EğitimGenelHobi

Nasıl Kitap Yazılır

Yazarlar için fazlası ile önemli olan süreç, kitap yazım sürecidir. Kitap yazmak için öncelikle birtakım aşamaların tamamlanması gerekir. Düşünce aşamasından basım aşamasına kadar olan bu süreç ne şekilde ve nasıl gerçekleşir ona değinelim; bir kitabın yazım süreci, öncelikle düşünce aşaması ile başlar. Kitap yazmaya dair herhangi bir istek ve fikir sizde oluştu ise bunu belirli aşamalar ile yazıya dökmelisiniz.  Şu an günümüzde herkes anayasal çerçevede fikirlerini açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Anayasal çerçevede yasaklanmış olan bazı konuların dışında düşüncelerinizi istediğiniz şekilde basılı kaynaklar aracılığıyla yayımlayabilirsiniz.

Bir fikir ile başlayan kitap yazma sürecinin ilk aşaması düşüncedir. Bu nedenle de kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz, duygu ve düşüncelerinizi tam olarak aktarabileceğiniz bir basılı kaynağı tercih etmeniz gerekir. Mesela; bu basılı kaynak bir roman, masal, öykü ya da akademik olabilir. Günümüzde herkes kitap yazabilme ve yayınlayabilme olanağına sahiptir. Fakat burada önemli olan konu, kitabınızı büyük kitlelere ulaştırabilmektir. Bir kitap yazmak için ilk olarak düşüncelerinizi bir taslak haline getirmeniz gerekecektir. Bu önsöz, giriş, gelişme, sonuç ya da sizin tasarlamış olduğunuz bir akışta olabilir. Kitabınızın ana konusunu ise en yakınlarınız dışında kimseyle paylaşmamalısınız. Sevdiklerinizin neler düşündüğünü öğrenmek isterseniz, eserinizi oluşturmadan önce sadece en yakınlarınızla kitabın bir bölümünü paylaşabilirsiniz Bu ileride telif hakkı probleminin yaşanmaması için önemlidir. Kitabınızın düşünce aşamasını oluşturan fikir ve akışı belirledikten sonra küçük notlar ile kitabınıza şekil verebilirsiniz.

Kitabın yazım aşamasına ise düşüncelerinizi kağıda dökerek başlayabilirsiniz. Ancak kitabı internet ortamında yazmanız zaman ve de sizin açınızdan daha kolay olacaktır. Metninizi kopyalayarak yedeklemeniz de gerekmektedir. Metninizi tamamlamanızın ardından editoryal aşamaya geçmelisiniz. Editoryal aşamada yapmış olduğunuz yazım, akış ve diğer hataları görebilirsiniz. Ancak bu aşmaya geldiğinizde bu işi başka bir kişinin yapması daha uygun olacaktır. Böylelikle sizin fark etmediğiniz, görmediğiniz hatalarınızı farklı bir gözün görebilmesi ve değerlendirmesi sağlanmış olur.  Bu işlem sonlanıp, yazma işleminiz bittikten sonra metninizi bastırarak tekrar gözden geçirebilirsiniz.

            Kitabınızın taslak olarak tanımladığımız aşamasının sonlanmasından sonra belki de en zor aşama olan basım ve dağıtım işlemi başlar. Bu aşamanın sonrasında ise okur yorumlarını takip etmelisiniz.

 

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.