Eğitim

Çök Kapan Tutun

Deprem gerçeğiyle yüzleştiğimizden beri hayatımızda yer alan çök kapan tutun yöntemiyle en az hasar ile kurtulmanız mümkün.

Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında ve ya yanında; koridorsa ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

Çök, kapan, tutun hareketi deprem anında korunmanız için en önemli şeylerden birisidir, yere çökmüş vaziyette kafanızı ve kollarınızı koruyan bir pozisyon alırsınız. Bu amaçla, başınızı kapatacak şekilde kollarınızı başınızın etrafına sarmalayın. Yaşam üçgeni oluşturduysanız, yakınınızda ki nesneye sıkıca tutunmalısınız. Üzerinize düşebilecek duvar, dolap gibi nesne ve eşyalar ile tutunduğunuz nesne arasında güvenli bir bölge oluşturabilir bu sayede güvende kalır kurtarılmayı bekleyebilirsiniz.

Bu gibi önlemler ile uzman görüşlerini de pekiştirerek deprem gibi yıkıcı bir doğal afetten en az kayıp ile kurtulabilirsiniz. Umarız hiçbir zaman bu hareketi kullanma ihtiyacı duymayız bir daha…

Sizler de bu tarz doğal afetler hakkında bilgi almak ve önlemler almak isterseniz websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

kaynak: ilk72.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.