Eğitim

KPSS Nasıl 90 Puan Alınır

 

KPSS’ de başarılı olmak ve hatta 90 puan gibi yüksek bir hedefi gerçekleştirmek istiyor iseniz bu puanı alabilmek için neler yapmanız gerektiğine bir değinelim; ilk olarak yapılması gereken şey, bu sınava zamanında çalışmaya başlamaktır. Pek çok kişi başarı gösterebileceği halde zamanında çalışmadığı için istediği hedefe ulaşamamaktadır. Eğer 90 puan gibi yüksek bir hedefiniz var ise en az 8 – 9 ay öncesinden çalışmaya başlamalısınız. Bunun nedeni ise öğrenmiş olduğunuz bilgilerin kafanızda bir yer edinmesi ve oturması için uzun bir zaman gerekmesidir. Böylelikle sınav anında bilgileri karıştırıp şıklar arasında ikilemde kalma ihtimaliniz de düşmüş olacaktır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya gelmemek için zamanında çalışmaya başlayın.

Bu dönemde aklınızı KPSS dışı herhangi bir hedefle dağıtmayın yalnızca bu sınava odaklanın. Ayrıca yine pek çok kişinin yapmış olduğu aşırı çalışma ve sonrasında bırakma gibi bir hataya da düşmeyin. Çoğu kişi büyük bir hevesle yüksek bir çalışma temposuna girişiyor ve ardından bu yoğunluktan bıkıp tamamen gevşiyor. Bu durumda sizin yapmanız gereken şey, yavaş bir tempo ile başlayıp sonrasında arttırmak olmalıdır. Derslerden öğrenilmesi uzun bir süreç isteyen ve en anlaşılmaz olarak nitelendirilen matematik içinse umutsuzluğa düşmeyin. Siz ne kadar anlamadığınızı düşünseniz bile çalışmaktan vazgeçmeyin; çünkü pes etmeden çalıştığınız da her şeyin kendiliğinden kafanıza yerleştiğini göreceksiniz. Ve hiçbir zaman unutmayın ki başarı, ayrıntılarda gizlidir. Dolayısıyla sizde konular üzerinde çalışırken ayrıntılara olabildiğince dikkat edin. Geneli herkes bilir, özeli ise yalnızca başarıyı hak edenler bilir.  Bu nedenle ayrıntılara odaklanmak da fayda var. Aynı zamanda özet çıkarma, not alma vs. gibi şeylerde de kesinlikle üşengeç bir tutum sergilemeyin. Bilgiyi akılda tutmak için ne gerekiyorsa yapmalı ve bunu asla zaman kaybı olarak nitelendirmemelisiniz. Konu çalışmalarınız bitmeden de testlere geçmemelisiniz. Konuları iyi bir şekilde kavramadan çözülen testlerin pek bir faydası olmayacaktır. Bu yüzden de önce konu sonra test.

Aynı zamanda hiçbir dersi gözden çıkarmayın, ‘ben bu dersi nasılsa yapamıyorum, boşuna zaman kaybetmeyeyim’ gibi cümleler kurmaktan da kaçının ve tüm derslere çalışıp eksiklerinizi tamamlayın. Kendinize test ve deneme çözmek için de zaman ayırın. Son olarak da zamanla yarışın.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.