GenelHobi

Nasıl Logo Yapılır

Herhangi bir şeyi temsilen kullanılmakta olan logo; renkler, şekiller, yazılar ve görüntüler kullanılarak yapılır, tasarlanır. Logo tasarlanırken amaç; daha büyük kitlelere hitap etmek, akılda kalıcı olmak, hayranlık ve güven oluşturmak amaçlanmalıdır. Logo tasarımı için hedef kitle oldukça önemlidir.  Bu nedenle de logo görünümünü özelleştirirken sizlerin hizmetini kullanacak olan bireyler göz önünde bulundurulmalı ve önemsenmelidir. Şirketin ya da logosunu tasarlayacak olduğunuz kurumun adını logoya dahil edip etmeyeceğinize de karar vermeniz gerekmektedir. Logosunu yapacak olduğunuz yerin ismine logoda yer vermek gayet doğal görünse de bu her zaman iyi bir fikir olmayabilir. Eğer logoda yer vermek istediğimiz isim farklı ve de kısa ise logoda kullanılması mantıklı bir karar olabilir. Ancak isim çok uzun ve de basit bir şey ise kullanılmaması daha iyi olacaktır.

Aynı zamanda logo tasarlandıktan sonra logonun tüm boyutlarda etkili görünmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Örneğin; logo çok küçük boyutlarda kullanılacak olduğunda logoda kullanmış olduğunuz isim okunmayacak hale geliyor ise isim kullanmak gereksiz olacaktır. Renk seçiminde ise logosunu tasarlamış olduğunuz yerin özellikle vurgulamış olduğu, o yer ile özdeşleşmiş bir renk var ise logoda da o renge ağırlık vermek doğru bir karar olacaktır. Böylelikle insanların zihninde ve bilincinde logosunu tasarlamış olduğunuz yer ve renk arsında zamanla bir bağlantı gelişecektir. Eğer öyle bir renk yok ise renklerin insanlar üzerinde uyandırdığı etkilere yönelik bir araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Logo tasarlarken farklı logolardan ilham kaynağı alarak yararlanmak, sizlerin yaratıcılık yönünüzün gelişmesine olumlu yönde katkı sağlayabilir. Ancak bu durum taklitçilik boyutuna kesinlikle ulaştırılmamalıdır. Kaliteli bir logo özgün, ebedi ve işe uygun olmalıdır. Logonun olabildiğince basit ve anlaşılır olmasına da özen gösterin. Örneğin; çok fazla renk karmaşa yaratır ve logonun kalıcılığını olumsuz yönde etkiler.

Logonun görünümüne, oluşumuna karar verdiğinizde taslak bir eskiz çizmelisiniz. Çizmiş olduğunuz logo taslağını herhangi bir topluluğa sunarak test ettirip görüşlerini almanız oldukça yararlı olacaktır. Onlardan gelen olumlu ve olumsuz geri dönüşler logonuzu geliştirmede etkili olacaktır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.