselebilmektedirler. Bahsetmiş olduğumuz 6 sene içerisinde kişinin gösterecek olduğu başarılar komiserliğe geçiş süresini hızlandıracaktır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.