A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Nasıl Hakem Olunur
hakem olmak

Nasıl Hakem Olunur

Hakem olabilmek için öncelikle; bulunmuş olduğunuz ilin il hakem kuruluna bu isteğinizi iletmeniz gerekmektedir. Bu talebinizi ilettikten sonra İl Hakem Kurulu sizin başvurunuz ve daha pek çok başvuruyu işleme alarak, kurs açmak için gerekli sayıda kursiyer sayısına ulaşmayı bekler. Gerekli olan kursiyer sayısına ulaşılmasının ardından İl Hakem Kurulu, kursu açabilmek için Merkez Hakem Kurulu’na başvuruda bulunur. MHK, bu başvuruyu değerlendirip onaylar ise o kursa bir eğitimci hakem gönderir.  O kursta verilen eğitimlerin sonrasında kursiyerler, sınava tutulur. Eğer kursiyerler girdikleri sınavda 60 puan barajını geçerlerse başarılı olmuş sayılırlar. Kursun pratik ve teorik sınavlarında başarı sağlayan kursiyerler, hakem adayı sayılırlar. Bu konumdayken herhangi bir sicil numaraları olmaz ve amatör maçların dışında görev yapamazlar.

İl hakemi olmak içinse öncelikle ‘1 yıl 10 maç’ olarak isimlendirilen kuralın gereklilikleri yerine getirilmelidir. Ancak o zaman il hakemi olmak için çalışmalara başlanabilir. Anadolu Üniversitesi ve TFF arasındaki protokol gereği artık il hakemi olmak için sizlerden Anadolu Üniversitesi Hakem Sertifika Programı’nda başarılı olduğunuza dair bir belge istenmektedir. Bu nedenle de sertifika programına katılmanız gerekmektedir. Gerekli olan sportif gereklilikleri yerine getirmeniz ve sertifikayı ibraz etmenizin ardından il hakemi sıfatı kazanabilirsiniz. İl hakemi olduktan sonra ise her sene sonunda yapılan klasman atlama sınavlarına katılabilirsiniz. Buradaki önemli ayrıntıysa, sizin sınava katılabilmeniz için il hakem kurulu tarafından bir üst klasman hakemliğine aday gösterilmeniz gerekecektir. Eğer il hakem kurulunca bir üst klasmana aday gösterilir ve girecek olduğunuz sınavlarda başarı gösterirseniz üst klasmana atlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra her yılsonunda yapılacak olan yeterlilik sınavlarına da katılmanız gerekir. Katıldığınız testlerde başarı gösteremezseniz sizi bir alt klasmana gönderebilecekler. Dolayısıyla bu testleri önemsemek ve başarı göstermek sizin yararınıza olacaktır.

Hakem olabilmek için bazı şartlar da vardır; lise mezunu olmak, en fazla 26 en az 18 yaşında olmak, erkeklerde 1,75 m kadınlarda ise 1,65m’den uzun olmak ve hakemlik yapmanıza engel teşkil etmeyecek bir rahatsızlığınızın olmadığına dair bir sağlık raporuna sahip olmak.

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

nasıl şınav çekilir

Nasıl Şınav Çekilir

Aletsiz egzersizlerin en önemlilerinden birisi de şınavdır. Omuz, göğüs ve triseps kasları için yapılabilecek olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68