Eğitim

Nasıl Üniversite Kazanılır

Üniversitenin kazanılması konusu her daim öğrenci ve ailelerde bir kaygı durumu yaratmıştır. Başaramama kaygısı, ya olmazsa korkusu, psikolojik etkenler derken üniversiteyi kazanabilmek kişilerin gözünde sancılı bir zaman zarfına dönüşmüştür. Fakat bu tutumların yerine daha soğukkanlı bir tavır sergilemek hem de doğru bir çalışma düzeni hazırlamak üniversitenin kazanılmasına rahat bir şekilde olanak sağlayacaktır.

Bu konuya daha detaylı bir şekilde değinelim; üniversitenin kazanılması için ilk önce olması gereken şey inançtır. Manevi duygular böylesi başarıya giden yollarda en iyi tetikleyici unsur olarak ortaya çıkar. Bu nedenle sınava karşı olan ön yargıların kırılması gerekir. Ben başaramam, ben yapamam gibi kendine güvensiz ve inançsız durumlar kişinin motivasyonunu düşürecek ve bu durum da çalışma isteğini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tip durumların yaşanmaması için mutlaka kişi kendine güvenmeli, inanmalı ve başarabileceği yönünde kendini telkin etmelidir. Duyguların olumlu olarak seyrettiği yerde ikinci aşama; düzenli bir çalışma ve iç disiplinin sağlanması olmalıdır. Kişinin üzerine düşen sorumlulukları tam olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Kişinin bu süreçte nasıl çalışacağına dair bir program hazırlaması disiplinli bir çalışma için güzel bir adım olacaktır. Bu program kapsamında her gün hangi dersten kaç soru çözüleceği, hangi konulara ağırlık verilmesi gerektiği gibi unsurlar belirlenip hafta ve ay bazında planlanmalı ve tabi ki de en önemli olan ise hazırlanmış olan bu plana uyulması, aksatılmamasıdır. Herhangi bir aksaklık olursa da bu durumu böyle devam ettirmemeli, toparlayıcı önlemlerin plan dahilinde yapılması sağlanmalıdır.

Bütün bu planlarda yapılması gereken diğer bir şey ise hedeflenen, istenilen bölüme göre çalışılmasıdır. Üniversitede sayısal, eşit ağırlık ve sözel bölümler vardır. Bu bölümlerce belirlenen meslek grupları vardır. Kişi hangi bölümü istiyorsa ona odaklanmalı ve hedeflediği bu bölüme girebilmek için gerekli koşulları yerine getirmeye çalışmalıdır. Örneğin; kişi mimarlık istiyor ise sayısal bölüme ağırlık vermeli ve çalışma programını matematik ve fen bazlı oluşturmalıdır.  Bu nedenle çalışma planı hazırlamadan önce mutlaka hedef belirlenmeli, hangi derslere ağırlık verileceği tespit edilmeli ve o şekilde bir çalışma planı hazırlanmalıdır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.