A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Genel / Ütü Nasıl Yapılır
utu yapmak

Ütü Nasıl Yapılır

Pek çok kişinin fazlası ile zorlandığı işlerden birisi de ütü yapmaktır. Sizler için zor görünen bu işi ne şekilde yapabileceğinize değinelim; ütüye en çok ihtiyaç duyan kıyafetlerimiz ceketlerimiz, gömleklerimiz ve pantolonlarımızdır.
İlk olarak bir ceket nasıl ütülenmelidir ona bakalım; eğer ceketinizi dikey ütüleme ile ütüleyeceksiniz onu bir askıya düzgün bir şekilde asmalısınız. Sonrasında kumaşı gergin bir biçimde tutarak, buhar püskürtün. Ceket üzerindeki kırışık görünüm geçinceye kadar ütüyü yukarı – aşağı hareket ettirin. Ceketin astar vs. gibi narin kumaşlarını ütülerken ütü tabanının kumaşa değmemesine özellikle dikkat edin. Bahsettiğimiz gibi astar kısmına ütü tabanını değdirmeden yalnızca buhar ile kırışıklıkları giderebilirsiniz. Ceketinizi yatay ütüleme ile ütülerken parlamanın önlenmesi için ütü bezi kullanmalısınız. Astar ve astar dikişlerinin bulunduğu kenarları da yalnızca buhar kullanarak açmaya çalışın. Klasik pantolonlarda ise kemer, cep ve ağ kısmının da ütülenmesi için öncelikle pantolonu ters çevirmelisiniz. Cep kısımlarını yerleştirip, ardından düzgün bir şekilde ütülemelisiniz. Belin kemer bölümünü ise ütü masasına geçirmeli, sonrasında kemer hattı boyunca ütülemeye devam etmelisiniz. Pantolonun ağına doğru ütülemeyi sürdürün. Kemer, ağ ve ceplerin ütülenme aşaması bittikten sonra pantolonun yüzünü çevirin. Parlamanın önlenmesi için aynı şekilde ütü bezi kullanmayı ihmal etmeyin. Ardından paçaları düzgün bir biçimde üst üste yerleştirin ve iç dikişlerini ütüleyin. Aynı işlemi diğer paça içinde uygulayın. Daha sonra paçaları aynı hizaya getirerek ütülemeye devam edin.
Sırada ise gömlek var, gömleğin yaka kısmını tersinden ve ortasından başlayarak kenar kısımlarına kadar ütüleyin. Ardından orta kısma tekrar dönerek kırışık kısımların iyice açılmasını sağlayın. Omuz dikişleri içinse omuz bölümün ütü masasına geçirin ve arkadan ortaya doğru olacak şekilde ütülemeyi sürdürün. Aynı işlemi diğer omuz içinde uygulayın. Kol kısımlarındaysa manşet iliğinin tersinden başlayarak ütüleyin. Beden kısmını ütülerken de başlayacağınız yer ön bölüm olmalıdır. İki ön parçayı da ütülemenizin ardından arka kısma geçin. Gömleği bütünü ile ütüledikten sonra da en son aşama olan yakanın dış yüzünü ütüleyerek işleminizi sonlandırın.

Best free WordPress theme

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

nasıl ışın kılıcı yapılır

Işın Kılıcı Nasıl Yapılır

Işın kılıcı, bilimkurgu filmleri ile tanışmış olduğumuz bir nesne. Bilindiği üzere bilimkurgu alanında ışın kılıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68