Eğitim

Japonca nasıl Öğrenilir

 

Batı dilleri ile pek bir bağlantısı olmayan ve bu nedenle de başlarda öğrenmesi oldukça zor ve yıldırıcı gelebilecek olan bir dil olan Japonca, aslında önemli ve harika bir dildir. Japoncanın yazı sistemi fazlasıyla karışık olsa da dilbilgisi, telaffuz ve günlük konuşmaları oldukça basittir. Şimdi bu dili nasıl öğrenebileceğinize değinelim;

  • İlk olarak Japonca yazı sistemini öğrenmelisiniz; 4 çeşit yazı sistemine sahiptir. Hiragana, Katana, Kanji ve Romaji bu yazı sistemlerinin isimleridir. İlk başlarda sizlere çok fazla öğrenilecek şey varmış gibi gelebilir fakat bütün Japonca kelimeler 46 ses ile telaffuz edilir. Dolayısıyla Japonca öğrenmenin temeli bahsetmiş olduğumuz yazı sistemlerini öğrenmektir.
  • Sonraki aşamadaysa Japonca telaffuzuna dair pratikler yapmalısınız; İlk olarak Katakana ve Hiragana yazı sistemlerinde telaffuzun nasıl olduğunu öğrenmek ile başlayabilirsiniz. Değişik seslerin tınısına odaklanmalısınız, uzatılan sesler farklı anlamlarda kullanılmaktadır.
  • Japonca dilbilgisini anlamaya çalışmalısınız; böylelikle birkaç basit dilbilgisi kuralı öğreneceksiniz ve bu da sizlerin Japoncayı daha rahat anlamanıza ve kendi temel cümlelerinizi oluşturmanız konusunda size yardımcı olacaktır.
  • Sesli öğrenim yazılımlarını kullanmalısınız; bahsetmiş olduğumuz temel kuralları öğrendikten sonra sesli CD veya sesli anlatıma gün içerisinde birkaç saat ayırarak dilbilgisi kullanımına dair bilginizi pekiştirebilir, deyim ve kelime dağarcığınızı arttırabilirsiniz.
  • Japonca dil kurslarına gidebilirsiniz; eğer Japoncayı iş yaşamı gibi nedenlerden dolayı öğrenmek istiyorsanız, evde daha uzun sürede öğrenmek yerine daha kısa sürede sonuç alacağınız bu gibi dil kurslarını tercih etmenizde fayda var. Aynı zamanda kurs hocanızın yardımı ile iyi bir çalışma düzeni oluşturabilecek ve aklınıza takılan herhangi bir şey olduğunda ona danışabileceksiniz.
  • Japonca konuşulan gruplara katılın; günümüzde bu tip grupları kolaylıkla bulabilirsiniz. Böylelikle pratik yapar ve dil gelişiminize de katkıda bulunmuş olursunuz. Öğrenme sürecinizi de pekiştirir ve hızlandırır.
  • Japon medyasını takip edebilirsiniz; Dergi, gazete, roman, film ya da Japon kanallarını takip etmeye çalışmalısınız bu sizin öğrenme sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir. Bu saymış olduklarımızdan ilginizi çeken bir tür seçebilirsiniz. Böylelikle öğrenmeyi daha ilgi çekici ve etkili hale getirmiş olacaksınız.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.