Eğitim

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır

Hayallerimizdeki mesleğe erişebilmek için ilk olarak ilkokul, sonrasında ise liseye gideriz. Ardından da üniversiteye gidip o mesleğin eğitimini almamız gerekir. Fakat üniversite için YGS ve LYS sınavlarına girmemiz gerekmektedir. Bu sınavlardan hedeflediğimiz puanı almak için yoğun bir çalışma temposuna gireriz. Sınavlara girip çıktıktan sonra puanlar açıklanır ve tercih zamanı gelir. Üniversite tercihi yapacak olduğumuz bu tercih dönemi fazlası ile önemlidir ve oldukça dikkatli olmak gerekir. Aksi takdir de almış olduğumuz puanlar dahi boşa gidebilir. Bu derece büyük bir öneme sahip olan üniversite tercihleri nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir bir bakalım;

İlk olarak ÖSYM’nin yayınlamış olduğu tercih kılavuzu incelenmelidir. Bu kılavuza osym.gov.tr adresinden erişebilmeniz mümkün. Tercih kılavuzunu incelerken olabildiğince dikkatli olmaya çalışın. Kılavuzda birtakım özel durumları olan bölümler mevcut. Eğer orada yazılmakta olan özel durumlara sahip değil iseniz tercih hakkınızı boşa kullanmış olursunuz. O nedenle sık sık dikkatli olmanız gerektiğini de vurgulamakta fayda var. Üniversitelerin ve bölümlerinin karşılarında puanları yer alır. Bu puanlar, geçen yıl o bölüme giren son kişinin puanını temsil etmektedir. Buna taban puan denilmektedir. İşte, bu taban puana bakarak bu sene kaç puan ile öğrenci alınacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Ancak bu puanlara fazla takılmayın. Puanlardan ziyade başarı sıralaması daha büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle puan yerine geçen sene kaç kişi o bölüme girebilmiş ona dikkat edin. Gitmek istemediğiniz bölüm ya da bölümlere tercih listenizde asla yer vermeyiniz. Tercih listenize istemediğiniz bir bölümü yazarsanız o bölümün çıkma olasılığını da sağlamış olacaksınız ve eğer o bölüm çıkarsa ve siz gitmezseniz bir daha ki sene okul puanınız yarıya düşecektir. Bu da oldukça önemli bir puan kaybı demektir. O yüzden tercih listenizi yaparken bu gibi durumları da göz önünde bulundurmalısınız.

Bir de vakıf üniversiteleri yani özel üniversiteler var. Bu üniversitelere sene de belli bir miktar ücret ödeyerek gidebilirsiniz. Şayet maddi durumunuz elverişli değil ise tercih listenize bu tip üniversiteleri yazmamanız gerekir. Size verilecek olan 30 tercih hakkını yaparken sıralamayı en çok istediğiniz bölümden, en az istediğiniz bölüme doğru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca okumak istediğiniz şehirleri de ön planda tutabilirsiniz.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.