A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Nasıl Ceo Olunur
nasıl ceo olunur

Nasıl Ceo Olunur

CEO

Günümüz zamanının popüler kavramlarından biri olan Chief Executive Officer yani CEO, bir şirkette en üst düzey yönetici olan kişiye verilen isimdir.

CEO’nun şirkete karşı birtakım görev ve sorumlulukları vardır. CEO’luk rütbe ya da bir mevki olmadığı için her şirket kendine CEO atayabilir. Dolayısıyla CEO olabilmek için herhangi bir özel eğitim ya da rütbe gerekli değildir. Fakat belli bir hacmin üzerinde yer alan şirketler için geçerlidir. Bu kavram Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan, genellikle uluslararası şirketlerin tercih ettiği bir yöneticilik sistemidir. Bir CEO şirketin her işi ile uğraşmaz. İşinde başarılı bir CEO, çalışmakta olduğu şirketinin kar yüzdesini ve sektör payını yenilikçi fikirleri ile arttırır. Aynı zamanda başarılı CEO’lar kendi sektörlerinde her daim fark yaratırlar.

CEO olabilmek için belli kişilik özelliklerini de barındırmak gerekir. Örneğin liderlik özelliği, bu mesleği yapacak olan kişide bulunması gereken özelliklerden birisidir. Ancak önemli olan bu özelliği eğitim ile harmanlayan yani lisans eğitimini yönetim, işletme, idare, geliştirme üzerine alan kişiler bir CEO adayıdır. Ama yalnızca bunlar da başarılı bir CEO olabilmeniz için yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda uluslararası bir kişilik olmanızda gerekir. Bu da en az 2 yabancı dile hakim olmanızı gerektirir. CEO’luk için en önemli kavramlardan birisi de iletişimdir. Bilinen dillerde etkileşim ve birtakım pazarlama teknikleri bir CEO’da bulunmalıdır. Üst düzey yöneticiliğe geçmek isteyen kişiyse lisans eğitimini başarılı ve staj yapmış bir şekilde sonlandırmalıdır. Ayrıca yüksek lisans yaparak alanında uzmanlaşmalıdır. Bunların yanı sıra eğitim süreci esnasında tercih edilecek olan liderlik okulları ve öğrenci kulüpleri de kişinin iş hayatında başarısını destekleyici nitelikteki seçimlerdir. Çünkü pek çok iyi şirket ve üniversite kariyer geçmişini gönüllülük projeleri, akademik çalışma ve sosyal yaşama göre seçmektedir. Bu nedenle dünyadaki gelişmeleri de düzenli olarak takip etmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz.

Staj sonrası girecek olduğunuz işte de kendinizi göstermeniz oldukça önemlidir. Size verilecek olan iş ve görevleri eksiksiz olarak tamamlamalı, güven ortamını sağlamalı ve kariyer basamaklarını emin adımlar ile tırmanmalısınız. Gereken gelişimi gösterip yeterli tecrübeyi edindikten sonra yönetim kurulu kararı ile CEO’luğa yükselebilirisiniz.

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

Trafik cezası yer kodun konum bulma

Trafik cezası Trafik cezası kesildiğini öğrendiniz. İncelediğinizde radar hız cezası olduğunu gördünüz ancak Yer alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68