A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Genel / Hayat / Nasıl Hızlı Konuşulur
hızlı konuşma

Nasıl Hızlı Konuşulur

Pek çok kişi dili sürçmeden, takılmadan, tıkanmadan konuşmak ve bu şekilde konuşurken de olabildiğince seri olmak ister. Tabi bu şekilde konuşabilmek kendiliğinden oluşabilen bir durum değildir ancak birtakım pratik ve egzersizler sayesinde gayet mümkündür. Akıcı ve etkili konuşmak insanlar ile iletişimi kolaylaştırarak sosyal ilişkilerinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır. İnsanlar, seri konuşabilme yeteneğine sahip insanlara her daim ilgi gösterirler. Bu arada hızlı konuşmaktan kasıt söyleyeceklerinizi aniden söyleyip bitirmek değildir; kelimeleri doğru telaffuz etmek, anlatmak istediklerinizi karşıya anlaşılabilir bir şekilde iletmek ve tüm bunları yaparken de seri olabilmek yani akıcı konuşabilmektir. Mesela, bir davranışı, duyguyu ya da düşünceyi ifade edebilmek kolay olabilir ama bunları güzel bir şekilde ifade etmek akıcı bir konuşma kabiliyeti gerektirir.
Şimdi, nasıl hızlı konuşabileceğinize değinelim; hızlı yani akıcı konuşabilmek için bazı egzersizler vardır bunlardan ilki yorumlama egzersizidir. Yorumlama egzersizi için yapmanız gereken ilk şey çevrenize bakmanız ve görmüş olduğunuz herhangi bir cismi, kişiyi, olayı ya da olguyu ele almanızdır. Sonrasında ise ona dair sesli olarak yorum yapmayı deneyin. Bu egzersizi yaparken ilk başlarda söyleyebilecek pek bir şey bulamayabilirsiniz ancak düşünün ve kendinizi zorlayın. Ardından başka şeyler bulun ve onu yorumlamaya başlayın. Bu egzersizi olabildiğince sık yapmanızda fayda var. Yorumlama egzersizinden sonra tarif etme egzersizi var. Bu egzersizde yapacağınız tek şey bulunduğunuz mekan hakkında bilgi vermek olacaktır. Nerede olursanız olun o yer hakkında durmaksızın konuşmalı, orada nelerin olduğundan, nasıl göründüklerinden ve orası hakkında neler düşündüğünüzden bahsetmelisiniz. Bu egzersiz akıcı konuşma kapasitenizi fazlası ile geliştirecektir. Tarif etme egzersizi olarak nitelendirdiğimiz bu egzersizi dilediğiniz her yerde uygulayabilmeniz mümkün. Hatta isterseniz hayalinizde oluşturduğunuz bir evi, bahçeyi, meydanı, adayı ya da gezegeni dahi tarif edebilirsiniz. Evet, sırada kelime hazinenizi genişletecek, hızlı, zarif ve etkili konuşmanıza fazlası ile katkı sağlayacak okuma egzersizi var. Okuma yaparak yalnızca hızlı konuşmayacak kendinizi de pek çok açıdan geliştireceksiniz.
Yapmış olduğunuz egzersizleri pratiğe dökmek ve kendinizi bu konuda daha da geliştirmek için sohbet etmelisiniz. İnsanlarla doğrudan iletişime geçmek, fikir alışverişinde bulunmak ve keyifli vakit geçirmek sizlerin özgüveninize de olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Best free WordPress theme

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

sarki indirmek

Nasıl Şarkı İndirilir

Şarkı dinlemek, pek çok kişi için keyifli ve anlamlıdır. Herkes kendi duygu ve düşüncelerine hitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68