A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Nasıl Doktor Olunur
nasıl doktor olunur

Nasıl Doktor Olunur

DOKTORLUK

Kutsal meslek grubu içerisinde yer alan ve en çok dikkat çeken mesleklerden birisi de doktorluktur. Psikolojik ve fiziki olarak yaşanan her türlü sıkıntının olası çözümünü bulabilmek için oldukça yoğun bir çaba ve mesai harcayan doktorlar, dışarıdan bakıldığında dahi hiçte kolay olmayan bir hayata mensupturlar. Doktorlar, seçmiş oldukları bu yol dahilinde sürekli olarak eğitim halindedirler. Fazlasıyla meşakkatli ve zor geçecek olan bu zaman diliminde, ilk olarak mesleği sevmeli ve bu mesleğin öneminin bilincinde olmalı böylece yaşanacak sıkıntıların etkisi de daha az olacaktır. İnsanlar için en önemli değerlerden biri olan sağlıkları konusunda onlara yardımcı olmak ve problemlerin çözümünü sağlamanın hazzı meslekte manevi bir tatmin oluşturmaktadır.

Doktor unvanına erişebilmek ve göreve başlayabilmek için üniversitelerdeki tıp fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Tıp fakültesini kazanıp girebilmek için geçerli olan puan ise lisede sayısal bölüm olarak da bilinen matematik – fen sayesinde elde edilir.

Üniversitedeki eğitim süreci ise hazırlık hariç olmak üzere 6 yıldır. Ancak eğitimin tümü bu süre ile sınırlı değildir. Doktorluk mesleğini yapmak isteyen kişi, hayat boyu öğrenme gerekliliğini azim ve sabırla yerine getirmelidir.

Altı yıl sürecek olan ana eğitim kısmını tamamlayan kişi pratisyen hekim unvanı ile göreve başlayabilmektedir.

Pratisyen hekimlik ile ilaç verme yetkisine sahip olan doktor, hasta ile iletişime geçen ilk kişidir. Pek çok gelişmiş ülkede pratisyen hekimlik için gerekli olan teorik ve pratik eğitim sürecinin sağlanması için kurum ve birimler olduğu gibi Türkiye’de de bu alana destek amaçlı Türk Tabipler Derneği Genel Pratisyenlik Enstitüsü bulunmaktadır.

Ana eğitim sürecini tamamlayan ama pratisyen hekimlikte kalmak istemeyen doktor adayları ise Tıpta Uzmanlık Sınavı‘na girer ve bu sınavdan gerekli puanı aldığı takdirde bu hakkı elde edebilirler.

Uzmanlığı kazanan doktor adayları seçmiş oldukları bölüme göre 4 ya da 6 yıllık bir asistanlık süreci geçirirler ve sonrasında ise Uzman olarak mesleğe devam ederler.

Uzmanlığın sonrasında gelen doçentlik ve profesörlük içinse ayrı ayrı sınavlar ve eğitimler gerçekleşir. Eğer kişi mesleğinde daha fazla ilerlemek, kendini geliştirmek istiyor ise bu sınavlara girmesi gerekmektedir.

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

nasıl sıfır beden olunur

Nasıl Sıfır Beden Olunur

Kadınlar her zaman sağlıklı, güzel ve fit bir görünüme sahip olmak isterler. Bazense bu isteklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68