NasiLL.com Türkçe nasıl kaynağı https://www.nasill.com Soru sorulmaz cevap verilir; Thu, 04 Oct 2018 17:56:17 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 https://www.nasill.com/wp-content/uploads/2015/01/cropped-Logo150-32x32.png NasiLL.com Türkçe nasıl kaynağı https://www.nasill.com 32 32 Kariyerimi nasıl ilerletebilirim. https://www.nasill.com/calisma-hayati/kariyerimi-nasil-ilerletebilirim https://www.nasill.com/calisma-hayati/kariyerimi-nasil-ilerletebilirim#respond Thu, 04 Oct 2018 17:56:17 +0000 https://www.nasill.com/?p=888 Kariyer önerisi

Kariyer için öneri isteyenlere. Öncelikle bunu lütfen iş olsun diye yapmayın, aktif olarak hedefleriniz doğrultusunda fedakarlıkta bulunabilecekseniz size faydası olur, diğer türlü herkes için zaman israfı.

  1. Popüler dizilerden hayaller edinmeyi acilen bırakın. İşe gitmiyorlar, gittiklerinde ise gereksizce şeyler yapıp hiçbir şey üretmiyorlar. İşlerine ait hiçbir amaçları yok, aşkları, sevgilileri, eğlenceleri, gereksiz hayalleri var. Ama lüks yaşıyorlar, mutlular ve hayatın tüm zorluklarını kolayca aşıyorlar. Yok böyle bişey kardeşim.
  2. Sizi okullardan milattan kalma bilgilerle paketleyip yolluyorlar (bazı değerli yerler hariç). Yapmakta olduğunuz mesleğe ait trendler nelerdir? Bunları tespit edin. Bunun en kolay yolu google’a sorup eskimiş yazıları okumak değildir. En kolay yolu güncel iş ilanlarına göz gezdirmektir. Özellikle mesleğinizi yaptığınız sektörde en büyüklere, en tanınmışlara dikkat edin. İşte onların verdiği iş ilanlarındaki aranan özellikler mesleğiniz ve sektörünüzdeki trendlerdir. Neyi öğrenmem gerekli diye düşünüp durmayın. Bulun ve not edin. Bu konuda Avrupa ilanları biraz daha değerli, çünkü teknoloji ve trendlerde öndeler ve onlara bakarak biraz daha isabetli konuları rahatça bulabilirsiniz.
  3. Öğrenin, öğrenmeye açık ve aç olun. e-learning siteleri, makale siteleri, ve en önemlisi bedava youtube size birşeyler anlatmak ve öğretmek için can atan binlerce uzmanla dolu. Özellikle youtube bedava ve bir çok konuyu Step by Step bulabilir, her gün küçük bir adım öğrenerek uzmanlığınızı ve deneyimlerinizi geliştirebilirsiniz. Okul hayatı size sadece diploma verdi bunu kabul edin. Öğrenme eylemi eğer başarıyı arzu ediyorsanız hayat var oldukça devam edecek. Kaç sene okudum, ders gördüm felan kafayı buna takmayın. Ders çalışmaya devam edin.
  4. Yanlış yapma, işleri batırma korkusu sizi girişimcilikten, sorumluluk almaktan, yenilikler ve daha büyük işlerin parçası olmaktan kesinlikle alıkoymasın. Bu şekilde full kontrol ilerleyemezsiniz. Düşe kalka gelenler çok hızlı şekilde önünüze geçip giderler. Akıllı insanlar yanlış yapmayanlar değil, yanlışlarından ders çıkarıp tecrübeye dönüştürebilenlerdir.
  5. Bir söz vermeden önce iki dakika düşünün. Eğer söz verirseniz de onu herşeyiniz pahasına yerine getirin. Kim ne derse desin, iş dünyasında İtibar birinci sırada ise Güven kesinlikle iki olur. Hatta bazen Güven the number one dır. Kariyerinizi güvenilmez bir profille asla yüceltemezsiniz. Takım arkadaşlarınız, yöneticileriniz, müşterileriniz veya üçüncü parti kişiler.. Sizinle bir anlaşma yaptıklarında akıllarında güvene dair bir soru işareti taşımamalılar. Eğer onları satar veya yarıyolda bırakırsanız. Bu sonsuza kadar devam edemez. Farkında olmadan izole edilirsiniz. Güven.. onu ne pahasına olursa olsun, koruyun. Yalnızca güvenilir profiliniz sayesinde bile inanılmaz fırsatlar yakalayabilirsiniz. Sizden çok daha yetenekli insanlar yarışta saf dışı kalabilir şaşırırsınız!
  6. Network. Aktif bir networkünüz olsun, yoksada mutlaka edinin. Ne kadar büyük networkünüz olursa o kadar büyük kariyer fırsatları yakalarsınız. Çünkü network, hiç efor sarfetmeden sizi fırsatlarla buluşturabilen mucize bir şeydir. Network’ünüz bilgisayarlardaki RAM gibidir. Elektrikler giderse silinir. Belirli peryodlarda verileri güncellemezseniz yine silinir. Onu kaybetmemek için aktif olarak onunla ilgilenmeli ve elektriğini kesmemelisiniz. Bedava bişey yok anlayacağınız.
  7. Doğru olanı yapmaktan vazgeçmeyin. Bazen yanlış olanı tercih etme konusunda diğerlerinin güç ve etkileri sizi yalnızlığa ve çaresizliğe itebilir. Pes edip, karakterinizden taviz vermeyin. Siz doğru olanı yapın veya yanlış yapmayın. Fırsatlar, dünya döndükçe yeniden ve başka yönlerden çıkıp gelmeye devam edecekler. Doğru olanı gündelik çıkarlar için terketmeyin. Yanlış tercihte bulunanlar ile aranızdaki anlaşmazlığı gerilim ve düşmanlığa dönüştürmeyin. Anlaşmazlık ve fikir ayrılıkları her zaman olur. Onlara saygı duyun, hayat devam ediyor. Eğer riskler oluşursa belki de sizi bulur ve değerli fikirlerinize başvururlar.
  8. Hayat iş veya kariyerden ibaret değil. Eğlenmeliyim, gezmeliyim, mutlu olmalı, stresten uzak yaşamalıyım. vs. vs. dünyaya bi daha mı gelicez, bak keyfine felsefesine inanıyorsanız; diğer 7 maddeyi niye okudunuz bilmiyorum ama bence bu yazı size göre değil. İş hayatı biraz stres, biraz ders, biraz kafa yorgunluğu, biraz hayal kırıklıkları ile size direk bir eğlence sunmaz (en direkt olarak bu mümkündür). Çalışmaktan, üretmekten, başarmak ve yeniliklerden mutlu olabiliyorsanız kariyerinizi yüceltebilirsiniz.
]]>
https://www.nasill.com/calisma-hayati/kariyerimi-nasil-ilerletebilirim/feed 0
Zeytinyağının hakiki olup olmadığı nasıl anlaşılır https://www.nasill.com/genel/zeytinyaginin-hakiki-olup-olmadigi-nasil-anlasilir https://www.nasill.com/genel/zeytinyaginin-hakiki-olup-olmadigi-nasil-anlasilir#respond Fri, 20 Oct 2017 19:31:40 +0000 https://www.nasill.com/?p=863 Günlük hayatta mutfağımızdan eksik etmediğimiz, birçok bitkisel yağ çeşidine ve katı yağlara nazaran yüzde yüz daha sağlıklı olan geleneksel Türk Mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağını alabilmek için yüksek meblalarda para ödüyoruz. Peki aldığımız yağ nekadar hakiki ve biz bunu taklidinden nasıl ayırt edeceğiz ?
Yaptığım araştırmalar ve uygulamalar neticesinde zeytinyağında yapılan hilelere karşı önlem niteliğinde yağ alırken verdiğimiz paranın boşa gitmemesi adına birkaç püf noktayı sizlerle paylaşayım.
Öncelikle zeytinyağı alırken fiyatına dikkat edin.Kilosu 20 tl nin altında olan zeytinyağını almamaya özen gösterin.
Katkısız zeytinyağının bir diğer özelliği de donuyor olması. hafif ısı gördüğünde ise hemen erimeye başlamasıdır.
Gerçek zeytinyağı içerisinde az bir miktarda asit barındırır. Bu nedenle zeytin yağının tadına baktığınızda genzinizi hafif yakıyorsa gerçek bir zeytinyağına sahipsiniz demektir.
Birçoğumuzun deyim olarak da kullandığı klasik ama güvenilir bir yöntem olan, bir çay bardağı su ile aynı oranda zeytinyağının karıştırılarak yapılan sınama yöntemidir. Gerçek zeytinyağı suyun üstüne çıkacak, hileli zeytinyağı ise büyük oranda suyla karışacaktır.
Vereceğim son yöntem ise kesin sonuç çıkarmaya yetiyor. Ancak kimyasal bir yöntem. Zeytinyağınız ile tuz ruhunu karıştırın eğer pembe veya kırmızı bir renk oluşuyorsa o zeytinyağı gerçek değildir.

]]>
https://www.nasill.com/genel/zeytinyaginin-hakiki-olup-olmadigi-nasil-anlasilir/feed 0
Çay farklı alanlarda nasıl kullanılır https://www.nasill.com/genel/cay-farkli-alanlarda-nasil-kullanilir https://www.nasill.com/genel/cay-farkli-alanlarda-nasil-kullanilir#respond Fri, 20 Oct 2017 19:29:36 +0000 https://www.nasill.com/?p=865 Başımız ağrır ya da güzel bir öğlen yemeği yeriz, yoğun bir çalışma mesaisi ardından kısa bir mola veririz, misafirliğe gider uzun ve koyu bir sohbete dalarız, arkadaşlarımızla kafede buluşur tavla atar yada okey oynarız, günlük hayatımızın hemen hemen her karesinde yer alan, vazgeçilmez içeceğimiz çayın içecek olmanın dışında vücudumuzun sağlığı açısından birçok faydalı alanda nasıl kullanılabileceğini bizzat uygulayarak denedim ve sizlerle de paylaşıyorum.
Buzdolabınız koku yapıyor bir türlü arındıramıyorsunuz
Demlikte kalmış çay posalarını kurutup bir kap içinde buzdolabının orta rafına yerleştirin, kokudan eser kalmayacaktır.
Gözünüz çapak yapıyor ve yorgunluktan kan çanağına dönmüşse yapmanız gereken kaynamış çayı bir tasa koyup buharı gözünüze gelecek biçimde başınızı çayı koyduğunuz tasın üstüne gelecek şekilde  hizalayıp 7-8 dakika beklemek .Gözdeki yorgunluğu nasıl aldığını gözün eski berraklığına kavuştuğunu göreceksiniz.
Eliniz balık veya soğan mı kokuyor?
Balık ayıkladınız, ellerinizi sabunla yıkadınız ve hala balık kokuyor. Ya da soğan soydunuz, soğan kokuyor. işte kurtarıcınız yine çay. Elinizi demli çayla yıkayın.
Çayı saçınıza sürün bakın ne oluyor!
Mesela saçınız mat mı? Saçınızı şampuanladıktan sonra son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın. Bakın saçlarınız nasıl ışıldıyor ve capcanlı.
Derinizde yaralar var ve geç iyileşiyor
Demlenmiş çaya banacağınız bir miktar pamukla yapacağınız pansumanın derinizdeki yaraları nasıl temizlediğini ve antibiyotik etkisi gösterdiğini göreceksiniz.
Cildiniz çok mu yağlı?
Banyodan çıkmadan son su olarak bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, alın size doğal balsam.
Boğazınız ağırıyor doktara gidecek saatte değilsiniz.Süzülmüş ılık çay posalarını temiz bir tülbendin içine koyup katladıktan sonra boğazınıza sarın ya da süzülmüş ılık çay demiyle gargara yapın boğazınızdaki ağırıyı dindirdiğine şahit olacaksınız.
Son olarak ayağınız mı kokuyor?
Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun.

]]>
https://www.nasill.com/genel/cay-farkli-alanlarda-nasil-kullanilir/feed 0
Iphone telefonumu daha etkili nasıl kullanabilirim https://www.nasill.com/elektronik/cep_telefonu/iphone-telefonumu-daha-etkili-nasil-kullanabilirim https://www.nasill.com/elektronik/cep_telefonu/iphone-telefonumu-daha-etkili-nasil-kullanabilirim#respond Fri, 20 Oct 2017 19:27:18 +0000 https://www.nasill.com/?p=861 IPHONE TELEFONUMU DAHA VERIMLI NASIL KULLANABILIRIM?
Akıllı telefon sektörünün lider isimlerden olan ve milyonlarca kişinin tercih ettiği iPhone’un birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bazı özelliklerini keşfederek daha verimli ve pratik bir kullanıma sahip olmak için yapmanız gerekenler kısaca şöyle
-Müzik dinlerken kulaklığınıza bir kez tıklayarak herhangi bir şarkıyı başlatıp durdurabilirsiniz. Eğer iki kez tıklanırsa sonraki şarkıya geçebilir, üç kez tıklanırsa ise şarkının başına dönebilirsiniz. Bir kez daha üç tek tıklanması durumunda ise bir önceki şarkıyı tekrar dinleyebilirsiniz.
– Yine müzik dinlerken kulaklığınıza iki kez tıklayıp basılı tutarak çalan şarkıyı ileri sarabilirsiniz. Üç kez tıklayıp basılı tutarsanız ise şarkıyı geri sarabilirsiniz.
-Gelen aramalar bir aramada ise kulaklığınıza bir kez tıklayarak aramaya yanıt verebilirsiniz.
-Görüşme esnasından ikinci bir çağrı alırsanız, kulaklığınıza bir kez tıklayıp ilk görüşmeyi bekletebilirsiniz. Eğer ikinci çağrıyı cevaplamak istemiyorsanız da kulağa bir defa tıklayıp basılı tutmanız yeterli olacaktır.
-Gelen bir aramayı cevaplamak istemiyorsanız da kulaklığınıza bir kez tıklayıp basılı tutmanız yeterli. Eğer bir görüşmeyi sonlandırmak istiyorsanız da kulaklığa iki kez tıklamanız gerekiyor.
-Telefonun kullanmadığın bir anda ise kulaklığa tıklayıp basılı tutarak Siri ile iletişim kurabilirsiniz.
-Ayrıca kulaklığınızı ters takabilirsiniz yapısı gereği kulağınıza uyum sağlayacaktır. Ters takılması durumunda ise ses seviyesi biraz artış gösteriyor.
-Telefonunuzun bir diğer gizli özelliği ise sallayarak kullanabilmedir. Özelliği aktif etmek için ise “Genel/Erişilebilirlik/Anahtarla Denetim menüsüne girerek Anahtarla Denetim seçeneğini aktif ederek Anahtar ekle demeniz gerekiyor. Ardından istediğiniz baş hareketini komut olarak kayıt ederek bu özelliği kullanabilirsiniz.
-Eski model bir iPhone kullanıyorsanız ve iOS’un yeni sürümüyle yavaşladığını düşünüyorsanız hızlandırmak için AppStore’a girerek herhangi bir simgeye art arda 10 defa tıklayıp AppStore’un belliğini boşaltabilirsiniz. Böylece tüm uygulamaların performansı artış gösterip telefonun hızlandığını farkedeceksiniz.
-Iphone  ekranınıza 3 parmağınız ile 3 defa üst üste tıklamanız durumunda ise ekran parlaklığı en düşük seviyeye geliyor. Fakat bunu yapabilmek için büyütme filtresini az ışık olarak ayarlamanız gerekiyor.
-Ekrana 3 defa tıkladığınız da ise çıkan panelden ekranı büyütme seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylece ekranın herhangi bir yerine zoom yapabilirsiniz.
-Iphone yazı yazarken kısaltma kullananlar içinde farklı bir konsept geliştirmiş durumda. Buna göre Ayarlar kısmında Genel/Klavye/Metin Değişimi menüsüne girerek, sağ üstte bulunan “+” işaretine tıklayın. Genel menüde, sık kullandığınız kelimelerin normal hallerini ve karşılarına kısaltmalarını yazın,
Örneğin; “Selam” yazıp kısaltma kısmına “slm” yazın. Artık her “slm” yazdığınızda iPhone kelimeyi “selam” olarak algılayacaktır. Klavye uygulamasını yükledikten sonra, Ayarlar/Genel/Klavye/Klavyeler menüsüne girip, “yeni klavye ekle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Yüklediğiniz klavyeleri kullanmak içinse tam erişime izin vermeniz gerekiyor.
-Klavyeler arasında geçiş yapmak içinse sohbet sırasında klavyenin sol alt köşesinde bulunan dünya simgesine tıklamanız yeterli olacak.
-Geceleri telefonun sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız, iPhone “Rahatsız Etme” özelliğini aktif edebilirsiniz. Böylece hiçbir arama ve bildirim sesi gelmeyecektir. Eğer bu modu belirlediğiniz zaman aralığında aktif olmasını istiyorsanız, zamanlanmış seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.

]]>
https://www.nasill.com/elektronik/cep_telefonu/iphone-telefonumu-daha-etkili-nasil-kullanabilirim/feed 0
DUYGUSAL ZEKA NASIL GELİŞTİRİLİR ? https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/duygusal-zeka-nasil-gelistirilir https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/duygusal-zeka-nasil-gelistirilir#respond Fri, 20 Oct 2017 19:25:45 +0000 https://www.nasill.com/?p=855 Duygusal zeka denilince akla ilk gelen isim Daniel Goleman olmaktadır. ‘Duygusal Zeka Neden IQ’ dan Önemlidir’ ve ‘İş Yaşamında Duygusal Zeka’ isimli yayınlamış olduğu kitaplar duygusal zekanın öneminin anlaşılmasını sağlamıştır. Goleman’ a göre duygusal zekâ bireyin gerek yaşamında gerek iş hayatındaki başarılarının tümünü etkilemektedir. Bireyin kendisinin ve başkalarının duygularını anlayabilmesi, kendini motive edebilmesi ve duygularının yönetebilmesi esasına dayanmaktadır.
Duygusal zekâ bireyin yaşına bağlı olarak değişim ve gelişim göstermektedir. Bu yazının amacı duygusal zekayı anlayan ve yaşamında uygulamak isteyen bireylere yardımcı olacak bilgiler vermektir. Duygusal zekânın geliştirilmesi için uygulanması gereken yedi aşama bulunmaktadır. Bunlar aşağıda kısaca ifade edilmiştir;
 Kendini tanımak; Duygusal zekânın gelişmesi için öncelikle bireyin kendini tanıması gerekmektedir. Güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi, hatalarını görebilmesi gibi bazı yeterliliklere sahip olması gerekmektedir
Hayatımda hangi rolleri üstleniyorum ve bunlardan hangileri gerçek?
İhtiyaçlarım neler? Hedeflerim ne? Benim için önemli olan ne?
Güçlü ve zayıf yönlerim ne? Neyi iyi yaparım? Bana ne zevk verir?
Neye inanıyorum?
Benim davranışlarımı, düşüncelerimi, duygularımı belirleyen ne?
 Duyguları kontrol etmeyi öğrenmek; Birey duygularını ne kadar iyi tanır ise kontrol etmesi de o kadar kolay olmaktadır
Kendimi nasıl hissediyorum?
Hissettiğim duygu vücudumun en çok neresinde hissediyorum?
Bu duyguya kapılmama sebep olan nedir?
Bu duygunun bende yarattığı sonuçlar ile nasıl başa çıkabilirim?
 Kendini ve kişisel özelliklerinin dış çevreye açmak (dışarıya karşı açık olmak); Her birey birbirinden farklı düşünce ve anlayışa sahiptir. Duygusal zekâsı belirli seviyeye ulaşmış bireyler farklı düşüncelerinden dolayı insanları yargılamaz ve farklı duygu ve düşünceleri kendileri için tehlike olarak görmezler.
 İletişim kurma becerisini geliştirmek; İletişim becerileri sözlü olduğu kadar sözsüz becerileri de kapsamaktadır. Duygu ve düşünceleri ifade edecek uygun kelime haznesine sahip olmak bu aşamada en önemli kriterdir. Davranışlar, mimik ve jestler de iletişim de oldukça önemlidir. Bireyin ufak bir tebessümü etkili bir iletişim kurmasına yardımcı olabilmektedir
 Problem çözücü olmak; Bireyin yaşadığı problemleri bir fırsat olarak görüp çözüm yollarını düşünmesi ve araştırması duygusal zekânın gelişiminde önemli bir role sahiptir
 Eleştiriye açık olmak; Eleştiriye açık olan birey yapılan eleştirileri değerlendirerek eleştiriye hak verirse eksik yanını tamamlar yapılan eleştiriye hak vermezse kendi doğrularını uygulamaya devam eder. Yani yapılan eleştirileri olumlu ve olumsuz yanlarını ortaya çıkarabilmek için kullanır ki bu da duygusal zekâsının yüksek olduğunun göstergesidir
 İnsanlar ile İlgilenmek; Duygusal zekâ bireyin hem kendisini hem de diğer insanları konu edinmektedir. Dolayısıyla duygusal zekânın gelişimi için bireyin diğer insanları tanıması, diğer insanlarla iletişime geçmesi, farklı yaşam tarzlarını ve bakış açılarını görmesi gerekmektedir

]]>
https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/duygusal-zeka-nasil-gelistirilir/feed 0
çocuklar küçük yaşta kreşe nasıl alıştırılır https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/cocuklar-kucuk-yasta-krese-nasil-alistirilir https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/cocuklar-kucuk-yasta-krese-nasil-alistirilir#respond Fri, 20 Oct 2017 19:24:18 +0000 https://www.nasill.com/?p=853 Artık zamanımızda annelerin çoğu mecbur çalışmakta ve çocuklar daha bebek yaşta kreşe yada gündüz bakım evlerine başlamak durumunda kalıyor.
2 yaş itibariyle kreş temposu başlamakta. Bu süreç uzun olduğu için sabır ve kararlılık isteyen bir süreç. Öncelikle doğru yer olduğuna karar verdiğimiz kreşe bebeğimiz ya da çocuğumuz ile 3-5 gün birlikte giderek onun alışma sürecinde yanında olmalı hem de onun ortamını gözlemlemeliyiz. Başlangıçta 1 saat sonra tam zamanlı sizden ayrı kalana kadar kademeli olarak kreşte tek başına geçirdiği saatleri artırmalıyız. Bu süreçte illaki ağlayacak ve sizden ayrılmak istemeyecek, bu bizim için çok zor bir durum olsa da onlar için öğretici ve eğlenceli ne kadar çok şey olduğunu düşünerek kararlı tavrımızdan taviz vermemeliyiz. Çünkü çocuklar bizim zaaflarımızı çok iyi biliyorlar.
Alışma süreci 1 ayı geçebilir ve çok normaldir. Ne kadar da olsa evinden farklı bir yer. Bu süreçte dikkat etmeliyiz tabi. Sorun, aksaklık, problem var mı yok mu öğretmenle idareyle irtibatlı olmalıyız.
Bu alışma sürecinde durduk yere ağlama krizleri yaşamak çok normal. Aslında ağlayarak bir nevi sitem ediyorlar. Bu tür krizlerde şefkatle ancak şımartmadan devamının olmasını istemediğimizi belirterek zamanla anlaşarak teselli etmeliyiz.
Ama gün içinde ayrı kaldık diye akşam fazla şımartıcı hareket ya da ödüller de doğru değil. Bu seferde çocuk sürekli beklenti içinde olabilirler. Zamanla alıştıkça çocuğumuzla konuşarak anlaşmaya da başlamalıyız.

]]>
https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/cocuklar-kucuk-yasta-krese-nasil-alistirilir/feed 0
bebekler için ek gıdaya geçişte nasıl gıdalar hazırlanmalı https://www.nasill.com/beslenme/bebekler-icin-ek-gidaya-geciste-nasil-gidalar-hazirlanmali https://www.nasill.com/beslenme/bebekler-icin-ek-gidaya-geciste-nasil-gidalar-hazirlanmali#respond Fri, 20 Oct 2017 19:22:40 +0000 https://www.nasill.com/?p=851 Bebeklerde 4-6 ay arası ek gıdaya geçiş sürecidir. Bu süreçte başlangıçta vitaminli lezzetli sağlıklı ev yapımı gıdalar hazırlamaya çok dikkat etmeliyiz.
Bazı bebeklere ne verseniz yer. O yüzdende elimize ne geçse püre yapıp bebeğe yedirerek maalesef sadece yutmaya alıştırırız. Ve lezzet almadan sadece yutmaya alışan obeziteye meyilli bir bebek olabilir aman dikkat.
Bazı bebeklerde vardır lezzete görüntüye daha 4 aylıkken önem verir küçük gurmedir. Onlarada illa vitaminli olsun besleyici olsun diye elimize geçeni karıştırdığımız püreleri zorla yedirmeye çalışırsak daha ilk başlarda yemek fobisi oluşturabiliriz.
Bazı bebekler kolaydır. Herşeyi verebilir yedirebilirsiniz. Hazırladığımız gıdalar çiğneyerek yiyebilecekleri çenelerini aç kapa yaparak yiyecekleri ağızlarında çevirebilecekleri gıdalar yemesini sağlamalıyız. Sadece yutmayı öğretmek çok yanlıştır.
Bebeğiniz yediği yemeklerin lezzeti konusunda seçici ise karşınızda küçük bir gurme duruyor olabilir. Kendimize yemek yaparken lezzete ve görünüme ne kadar önem veriyorsak bebeklerimin yemeklerini de önemsemeliyiz.
Bazı seçici bebekler için bol vitaminli lezzetli alternatif birkaç tavsiye verelim;
• İçine mısır unu, kaşar, soğan rendesi, kabak rendesi, patates rendesi,birazda baharatlarla tatlandırarak mücvere benzer bebeklere uygun şeklide sebze krepleri yapabilirsiniz.
• Bebekler için sağlıklı tuz ve şeker içermeyen şeker yerine pekmez kattığımız bisküviler,tuz yerine kaşar peyniri kattığımız krakerlerden yaparak lezzetli atıştırmalıklar da yapabiliriz.

]]>
https://www.nasill.com/beslenme/bebekler-icin-ek-gidaya-geciste-nasil-gidalar-hazirlanmali/feed 0
çocuklarda korku nasıl oluşur https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/cocuklarda-korku-nasil-olusur https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/cocuklarda-korku-nasil-olusur#respond Fri, 20 Oct 2017 19:21:10 +0000 https://www.nasill.com/?p=849 Bebekler doğduklarında korktukları bir tek şey vardır oda ‘yüksek ses’ . yüksek sesten irkilirler. Buradan anladığımız şu ki korkular sonradan öğrenilirler.
Karanlıkta bir çocuğun yanında birisi korktuğunu belli etse o çocuğun karanlıktan korkmaya başlaması muhtemeldir.
Çocukların bazen yanında birinin korktuğunu görmesi ya da bazen korkmadığı bir şey ile korktuğu bir şey aynı ana denk geldiğinde korkuyu diğer korkmadığına da genelleyebilir. Örneğin çocuk yüksek sesten korkuyordur ve arabada giderken yanından geçen kamyon yüksek sesle kornaya bastığında bu kadar yüksek bir sesten tabi olarak çocuk irkilir ve arabadan yada kamyondan da korkabilir. Bazen böcekten korkan bir çocuk o böceği gördüğü odadan da korkabilir.
Bu tür durumlar da ebeveynler olarak korkularımızdan çocuklarımızın da etkilenmemesi için uygun bir şekilde açıklayarak onunda korkmasını engellemeye çalışmalıyız. Böcekten korkabiliriz normaldir. Ancak böcek görür görmez çığlık atarsak bunu da çocuklar fark ederse onlarda böcek gördüğünde çığlık atar niye çığlık attığını tam bilemese de. Evet neden çığlık attığını bilemeden bizi rol model aldıkları için korkarlar. Tepkilerimizi frenleyerek onları etkilemeyecek şekilde çocuğu farklı bir ortama alarak korktuğumuz şeylerle baş etmekte fayda var.
Bir de şöyle bir örnek üzerinden konuşalım; babası , hayvanlardan korkmayı değil onları sevmeyi, yeri geldiğinde bazı hayvanlara karşı tepki ve hareketlerine dikkat etmesini öğretmiş bir çocuk. Yerde gördüğü küçük bir kertenkeleyi korkmadan seviyor ama iğnesi ve zararı olacağını anladığı böceklerden uzak durarak nasıl hareket etmesi gerektiğini biliyor. Her gördüğü köpekten korkup kaçmak yerine duruma göre hareket edeceğini biliyor.
Bizim yapmamız gereken kendi korkularımızın çocuklarımızın da korkusu haline getirmemek için çaba harcamak.
Çocuklarımıza gerçekten zararı olanları tehlikeyi, yanlışı , doğruyu güzel anlatmalıyız ki her şeyden korkmadan kendini korumayı bilerek hareket etmesini öğretmeliyiz.

]]>
https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/cocuklarda-korku-nasil-olusur/feed 0
BEBEKLERE SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK NASIL HAZIRLANIR https://www.nasill.com/beslenme/bebeklere-saglikli-atistirmalik-nasil-hazirlanir https://www.nasill.com/beslenme/bebeklere-saglikli-atistirmalik-nasil-hazirlanir#respond Fri, 20 Oct 2017 19:19:37 +0000 https://www.nasill.com/?p=847 Örneklere başlayalım;
1) İçine ; 1 çorba kaşığı şeker, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı sirke, 100 gram kaşar peyniri, 2,5 su bardağı un , 1 su bardağı su,3 çorba kaşığı tereyağı karıştırılıp ince lavaş gibi açılır istediğimiz şekilde kesilip yağlı kağıt serili tepsiye konulur .
üzerine 1 yumurta sarısı süreriz ve 1 çay bardağı susam , 3 çorba kaşığı çörek otu serperiz. 180 derecede kızarıp kıtır kraker olana kadar pişirilir afiyet olsun.
2) Bebek bisküvisi
2 dolu yemek kaşığı tereyağı,
1 su bardağı un,
Yarım su bardağı pirinç unu,
2 yemek kaşığı pekmez,
2 yemek kaşığı irmik karıştırılıp istediğimiz şekil verilir 180 derecede kızarana kadar pişirilir.

3) Sebzeli krep;
Bildiğimiz krep hamurunun içine bir soğan bir patates bir kabak rendesi ve içine istediğimiz türde peynir yada kaşar katılır ve krep pişirilir. Afiyetle lezzetli vitamin deposu yiyeceğiniz hazır.

]]>
https://www.nasill.com/beslenme/bebeklere-saglikli-atistirmalik-nasil-hazirlanir/feed 0
matematik dersine nasıl çalışılır? https://www.nasill.com/bilim/matematik-dersine-nasil-calisilir https://www.nasill.com/bilim/matematik-dersine-nasil-calisilir#respond Wed, 13 Sep 2017 08:30:05 +0000 https://www.nasill.com/?p=837 Çoğu insanın en büyük korkularından biridir matematik dersi. Okullarda en sevmediğiniz ders nedir sorusunun açık ara önde giden dersidir. Sayılar kafasını karıştırır kimisinin. Kimisi de o ‘x’ ile ‘y’ nedir ya hu ne oldukları belli değil her yerden de çıkıyorlar diyebilir. Kimisi aslında yapabilsem severim diyebilir. Kimisine göre de matematik dersindense sayfalar dolusu ezber yapmak daha makbuldür.
Matematik aslında temelde ilk öğreten kişinin yöntem ve tekniği nedeniyle olumlu ya da olumsuz tavır alacağımız bir derstir. Çünkü ilk öğretmeniniz size sevdirebildiyse devamı da gelir bir şekilde.
Ben öğrencilerime hep ‘herkes matematikten 100 almak zorunda değil ancak herkes 45-50 puanı geçebilecek matematik bilgisine ve yeteneğine sahiptir.’ Derim.
Matematik ezberlenmez öğrenilir. Bunu öncelikle bilmeliyiz. Peki matematik öğrenmek nasıl olur? Bunu cevaplayalım. Öncelikle imkanımız olduğunca mutlaka dersi derste anlamaya gayret etmeliyiz. Derste anlaşılmayan yerler olursa mutlaka sorup öğrenmeliyiz. Çünkü anlamadığınız noktaları tek başınıza telafi etmeniz zor olabilir. Daha sonra mutlaka öğrendiğimiz yeni bilgilerimizi kontrol edip kendimizi deneyebileceğimiz konu ile alakalı en az 15-20 soru çözmeliyiz. Çözemediğimiz sorular olursa doğru çözümünü öğrenmeliyiz. Daha sonra yeni öğrendiğimiz konuları aynı gün tekrar etmeli ve öğrenmenin gerçekleşmesi için ara ara tekrarlarla hafızaya kaydetmeliyiz. Ve haftalık, aylık genel tekrar ve soru çözümlerini yapmayı aksatmamalıyız.
Bilgiyi tekrar ettikçe öğrenme kalıcı olur. Ve birde bu tekrarları bol soru çözümüyle desteklersek kalıcı ve gerçek öğrenme gerçekleşmiş olur. Bilgi nankördür tekrar etmedikçe unutulur. İletişim ve teknoloji çağında dikkatimizi dağıtan birçok şey varken bilgiyi kalıcı hale getirmek daha zorlaşıyor.
Özetle matematik bol soru çözümü ve tekrarlarla öğrenilir. Soru çözerken aklımızda tutmakta zorlandığımız konularla ilgili küçük notlar yazıp bunları soru çözerken sürekli görebileceğimiz bir yere yapıştırabilirsek ezberlemeye çalışmadan birde bakmışsınız hepsini öğrenmiş olursunuz. Buna en iyi örnek pek sevilmeyen trigonometri konusunun formülleri olabilir.
Unutmayalım ki matematik öğretmenlerinin elinde sihirli değnek yok ki dersi işler işlemez bütün bilgiler öğrencinin beynine kaydedilsin! Sihirli değneklerimiz kalemlerimiz sihirli sözcükler ise kitaplardaki bilgiler. Sonuç olarak çaba harcamadan olmaz bunu unutmayalım.

]]>
https://www.nasill.com/bilim/matematik-dersine-nasil-calisilir/feed 0
BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL GEÇER? https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer#respond Wed, 13 Sep 2017 08:26:51 +0000 https://www.nasill.com/?p=835 Yeni doğan bebeklerin hayata alışmaya çalıştıkları ilk günlerde sıkıntısı derdi pek kolay kolay bitmez. O minik halleriyle çaresiz durmadan ağlayarak dertlerini anlatmaya çalışırlar. Bebekler genelde İlk altı aylarının farklı zamanlarında özellikle 0-4 arasında en çok gaz sancısı problemini yaşarlar. Ne yaparsanız yapın geçmeyen saatlerce süren ağlama krizlerine çare arar dururuz. Mide ve bağırsaklarındaki gazı çıkarmak daha annesini emmekten başka bir şey bilmeyen masum bebekler için o kadar zordur ki kaslarını kontrol etmeyi bilmediği için ağrıdan kıvranıp ağlar dururlar.
Bu süreçte denemediğimiz yöntem kalmaz;
*Gaz önleyici damlalar,
*İlaçlar,
*Şifalı otlardan bitki çayları(rezene vs),
*Annelerin süte geçer korkusuyla gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durması,
*Bacaklarını katlayarak dizlerini karnına değecek şekilde katlayıp açarak egzersiz yaptırmak,
*Karnına masaj yapmak…..
Bunların hepsinden sadece biri de işe yarayabilir hiç biride ya da hepsi . Denemekte fayda var. Ancak gaz çıkarabilmeyi öğrenene kadar bu sıkıntılar devam edecek maalesef.
Gazı geçiremiyoruz en iyisi ağrıyı azaltalım bebek biraz daha sakinleşsin diyerek birşeylerde yapabiliriz.
Bebeklerin el ve ayaklarının sinirlerinin daha gelişmemesi vs nedenlerle genelde soğuktur. Bu üşüdüğü anlamına gelmez eli soğuk diye üst üste örtüler sararak bebeğinizi bunaltmayın. Ancak ayaklarını ve karnını sıcağa yakın ılıklıkta ısıtırsak sıcak tutarsak ağrılarının azalmasını sağlayabilir biraz olsun rahatlamalarını sağlayabiliriz. Küçük sıcak su torbalarını (sıcaklığına dikkat edecek şeklide) bebeğimizi yüz üstü yatırıp karnının altına koyarak hem karnını ısıtır hem de sırtına masaj yaparsak rahatlamasını sağlayabiliriz.
Sıcak uygulamak ve masaj yapmak bu ikili bebeklerde daha etkili sonuç veriyor. O yüzden ilaç vs şeyler yerine öncelikler bunları denemenizde fayda vardır.

]]>
https://www.nasill.com/genel/hayat/cocuk-bakimi/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer/feed 0
Işın Kılıcı Nasıl Yapılır https://www.nasill.com/genel/isin-kilici-nasil-yapilir https://www.nasill.com/genel/isin-kilici-nasil-yapilir#respond Fri, 23 Sep 2016 12:36:04 +0000 http://www.nasill.com/?p=709 Işın kılıcı, bilimkurgu filmleri ile tanışmış olduğumuz bir nesne. Bilindiği üzere bilimkurgu alanında ışın kılıcı konsepti ile oldukça sık karşılaşıyoruz ve gerek aksiyon gerekse dövüş sahnelerinde güzel bir koreografi ortaya çıkarıyor. Star Wars ile adını daha sık duymaya başladığımız ışın kılıcı, bilimsel gelişmeler sayesinde bir gerçeğe dönüşüyor. Bu zaman kadar bahsetmiş olduğumuz ışın kılıcı konsepti imkansız gibi görünüyordu. Böyle düşünülmesinin nedeni ise ışın kılıcının oluşum aşamasının hem zor hem de tehlikeli olması. Işın kılıcı için; foton partikülleri özel bir elektromanyetik saha içerisinde hapsedilerek aşırı yüksek bir ısı oluşumu sağlanmalı ve bu ısı ile kılıç dokunduğu yeri kesebilme özelliğine sahip olmalı. Görüldüğü üzere ışın kılıcı yapımı fazlası ile tehlike arz eden ve zor bir iş.
Ancak Harvard Üniversitesi’nde bulunan bir grup bilim adamı bahsetmiş olduğumuz ışın kılıcı yapımına dair alternatif birkaç yol geliştirmiş. Harvard’da ki bilim adamları, foton partiküllerinin sert birer obje gibi davranmasına olanak sağlayacak bir buluş gerçekleştirmişler. Bu buluş sayesinde gelecekte ışın kılıcı özelliklerine sahip yeni nesneler yapmak mümkün olabilecek. Yine konumuzla alakalı olarak Harvard’da bulunan bir fizik profesörü Mikhail Lukin ve MIT profesörü Vladan Vuletic’in önderliğindeki Nature bilim dergisi ‘Attractive Photons In A Quantum Nonlinear Medium’ başlıklı bir makale yayımlamış. Makalede bahsedildiğine göre, ışığı oluşturmakta olan ve normalde birbiri içinden geçen kütlesiz foton partiküllerine; özel olarak oluşturulmuş bir vakum kabini, lazer ışınları ve mutlak sıfıra yakın ısıya getirilmiş bir rubidiyum element bulutu ile katıya benzer birtakım özellikler kazandırılmış. Bu zamana kadar yalnızca teoride kalmış olan foton partiküllerinin katılaşıp birbirleriyle bağ kurması durumu, Mikhail Lukin’in ekibi tarafından başarılmış görünüyor. Aynı zamanda katılaşmış olan foton partikülleri, bilimkurgu filmlerinde görmüş olduğumuz ışın kılıçları gibi çarpıştıkları anda birbirlerini itiyorlar.
Bilim adamları, bu yol sayesinde gelecekte ışıktan oluşan katı nesnelerin üretilebileceğine inanıyor. Şimdilerde ise ışın kılıcını yalnızca Star Wars gibi bilimkurgu filmlerinden görmeye devam edeceğiz. Ancak yakın gelecekte ışın kılıcı yapmak mümkün.

]]>
https://www.nasill.com/genel/isin-kilici-nasil-yapilir/feed 0
Nasıl Sıfır Beden Olunur https://www.nasill.com/saglik/nasil-sifir-beden-olunur https://www.nasill.com/saglik/nasil-sifir-beden-olunur#respond Fri, 23 Sep 2016 12:35:21 +0000 http://www.nasill.com/?p=711 Kadınlar her zaman sağlıklı, güzel ve fit bir görünüme sahip olmak isterler. Bazense bu isteklerini bir ileri boyuta taşıyıp sıfır beden olma arzusuna kapılırlar. Öncelikle şu bilinmelidir ki, her kadın sıfır beden olamaz. Bunun nedeni ise gayet açıktır, vücut yapıları. Evet, her kadının vücut yani iskelet, kas ve kemik yapısı sıfır beden olmaya elverişli değildir. Dolayısıyla sizlerin, sıfır beden olmalıyım gibi bir karar almadan önce kendi vücudunuzu iyi tanımanız gerekmektedir. Eğer bu kararı aldıysanız geriye bu hedefiniz için üstünüze düşenleri yapmak kalıyor.

Öncelikle kendiniz için belirlemiş olduğunuz hedefinizi gerçekleştirebileceğinize inanmanız gerekmektedir. Bu sizin ve vücudunuzun psikolojik olarak hazırlanması için fazlası ile önemlidir. Bu nedenle de işe ilk olarak sıfır beden olabileceğinize, bunu başarabileceğinize ve ne olursa olsun kendiniz için belirlemiş olduğunuz bu hedefinizden şaşmamanız gerektiğine inandırmalısınız. Eğer her şeyden önce kendinizi bu şekilde inandırırsanız işin büyük bir kısmını halletmiş olursunuz. Böylelikle sıfır beden olmak için yapmanız gereken şeyleri gerçekleştirirken fazla zorlanmayacak ve hatta zor dahi olsa onları isteyerek yapacaksınız. Bu kısmı halletmenizin ardından kendinize bir spor programı hazırlamalısınız. Bu spor programını her hafta yeniden düzenlemeli ve gerekli yerlerde değişiklikler yapmalısınız. Örneğin; ilk hafta bu düzene alışma süreciniz olacağı için egzersiz ve diğer sportif aktiviteleri hafif tutabilir ya da daha az bir süre ayırabilirsiniz; ancak ikinci ve diğer haftalarda artış göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde tüketmiş olduğunuz besinlerde yer alan yağ oranları yeniden eritilerek vücuttan atılması sağlanmış olacak. Ancak yağ atımının devam etmesi için enerji harcamanız yani devamlı olarak spor yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle hiçbir şekilde sporu aksatmamalı ve her hafta arttırarak devam etmelisiniz. Sporun yanı sıra önemli olan ikinci bir faktör ise beslenme düzenidir. Beslenme düzeninin detaylarına girmeden önce sıvı tüketimine değinelim; bilindiği üzere kilo verirken verdiğimiz kiloların sudan değil yağdan gitmesi ve vücutta oluşan zararlı maddelerin uzaklaştırılması için bol bol su tüketmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla günde en az 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Beslenme düzeni için bireyin yaşı, boyu, kilosu ve beden yapısı için özel hazırlanmakta olan sağlıklı zayıflama diyetlerini uygulamanız gerekmektedir. Bunun için de bir diyetisyene danışmanızda yarar var.

]]>
https://www.nasill.com/saglik/nasil-sifir-beden-olunur/feed 0
Nasıl E-Kitap Düzenlenir https://www.nasill.com/genel/nasil-e-kitap-duzenlenir https://www.nasill.com/genel/nasil-e-kitap-duzenlenir#respond Fri, 23 Sep 2016 12:18:31 +0000 http://www.nasill.com/?p=714 Son zamanlarda oldukça gündemde olan e – kitaplar hem ulaşım kolaylığı hem de maliyeti ile fazlası ile kullanılmaktadır. Pek çok kitap sitesi de fiziksel kitabın yanı sıra e – kitap satışı yapmaktadır, idefix, kitapyurdu vs. gibi yerlerden temin edilebilir.
Bunların dışında sizler de rahatlıkla bir e – kitap oluşturabilirsiniz, şimdi buna değinelim; eğer hali hazırda sahip olduğunuz bir blog ya da web sitesi var ise okuyucu kitleniz şimdiden hazır demektir. Blog veya web sitenizde paylaşmış olduğunuz yazı ya da görsel içeriklerinizi bir e – kitap biçiminde okuyucularınıza ücretsiz bir şekilde sunabilirsiniz. Ancak bir e – kitap oluşturmak için web sayfası ya da blog şart değildir, bu durum yalnızca bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Eğer bu tip bir şeye sahip değilseniz e – kitap yayınlayan pek çok site bulunmaktadır buralardan da hazırlamış olduğunuz e – kitabı okuyucular ile paylaşabilme imkanına sahipsiniz. E – kitap hazırlarken en fazla zorlanılan kısım içerik oluşturma kısmı olsa gerek. Çünkü birçok kişi hazırlayacak olduğu bu e – kitapta nelere yer vermesi gerektiği konusunda şüphe de kalır. Bunun için sizlere önerebileceğimiz şey, insanlara faydalı olacak şeylerden bahsetmeniz gerektiğidir. Kitap, internet ortamında okunacağı için normal bir kitapta olan kurgu bir şeyden ziyade işlerine yarayacak, faydalı şeyleri pratik bir biçimde öğrenme beklentisinde olacaklardır. Bunun için görsellerle desteklenmiş kısa, öz ve ilgi çekici yazılara yer vererek kitabınızın daha fazla kişi tarafından okunmasına olanak sağlayabilirsiniz. Özellikle de görsel bu konuda fazlası ile önemli olacaktır. Çünkü insanlar, özellikle de internet ortamında yalnızca yazı okumaktan bir süre sonra sıkılabiliyor işte bu durum fotoğraf – resim vs. gibi görsel nitelikteki unsurlar ile engellenebiliyor. Bu yüzden yazılarınızda olabildiğince görsel kullanmayı ihmal etmeyin bu e – kitabınızı daha ilgi çekici kılacaktır.
Son aşama ise oluşturmuş olduğunuz içeriği e – kitap haline dönüştürmektir. Bunu yapmak için en pratik ve ideal yol Microsoft Power Point uygulamasıdır. İlk yapmanız gereken slaytta kitap şablonunuzu oluşturmak olmalıdır. Kitabın sağ ve sol alt köşelerinde logonuzun bulunması gerektiğini de unutmamalısınız. Slayt şablonunuzu hazır hale getirin ardından da yazı ve görsellerinizi slayta ekleyin.

]]>
https://www.nasill.com/genel/nasil-e-kitap-duzenlenir/feed 0
Nasıl Fotojenik Olunur https://www.nasill.com/genel/hayat/nasil-fotojenik-olunur https://www.nasill.com/genel/hayat/nasil-fotojenik-olunur#respond Fri, 23 Sep 2016 12:16:45 +0000 http://www.nasill.com/?p=717 Pek çok kişi fotoğraf çekinmekten keyif alır ve o fotoğraflarda nasıl çıktığını önemser. Ama her fotoğrafta istediğimiz gibi çıkmamız pek mümkün değil; kimi zaman güzel kimi zamansa kötü çıkarız. Ancak bazıları her çekindiği fotoğrafta güzel çıkmayı başarır, işte bu kişilere fotojenik deriz. Fotojenik olmak ise kişinin kendi elindedir, şimdi nasıl fotojenik olunur ona değinelim; ilk olarak doğru açıyı yakalamanız gerekecektir bunun için de başınızı hafif bir şekilde öne doğru eğmelisiniz aynı zamanda karşıya da bakmayı ihmal etmeyin. Eğer fotoğraf çekilirken gözünüz çok sık kapanıyor ise fotoğrafın çekilmesine yakın gözlerinizi kapatın ve ardından yavaş yavaş açın. Ayrıca fotoğraf arka planı da sizin görünümünüzde fazlası ile etkilidir. Bu yüzden açık renkli arka plan tercih etmeniz kameranın otomatik ayarını iyi yapmasını sağlayacak ve siz fotoğrafta daha güzel çıkacaksınız.
Fotoğraflarda gözler de oldukça önemlidir bu yüzden gözlerinizi olabildiğince ön plana çıkarın. Göz makyajınız ve bakışlarınız bu konuda sizleri destekleyici nitelikte olabilir. Boynunuzu da mümkün olduğu kadar dik ve uzun tutmaya çalışın böylece daha ince ve dinç bir görünüm elde edeceksiniz. Yukarıdan çekilen fotoğrafların daha fazla beğenildiği de bilinmektedir, sizlerde bu şekilde birkaç fotoğraf çekinebilirsiniz. Bunların yanı sıra ışık faktörü de fazlası ile önemlidir. Örneğin; fotoğraf çekinirken ışığın doğrudan yüzünüze gelmesinden sakının ve mümkün olduğunca ışık kaynağının altında durmamaya çalışın. Aksi takdirde yüzünüzde garip gölgecikler oluşabilir ve fotoğrafta kötü çıkmanıza neden olabilir. Fotoğraflarda olduğundan daha iyi görünmek ve fotojenik etiketini kazanabilmek için birkaç makyaj tüyosu da işe yarayabilir. Mesela fondöten kullanımında kesinlikle kendi ten renginizden daha açık bir ton kullanmamalısınız; çünkü bu durum sizi doğallıktan uzaklaştıracak ve yapay bir görünüm oluşmasına sebep olacaktır. Ruj kullanımda ise koyu tonlar yerine daha açık tonlardaki parlak rujları tercih etmeye özen gösterin böylece daha sağlıklı ve genç bir görünüm elde edeceksiniz.
Aynı zamanda yanaklardaki hafif bir kırmızılık sizlerin fotoğrafta daha güzel görünmesini sağlayacaktır bunun içinde hafif bir allık yeterli olacaktır. Fotojenik olmak için gerekli olan en önemli unsur ise güzel gülüşlere sahip olmaktır.

]]>
https://www.nasill.com/genel/hayat/nasil-fotojenik-olunur/feed 0
Nasıl Hızlı Konuşulur https://www.nasill.com/genel/hayat/nasil-hizli-konusulur https://www.nasill.com/genel/hayat/nasil-hizli-konusulur#respond Fri, 23 Sep 2016 12:14:34 +0000 http://www.nasill.com/?p=720 Pek çok kişi dili sürçmeden, takılmadan, tıkanmadan konuşmak ve bu şekilde konuşurken de olabildiğince seri olmak ister. Tabi bu şekilde konuşabilmek kendiliğinden oluşabilen bir durum değildir ancak birtakım pratik ve egzersizler sayesinde gayet mümkündür. Akıcı ve etkili konuşmak insanlar ile iletişimi kolaylaştırarak sosyal ilişkilerinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır. İnsanlar, seri konuşabilme yeteneğine sahip insanlara her daim ilgi gösterirler. Bu arada hızlı konuşmaktan kasıt söyleyeceklerinizi aniden söyleyip bitirmek değildir; kelimeleri doğru telaffuz etmek, anlatmak istediklerinizi karşıya anlaşılabilir bir şekilde iletmek ve tüm bunları yaparken de seri olabilmek yani akıcı konuşabilmektir. Mesela, bir davranışı, duyguyu ya da düşünceyi ifade edebilmek kolay olabilir ama bunları güzel bir şekilde ifade etmek akıcı bir konuşma kabiliyeti gerektirir.
Şimdi, nasıl hızlı konuşabileceğinize değinelim; hızlı yani akıcı konuşabilmek için bazı egzersizler vardır bunlardan ilki yorumlama egzersizidir. Yorumlama egzersizi için yapmanız gereken ilk şey çevrenize bakmanız ve görmüş olduğunuz herhangi bir cismi, kişiyi, olayı ya da olguyu ele almanızdır. Sonrasında ise ona dair sesli olarak yorum yapmayı deneyin. Bu egzersizi yaparken ilk başlarda söyleyebilecek pek bir şey bulamayabilirsiniz ancak düşünün ve kendinizi zorlayın. Ardından başka şeyler bulun ve onu yorumlamaya başlayın. Bu egzersizi olabildiğince sık yapmanızda fayda var. Yorumlama egzersizinden sonra tarif etme egzersizi var. Bu egzersizde yapacağınız tek şey bulunduğunuz mekan hakkında bilgi vermek olacaktır. Nerede olursanız olun o yer hakkında durmaksızın konuşmalı, orada nelerin olduğundan, nasıl göründüklerinden ve orası hakkında neler düşündüğünüzden bahsetmelisiniz. Bu egzersiz akıcı konuşma kapasitenizi fazlası ile geliştirecektir. Tarif etme egzersizi olarak nitelendirdiğimiz bu egzersizi dilediğiniz her yerde uygulayabilmeniz mümkün. Hatta isterseniz hayalinizde oluşturduğunuz bir evi, bahçeyi, meydanı, adayı ya da gezegeni dahi tarif edebilirsiniz. Evet, sırada kelime hazinenizi genişletecek, hızlı, zarif ve etkili konuşmanıza fazlası ile katkı sağlayacak okuma egzersizi var. Okuma yaparak yalnızca hızlı konuşmayacak kendinizi de pek çok açıdan geliştireceksiniz.
Yapmış olduğunuz egzersizleri pratiğe dökmek ve kendinizi bu konuda daha da geliştirmek için sohbet etmelisiniz. İnsanlarla doğrudan iletişime geçmek, fikir alışverişinde bulunmak ve keyifli vakit geçirmek sizlerin özgüveninize de olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

]]>
https://www.nasill.com/genel/hayat/nasil-hizli-konusulur/feed 0
Nasıl Hızlı Koşulur https://www.nasill.com/hobi/nasil-hizli-kosulur https://www.nasill.com/hobi/nasil-hizli-kosulur#respond Thu, 22 Sep 2016 19:55:51 +0000 http://www.nasill.com/?p=723 Sağlıklı bir yaşam sürmek ve fit bir görünüme sahip olmak için mutlaka spor yapılmalıdır. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek de sizlere fazlası ile büyük bit katkı sağlayacaktır. Sağlıklı – dengeli bir beslenme programı uygulayarak desteklenen spor faaliyetleri ile fit bir vücuda sahip olabilir ve kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz Bu yüzden sporu sevmeli ve ona zaman ayırmalısınız. Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüş ve koşular bu konuda sürerlilik sağlayabileceğiniz en basit ve etkili spor faaliyetlerindendir.
Sağlıklı yaşamın bir parçası olan koşu sporunun sizlere getiriler de oldukça fazla olacaktır. Günümüzde fiziksel olarak hareket eden insanların sayısı dahi oldukça azken koşmanın özellikle de hızlı koşmanın nasıl yapılabileceğinden bahsederek farkındalık oluşturabiliriz diye düşünüyoruz. Koşu sporun da ilerleme kaydetmeniz ve daha hızlı olabilmemiz için bazı temel şeyler vardır bunlardan birisi de kişinin vücut yapısıdır. Bu açıdan iyi bir vücut yapısı avantaj sayılabilir ama eğer vücut yapınız iyi değilse de bu sizin için bir engel teşkil etmemelidir, aksine daha fazla koşarak daha sağlıklı ve fit bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunların yanı sıra hızlı koşmanın birtakım püf noktaları vardır onlara değinelim; bunlardan biri kol çekme yani sprinttedir. Bahsetmiş olduğumuz sprinttlerde kollar ne kadar hızlı çekilir ise o kadar hızlı koşulur. Hızlı koşma konusunda sizlere söyleyebileceğimiz diğer bir şey ise kıyafetlerdir. Belki pek inandırıcı gibi gözükmeyebilir ama kıyafetler bir koşucunun hızını fazlası ile etkileyebilir, hatta koşarken giyecek olduğunuz kıyafetler birer belirleyici unsurdur diyebiliriz. Bir koşucunun giyecek olduğu kıyafet onun vücudunu sarmalıdır nedeni ise koşu esnasında sallanmaması ve içerisine hava girmesini önlemek içindir. Çünkü bu tip durumların yaşanması koşucunun hızını düşürür. Ayakkabılar da fazlası ile önemlidir. Örneğin, hızlı koşan ya da koşması gereken bireylerin ayakkabılarının ön tarafı çivili olmalıdır aynı zamanda da ayak bileğini sımsıkı sarmalıdır. Bu şekilde koşan kişi kuvvetini yere tam olarak aktarabilecektir.
Koşu sporunun, hareket etmenin ve sağlıklı beslenmenin sağlıklı bir yaşam için ne kadar gerekli olduğu uzun zamandır biliniyor ama artık harekete geçme zamanı.

]]>
https://www.nasill.com/hobi/nasil-hizli-kosulur/feed 0
Nasıl IP Adresi Değiştirilir https://www.nasill.com/internet/nasil-ip-adresi-degistirilir https://www.nasill.com/internet/nasil-ip-adresi-degistirilir#respond Thu, 22 Sep 2016 19:54:22 +0000 http://www.nasill.com/?p=726 Pek çok kişinin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi de IP adresimi nasıl değiştirebilirim şeklindedir. Kullanıcılar, birtakım sebeplerden dolayı bu IP adresini değiştirmek isterler ve çoğunlukta bunu ne şekilde gerçekleştirebileceklerini bilemezler. Eğer sahip olduğunuz IP adresi statik ise bunu değiştirmek için tek bir seçeneğiniz var o da ISP yani internet servis sağlayıcınızdan IP adresi değişikliği için talep de bulunmanızdır. Dinamik IP adresini değiştirmek için neler yapabileceğinize değinelim;
Bu durumda öncelikli olarak yapılması gereken şey IP numaranızı öğrenmek olmalıdır. Bunu da IP adresi bulma sayfasından yararlanarak halledebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz IP numarasını akılda tutmak pek kolay olmayacağı için bir yere not etmeyi ihmal etmeyin. Ardından IP adresini değiştirmek için yapabilecek olduğunuz en basit ve pratik yol modem cihazınızı geçici bir süre ile kapatmak olacaktır. Bunu modemde yer alan güç düğmesine basıp kapatarak kısa bir süre bekledikten sonra yeniden açarak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer elinizde bulunan modem entegre bir modem ise bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir. Dinamik IP kullanıcıları için kısa süreli yani bir ya da iki dakikalık kapatıp açma çoğunlukla yeterli olmaktadır. Modeminizi kapatın ve yeniden açın. Bağlantının kurulmasının ardından IP Adresi sayfasından kontrol etmiş olduğunun IP numaranızın eskisi olmadığını yani değiştiğini göreceksiniz. Eğer IP numaranız değişmedi ise modeminizi daha uzun bir süre kapalı tutarak işlemi tekrarlayın.

Windows

• Direkt modeminize bağlı olan bilgisayarda;
• Başla  çalıştır (run) > cmd
• İpconfig / release yazıp enter tuşuna basın.
• İpconfig / renew yazıp enter tuşuna basın.

Eğer bu işe yaramıyor ise aşağıdaki seçeneği deneyin:

Router olan Ağlarda

• Öncelikle router yönetim konsoluna bir giriş yapmanız gerekmektedir.
• Sonra IP adresinizi bırakın.
• Router’ı, modemi vs. kapatıp ertesi gün tekrar açın.

Bu işlemleri yapmanızın ardından son olarak IP bulma sayfasından IP numaranızın değişip değişmediğini kontrol edin. Eğer bahsetmiş olduklarımızın hepsini tam manası ile uygulayıp yinede sonuç alamadıysanız internet tarayıcınızın Proxy sunucusunun ayarlarını yapılandırmayı deneyin.

]]>
https://www.nasill.com/internet/nasil-ip-adresi-degistirilir/feed 0
Nasıl Jinekolog Olunur https://www.nasill.com/saglik/nasil-jinekolog-olunur https://www.nasill.com/saglik/nasil-jinekolog-olunur#respond Thu, 22 Sep 2016 19:53:09 +0000 http://www.nasill.com/?p=729 Jinekolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı anlamına gelmektedir. Bu mesleğe yönelmek isteyen bireyler, lisenin bitmesinin ardından 6 sene kadar tıp fakültesi okumalıdırlar. Sonrasında ise ihtisas yani uzmanlık eğitimi alınması gerekir, bu ihtisas süreci de 5 yıl sürmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmak için çeşitli konularda geniş bir eğitim alınır bu konular;

• gebelik,
• sezaryen,
• infertilite (kısırlık),
• normal doğum,
• jinekoloji (kadın hastalıkları),
• doğum kontrol yöntemleri,
• ultrasonografi,
• onkoloji (kadın hastalıkları ile ilgili kanserler),
• tüp bebek,
• laparoskopi,
• menopoz,
• ameliyatlar,
• histeroskopi

Yukarıda saymış olduklarımız eğitim içerisinde yer alan konuların yalnızca bir kısmıdır, bunların yanı sıra başka konular da görülmektedir. Fazlası ile sabır ve emek gerektiren alanlardan birisidir. Bu nedenle düzenli, planlı ve programlı bir çalışma sistemi edinerek ona uyum göstermeniz gerekecektir. Aksi takdirde eğitim sürecinde belli başlı sıkıntılarla yüz yüze gelebilirsiniz ama işi baştan sıkı tutarsanız o sorunlarla yüzleşmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca meslek hayatınızda da daha başarılı bir uzman olursunuz. Bu mesleği edinmek ve sonrasında da başarılı bir jinekolog olmak istiyorsanız üniversitedeki eğitim sürecini olabildiğince iyi değerlendirmelisiniz. Sonrasında zaten hedeflemiş olduğunuz jinekolog unvanına ulaşabileceksiniz. Çalışma alanlarınız ise devlet hastaneleri, özel hastaneler, üniversite hastaneleri ve muayenehaneler olacaktır. Çalışma alanınızı belirlemek ise sizlerin tercihi olacaktır, mesleğinizi en iyi şekilde yapabileceğiniz yeri siz seçeceksiniz. Meslek hayatınız boyunca alanınızı ilgilendiren hastalıklara da değinelim;

Genel olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ilgilendikleri hastalıklar:

• Gebeliğe hazırlık ve gebelik takibi
• Organ sarkmaları, idrar kaçırma
• Rahim hastalıkları (myom vs)
• Yumurtalık hastalıkları (Over kisti vs)
• Normal doğum ve sezaryen
• Küretaj
• Adet düzensizlikleri
• Kısırlık tedavisi (Aşılama, tüp bebek vs)
• Vajinit (akıntı vs)
• Gebelik ve diğer hastalıklarla ilgili ultrasonografi
• Doğum kontrol yöntemleri (Spiral takılması vs)
• Dış gebelik
• Genital organların estetik ameliyatları
• Rahim ağzı hastalıkları (Smear testi, yara yakma, dondurma vs)

]]>
https://www.nasill.com/saglik/nasil-jinekolog-olunur/feed 0
Nasıl Makale Yazılır https://www.nasill.com/hobi/nasil-makale-yazilir https://www.nasill.com/hobi/nasil-makale-yazilir#respond Thu, 22 Sep 2016 19:51:58 +0000 http://www.nasill.com/?p=735 Makale, herhangi bir konuda okuyucuya bilgi vermek amacı ile kaleme alınan düşünce yazılarıdır. Bazen bir tezi savunmak veya ortaya koymak amacı ile de yazılabilir. Makale de esas olan şey bilgi olduğu için bu tip bir işe girişmeden önce bahsedilecek konu hakkında detaylı bir araştırma yapılmalı ve makaleyi yazan kişi kendi görüşleri ile beraber yazıyı derleyip toparlamalıdır. Detaylı araştırma gerektiren bu süreç makaleyi yazma süresinden daha uzun sürebilir.
Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan makalenin giriş kısmında konuya dair kısa bilgiler verilir. Giriş bölümü, makalenin en kısa tutulması gereken bölümüdür. Bunun sebebi ise okuyucunun makaleyi okuması için gerekli kısmın giriş bölümü olmasıdır. Dolayısıyla giriş bölümünde konunun içeriğine dair cümleler olabildiğince net ve anlaşılır olmalıdır. Gelişme bölümü ise konunun dallanıp budaklandığı kısımdır denilebilir. Bu bölümde konuya dair detaylara inilir ve konunun anlaşılması için pek çok yönteme başvurulur. Konuya dair daha detaylı bilgi vermek, makalede savunulan ya da ortaya konulmak istenilen tezin gerçekliğini ortaya koymak için kanıtları gözler önüne sermek, makalede anlatılmak istenen konunun anlaşılırlığını arttırmak için örneklere başvurmak ve birtakım karşılaştırmalarda bulunmak bu yöntemler arasındadır. Giriş bölümü için bahsetmiş olduklarımızın yanı sıra makale yazarı da bu bölümde konuya dair fikirlerini bahsetmekten geri durmaz. Makalenin gövdesini oluşturan gelişme bölümünde ne kadar fazla bilgi verilir ve ispatta bulunulur ise makale de yer alan bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği o denli fazla olur.
Sonuç bölümü ise gelişme bölümünde anlatılmış olanların kesin bir karara bağlandığı ve nihayete erdirildiği kısımdır. Makale yazarı sonuç bölümünde makale boyunca anlatmış olduklarını kısaca derleyip özet olarak toparlayabilir. Ancak sonuç bölümü de giriş bölümü gibi kısa tutulmalı ve bir o kadar da net ve anlaşılır olmalıdır. Böylelikle makalenin sonucu okuyucuya net bir şekilde ulaşır ve makale yazarı amacına ulaşır. Makaleyi oluşturan giriş, gelişme ve sonuç bölümleri tamamı ile bittikten sonra geriye bu makale için başlık bulmak kalır. Makaleye konulacak başlık ilgi çekici olması gerektiği kadar makalenin içeriğini de yansıtmalıdır.

]]>
https://www.nasill.com/hobi/nasil-makale-yazilir/feed 0