GenelHayat

Ütü Nasıl Yapılır

Pek çok kişinin fazlası ile zorlandığı işlerden birisi de ütü yapmaktır. Sizler için zor görünen bu işi ne şekilde yapabileceğinize değinelim; ütüye en çok ihtiyaç duyan kıyafetlerimiz ceketlerimiz, gömleklerimiz ve pantolonlarımızdır.
İlk olarak bir ceket nasıl ütülenmelidir ona bakalım; eğer ceketinizi dikey ütüleme ile ütüleyeceksiniz onu bir askıya düzgün bir şekilde asmalısınız. Sonrasında kumaşı gergin bir biçimde tutarak, buhar püskürtün. Ceket üzerindeki kırışık görünüm geçinceye kadar ütüyü yukarı – aşağı hareket ettirin. Ceketin astar vs. gibi narin kumaşlarını ütülerken ütü tabanının kumaşa değmemesine özellikle dikkat edin. Bahsettiğimiz gibi astar kısmına ütü tabanını değdirmeden yalnızca buhar ile kırışıklıkları giderebilirsiniz. Ceketinizi yatay ütüleme ile ütülerken parlamanın önlenmesi için ütü bezi kullanmalısınız. Astar ve astar dikişlerinin bulunduğu kenarları da yalnızca buhar kullanarak açmaya çalışın. Klasik pantolonlarda ise kemer, cep ve ağ kısmının da ütülenmesi için öncelikle pantolonu ters çevirmelisiniz. Cep kısımlarını yerleştirip, ardından düzgün bir şekilde ütülemelisiniz. Belin kemer bölümünü ise ütü masasına geçirmeli, sonrasında kemer hattı boyunca ütülemeye devam etmelisiniz. Pantolonun ağına doğru ütülemeyi sürdürün. Kemer, ağ ve ceplerin ütülenme aşaması bittikten sonra pantolonun yüzünü çevirin. Parlamanın önlenmesi için aynı şekilde ütü bezi kullanmayı ihmal etmeyin. Ardından paçaları düzgün bir biçimde üst üste yerleştirin ve iç dikişlerini ütüleyin. Aynı işlemi diğer paça içinde uygulayın. Daha sonra paçaları aynı hizaya getirerek ütülemeye devam edin.
Sırada ise gömlek var, gömleğin yaka kısmını tersinden ve ortasından başlayarak kenar kısımlarına kadar ütüleyin. Ardından orta kısma tekrar dönerek kırışık kısımların iyice açılmasını sağlayın. Omuz dikişleri içinse omuz bölümün ütü masasına geçirin ve arkadan ortaya doğru olacak şekilde ütülemeyi sürdürün. Aynı işlemi diğer omuz içinde uygulayın. Kol kısımlarındaysa manşet iliğinin tersinden başlayarak ütüleyin. Beden kısmını ütülerken de başlayacağınız yer ön bölüm olmalıdır. İki ön parçayı da ütülemenizin ardından arka kısma geçin. Gömleği bütünü ile ütüledikten sonra da en son aşama olan yakanın dış yüzünü ütüleyerek işleminizi sonlandırın.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.