Hayat

Nasıl zengin olunur

Neler Lazım

 • Şans
 • www.NasiLL.com
 • Azim
 • Sabır
 • Plan
 • Eş-Dost-Akraba

Keşke bunu başarmış biri anlatsa ama genel olarak:

 1. Zengin bir ailenin çocuğu olarak (en basiti).
 2. Okul hayatını sevip, sevdiği ve iyi kazandıracak bir meslek edinerek.
 3. Zengin biriyle evlenerek (ama çoğu zaman önce zengin olmak gerekir, davul DD)
 4. Her isteyene borç vermeyerek. Borç, ödeme yapma gücü veya geri dönüş ihtimali olan yerlere verilmelidir. Zengin değilsiniz ki hesapsız para dağıtın.
 5. Para biriktirip, biriktirdiğini 3 ay sonra harcamayıp unutarak, uzun vadede kayda değer bir yatırım için değerlendirerek.
 6. Kader bazen önümüze çok iyi fırsatlar çıkarır; bunları kaçırmayıp doğru kararı vererek.
 7. Tutmaz, müptelası olmayın ama tüm ömrünüzde birkaç kez oynadığınıza değecek kadar miktar için şans oyunlarında şansınızı deneyebilirsiniz. Olmazsa bu maddeyi geçin, sadece birkaç kez için dedim.
 8. Zenginim ama ucuz mal alacak kadar değil, demiş bi zengin. Ne alıyorsanız uzun süre kullanmak için alın ve kullanın, bir yıl kullanacağınız işe yaramaz bir takım elbise iki kat daha pahalı ama 5 yıl kullanacağınız harika bir takım elbisenin yerini tutamaz. Tercihinizi iyi yapın.
 9. İsraftan kaçınarak, herşeyden maksimum istifade edin. Yemeğinizi, içeceğinizi sonuna kadar tüketin. Bu nimete gösterdiğiniz saygının da bir gereğidir.
 10. Sabırlı olarak. Sabırsız birisinin zengin olması çok zordur. Gerektiğinde yatırım yapıp beklemeyi, çalışıp didinip bir veya birkaç yıl sonra mahsul almayı bilmelisiniz.
 11. Vefalı olmasını bilerek. Arkadaşlarınızı dostlarınızı unutmayın ve hayatınızdan çıkarmayın. Gerektiğinde sizin küçük engelleri geçip hedefe ulaşmanızda çok yardımları olacaktır.
 12. Sosyal etkinliklerden uzak kalmayın. Katılın aktif roller üstlenin. Bu size olan güveni arttıracak, çevrenizi genişletecektir. Gerektiğinde bu güven ve çevre size geri dönüş yapacaktır.
 13. Herkese saygı gösterin. Saygıyı asla elden bırakmayın. Arkadaşlarınız birilerini lanetlenese, saygısızlık etse dahi siz bu uç noktalarda yer almayın. Aşırıya gitmeyin. Saygılı ve saygıdeğer kimliğinizi koruyun.
 14. Kitap okumak, araştırma yapmak için kendinize zaman ayırın. Kültür dünyası boş bir insanın zengin olması çok zordur.
 15. Planlı ve projeli yaşayın. Kendinizi rüzgarın esişine bırakırsanız, ya bir kuytuya ya bir köşeye atılırsınız. Gitmek istediğiniz yere gidin, plan ve proje yapın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.