Genel

Nasıl Cesur Olunur

Cesaret duygusunun varlığı kişiyi cesur kılar. Ancak cesaret doğumla birlikte var olan bir duygu değildir. Hayat içerisinde kazanılan deneyimler ile kişinin korkularını ve bu korkularla baş etmenin yöntemlerinin belirlenmesini sağlar. Cesur olmanın en önemli yolu, yeni tecrübelere her daim açık olmak ve kalbinizin sesini dinleyerek hareket etmektir.  Cesur olabilmek için ilk önce korkuların kabullenilmesi şarttır. Çünkü cesur olmak demek korkusuzluk demek değildir.  Korkuyu kabul ettikten sonra üstüne gidebilmektir, cesur olmak.

Kişinin korkularını kabullenebilmesinin yolu ise, korkularını kendi kendilerine yüksek ses ile itiraf etmeleridir. Bu durum korku veren olgunun sıradanlaşmasını sağlar.  Aslında düşünüldüğünde hayatın kendisi tam anlamıyla bir risktir. Evde otururken ya da dışarı çıkıldığında her an insanın başına kötü şeyler gelme ihtimali vardır. Ancak bu durum kimsenin yaşamdan geri durmasına sebep olmaz. Bu sebeple korkular hayatın bir parçası olarak görülmeli ve kabullenilmelidir. İstemsiz bir tepki olan korku, kontrol edilemeyen bir olgudur. Kontrol edilemeyen olgulara odaklanmak ise yapılacak eylemlerin düzenlememesine neden olur. Bu sebeple korkulardan ziyade insanlar cesur olabilmek için yapabileceği ve yaptıkları eylemlere odaklanmalılardır.  Kişinin cesur olmasın sağlayan bir diğer yöntem de rol model seçmesidir. Tanıdığınız birinin daha önce böyle bir durumda nasıl davrandığını bilmek veya düşünmek,  kişinin kendi vaziyetini daha basit görmesine yardımcı olur.  Savaş kahramanları, tarihsel figürler ve büyük başarılar gibi modeller cesur olma yolunda yol gösterici unsurlar arasında yer alırlar. Kimi zaman karar verme durumlarında da cesur olmaya ihtiyaç duyulur. İnsanın böle durumlarda doğruyu yapabilmesinin yanı sıra vicdanıyla da karar vermesi önemlidir. Verilecek olan kararın tüm sonuçları ve sonradan yaşanabilecek olası tüm durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.  Her zaman doğru kararı vermek kolay olmasa da korkuların üstüne giderek,  vicdani kararlar vermek tam anlamıyla cesur kişilerin yapacağı bir davranıştır.

Her şeyi düşündükten sonra cesurca bir adım atma ile ilgili karara varan kişinin düşünmeyi bırakması gerekir. Cesur olmanın bir diğer önemli kuralı da gidilen yoldan dönmemektir. Her açıdan düşünüldükten sonra alınan kararlar istikrarlı bir şekilde cesurca uygulanmalıdır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.