GenelHayat

Nasıl Dans Edilir

Dans ederken hem kadınların hem de erkeklerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalar bulunmaktadır.  Bu kuralları dans öncesi, dans esnası ve dans sonrası olarak üç gruba ayırabiliriz.  Bu yazımızda dans etmenin kurallarından ve nasıl dans edileceğinden bahsedeğiz.

Dans öncesi kuralları ile başlayabiliriz. Öncelikle erkeklerin dans öncesinde yapacakları dansı çok iyi bildiklerinden emin olmaları gerekmektedir. Çünkü tam olarak dansı bilmeyen erkek, önce kendinin sonra da kadının küçük düşmesine sebep olacaktır.  Çoğunlukla kadınlar, dansı iyi bilen erkeklerle dans etmek isterler ve bu da onların en doğal haklarındandır. Ancak zeki olan bir kadın, erkek dansı çok iyi bilmese da idare edebilir.  Bu arada uyumlu olmayan çiftlerin de dansı yarıda bırakmaları da doğru bir davranış değildir.  Dans esnasındaki davranış en önemli olanıdır. Öncelikle erkek dansa kaldırdığı kadınla piste doğru giderken koluna girmek yerine, kadının bir parça gerisinden yürümelidir. Dans esnasında fazla gevezelik yapmak da yanlıştır.  Ancak çok az ve yavaş ses ile konuşulabilir. Bu arada çiftler birbirlerinin hareketlerini de takip etmelidirler.  Salon hareketlerinden haberdar olan bir erkek,  kadına sıkı sıkı yapışmaz. Dans sırasında erkek ve kadın arasında bir parça da olsa mesafe bulunmalıdır. Bu arada bel ve el de sadece dokunuyor gibi tutulmalıdır ve çiftler birbirlerine nefeslerini vermemeye de özen göstermelidirler.  Dans esnasında kadının elbisesinde bir bozulma gibi sorun çıkması halinde ya da kadının fenalaşması gibi hallerde erkek, ustaca hareket etmeli ve kimseye belli etmeden durumu idare etmelidir. Böyle konularda hassas olan kadınları küçük düşürmemeye çalışmak ise erkeğin görevidir. Danstan sonra ise pistten hızla ayrılmamak gerekir. Erkek kadının yine biraz gerisinden yürüyerek, kadını aldığı yere kadar götürmeli ve teşekkür de etmelidir.  Dansın bitmesiyle birlikte kadını olduğu gibi bırakmak, dans ve salon geleneklerine aykırı kaba bir davranıştır.

Dans edilirken eşin yüzüne bakılmamalı fakat gözler çokta uzaklara dalmamalıdır. Eşine göre uzun boylu olanların, kısa görünmeye çalışmaları da gülünç görünmelerine neden olur. Dans esnasında gereksiz ve gülünç hareketlerden de kaçınılmalıdır. Bilinmeyen danslara asla kalkılmamalıdır.  Adımlar ile hareketler arasında uyum olmalıdır. Dansta tutuşlar kibar olmalı ve arada da biraz mesafe bırakılmalıdır. Dizlerin kırılmaması ve ayaklarında kaydırılmadan dans edilmesi de uyulması gereken kurallar arasında yer almaktadır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.