EğitimHayat

Nasıl Şiir Yazılır

Şiir, güzel sanatların en fazla ürün veren dallarından birisidir. İnsanların duygu ve düşüncelerini belli bir ahenk içerisinde kağıda aktarma yoludur aynı zamanda. Şimdi, şiir nasıl yazılır ona değinelim; ilk olarak şiir hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu zamana kadar yazılmış olan şiirleri okumanız ve ilham almanız bu konuda size epey yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra şiir, ölçü bakımından ikiye ayrılır; serbest ve ölçülü şiir. Son zamanlarda yazılan şiirlerin pek çoğu serbest ölçü kullanılarak yazılmaktadır. Serbest ölçü, şiir dizelerinde yer alan sözcük sayısında ve sözcüklerin oluşturduğu dizelerin sayısında herhangi bir kısıtlama olmaması demektir. Ölçülü şiirler de kendi aralarında hece ve aruz ölçüsü olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar.
Aruz ölçüsü, günümüze daha uzak olan ve edebiyatımıza Arap Edebiyatından girmiş olan bir ölçüdür. Divan Edebiyatı ile kulanımı artmış ve Türkçe’ye en iyi şekilde uyarlanarak kullanılmıştır. Pek çok şairimiz de şiirlerinde aruz ölçüsünü kullanmıştır. Aruzla şiir yazabilmek içinse mutlaka aruz kalıplarını bilmeniz gerekmektedir. Aruz ölçüsü kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta, sözcüklerin açıklık ve kapalılık durumu olmalıdır. Açıklık ve kapalılık ise kelimelerde bulunan hecelerin son harflerinin sessiz ya da sesli harfle bitmesine göre oluşturulan bir düzendir. Aruzda pek çok kalıp da bulunmaktadır. Türkçe’ye uyarlanması da pek kolay olmayan ancak yazdıkça alışılan ve bir nevi bulmaca çözer gibi zevkli bir şey olduğunu içine girdikçe anlayacaksınız. Anlamanızı hızlandırmak içinse Mehmet Akif Ersoy ve Yahya Kemal Beyatlı şiirleri sizlere yardımcı olacaktır. Diğer ölçü ise milli ölçümüz olan hece ölçüsüdür. Hece ölçüsündeki amaç; şiiri oluşturan dizelerin hepsinin aynı hece sayısına sahip olması durumudur. Hece ölçüsünde yedili, sekizli, onbirli ve onbeşli kullanımlar ağırlıktadır.
Aynı zamanda aruz ölçüsüne kıyasla kullanımı daha basittir. Ayrıca aruzda da hece de herhangi bir konu kısıtlaması yoktur istenilen her konuda bu ölçüler kullanılabilir. Önemli olan size şiir yazdırtacak o duygu ve hayal dünyasına sahip olmaktır. Şiir yazabilmek için iyi bir şiir okuyucusu olmanız gerektiği de unutulmamalıdır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.