Eğitim

Nasıl Ders Çalışılır

İnsan yaşamının büyük bir bölümü eğitimle geçmektedir. Çocuklar hemen hemen anaokuluyla dört yaş civarında başlattıkları eğitim hayatlarına üniversite ile devam ederler. Bu uzun dönemde defalarca sınavlara girilir. Kimi sınavlar oldukça kolay atlatılsa da kimilerinde adeta ecel terleri dökülür.  Ebeveynler4in de, öğretmenlerinde öğrencilerden yana tek bir beklentileri vardır; ders çalışmaları ve başarıyı yakalamalarıdır. Beklentinin bu doğrultuda olmasından dolayı başarısızlığın sebebi hep yeteri kadar ders çalışmamakta aranmıştır. Aslında gerekli olan bilinçsizce çok fazla ders çalışmak değil, verimli ve etkin ders çalışma yollarını bilmek ve uygulamaktır.

Öğrencinin verimli ders çalışma yöntemlerini öğrenmesi için öncelikle bu konuda oldukça kararlı olması ve olumlu alışkanlılar kazanmaya gayret etmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ders çalışmasını engelleyen faktörleri ve ders çalışmasını kolaylaştıran faktörleri belirlemelidir ve bir liste halinde yazmalıdır. Lizte hazırlaırken de olumsuz olan ve ders çalışmasına engel olan alışkanlıklarını terk etmeye çalışmalı ve ders çalışmasını kolaylaştıracak olan alışkanlıkları da pekiştirmek adına gayret göstermelidir. Verimli ve etkili ders çalışma yöntemlerinin uygulanmasında, olumsuz olan tüm faktörler atılıp, olumlu olan davranış ve alışkanlıklarında oturması hedeflenmelidir. Doğru çalışma programına sahip olmayan öğrenciler sabahtan akşama kadar ders çalışalar da başarısızlıktan kaçamazlar. Bu sebeple uzun saatler yerine verimli ders saatleri oluşturmaya çalışmalıdırlar. Bu yazımızda siz öğrenciler için nasıl ders çalışılır? Sorusunun cevabın ı araştırdık ve yazdık. Şimdi hep birlikte verimli ders çalışma yollarının neler olduğuna bir bakalım

  • Planlı çalışılmalı ve mutlaka amaçlar belirlenmelidir.
  • Zamanı doğru kullanmayı bilmeli
  • Ders çalışma verimini düşüren etkenlerden uzaklaşılmalı
  • Ders çalışılan mekanın uygun bir ortam olması
  • Dikkatin sürekli uyanık tutulması
  • Derslere önceden hazırlanılarak gidilmesi
  • Derslerde mutlaka not tutulmalı
  • Verimli okumanın da etkisi ciddiye alınmalı
  • Aralıklı yapılan tekrarlar sayesinde unutmanın engellenmesidir.

Teorik olarak yazılan bu kuralların pratikte uygulanması halinde öğrenci büyük oranda başarı sağlar. Şu an çok küçük gibi görünen birçok ayrıntı ileride cissi farklar atmanızda etkili olacaktır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.