Çalışma Hayatı-FinansEğitim

Nasıl Polis Olunur

Polisler, kamu düzenin bozulmaması için emek sarf eden, vatandaşların güvenliğini sağlayan ve düzene karşı gelen kişileri yargının önüne gönderen meslek grubudur.

Meslek olarak polisliği düşünen bireyler için iki yol çizmek gerekmektedir.

İlki lise mezunları için;

ikincisi ise üniversite mezunları için gerekli olan;

çünkü lise ve üniversite mezunlarının polis olma süreçlerinde izlenmesi gereken yollar farklıdır.

Lise mezunu olup polis olmak isteyen bireylerin öncelikle YGS sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavda Polis Akademisinin belirlemiş olduğu puanın üstüne çıkabilen kişi polis olma yolunda ilk adımı atmış olur. Ancak bilindiği üzere belirlenmekte olan puanlar sabit değildir ve her sene değişmektedir. Gerekli olan puanı alan kişi belirtilmiş olan başvuru tarihleri arasında Polis Yüksek Meslek okuluna giderek şahsi başvurusunu yapmalıdır. Yapılmış olan başvuruda polis adayına mülakata dair bilgiler verilecektir. Sonrasında da belirlenmiş olan bir tarihte mülakat için tekrar okula gitmek gerekecektir. Polis adayı, mülakatı da başarılı bir şekilde geçer ise Polis Meslek Yüksek okulu sınavına girmeye hak kazanır.

Üniversite mezunlarında ise polis olma süreci daha kısadır. Yaş skalasına takılmamış olan kişi Polis Meslek Yüksekokulu sınavına girebilir. Ancak 4 senelik üniversite bitirmiş olan kişilerin Polis Meslek Yüksekokulu sınavına girmelerine gerek yoktur. Mezun kişi, yalnızca KPSS puanın yetmesi durumunda POMEM başvurusu yapabilmektedir. Mülakatı geçtiği takdirde de polis olmaya hak kazanacaktır. Özetle polis olabilmek için genel şartlar şunlardır;

  • En az lise mezunu olmak,
  • gerekli boy-kilo indeksine sahip olmak,
  • YGS, KPSS vb. girdiği sınavlarda gerekli olan puanı alabilmek,
  • kadın ve askerlik yapmamış adaylar için 18-23 yaş aralığında olmak.
  • Askerliğini yapmış olan kişiler içinse 18 ile 24 yaş arasında olmak.

Polis adaylarının mesleki açıdan hem yeterlilik hem de başarı gösterebilmeleri için bir şekilde kendilerini kanıtlayabilecek özelliklere de sahip olmaları gerekmektedir; öncelikle psikolojik ve fiziksel açıdan dayanıklı – güçlü bir yapıya gereksinimleri vardır. Sonrasında önemli olan ve polislerde bulunması gereken bir diğer özellik ise el – göz koordinasyonlarının yüksek olması durumudur. Bunların yanı sıra disiplinli ve sabırlı bir tutum sergilemelidirler. İnsanlar ile sağlıklı iletişim kurabilmeli ve sorumluluk bilincine sahip olmalıdırlar.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.