Eğitim

Nasıl Çalışkan Olunur

Kentleşme sürecinin hızlanması ile beraber herkesin okumaya çalıştığı ve okulun öneminin arttırdığı bu zamanda aileler çocuklarını, öğretmenler öğrencilerini çalıştırmak ve başarılı bireyler olabilmeleri için ciddi derecede çaba sarf etmektedirler. Fakat öğrenci kendisi için çalışmadığı sürece herhangi bir başarı elde edemeyecektir.

Pek çok kişinin evde, dershanede, etütte ve her yerde çok fazla ders çalışmanın başarılı sonuç vereceği, çalışkan öğrenci olabileceği gibi yanlış bir anlayış vardır. Şimdi nasıl çalışkan olunabilir ona değinelim; aslında tüm öğretmenler öğrencileri için dersi derste dinleyin ikazını yaparlar ve gerçekten dersi ders esnasında dinleyen, herhangi bir şey ile ilgilenmeden yalnızca derse odaklanan ve öğretmenin söylediklerinin dışında başka bir şey duymayan öğrencinin eve geldiğinde günlük dinlemiş olduğu dersi tekrar etmesi kendisi için yeterli olacaktır. Bu şekilde çalışkan bir öğrenci olmak mümkündür ve kesinlikle ciddi başarılar elde edilebilir. Fakat öğrenci ders dinlemez ve yeteri kadar çalışmaz ise istediği kadar zeki olsun, mevcut eğitim sistemi ile başarılı olması pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle öğrenci sınava gireceği zaman bile bahsetmiş olduğumuz;
dersi derste dinleme ve sonrasında gerekli tekrarı yapması halinde istediği başarıya ulaşabilir. Sınavdan önce gerekli konulara göz atmak da fazlası ile önemlidir. Aynı zamanda sabahlara kadar düzensiz ve bilinçsiz bir çalışmada öğrenci için verimli olmayacağı gibi çalışkan olmasını da sağlamayacaktır. Bu şekilde yapılan çalışmalar ilerleyen süreçte verimi düşürecek ve öğrencinin çalışma heves ve isteğini kuvvetli bir şekilde elinden alacaktır. Bu sebeple de çalışkan öğrenci, saatler boyunca kitap başında duran değil; sistemli, düzenli ve programlı bir şekilde çalışan öğrencidir.

Ebeveynler, öğrencilere az çalışıyorsun gibi cümleler kurarak baskı yapmak yerine onların çalışma sistemini düzenli olarak takip etmeli ve eğer doğru bir yol izleniyor ise; gereksiz yere müdahalede bulunulmamalıdır. Eğer yanlış bir metot uygulanıyorsa olumsuz tepkiler vererek değil yapılması gereken doğru metodu göstererek müdahalelerde bulunulmalıdır. Ebeveynlerin öğrencilere karşı bir tutum sergilemek yerine bu şekilde yanında olup destek olmaları öğrencilere olumlu yönde geri dönecektir.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.