A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Eğitim / Nasıl Fotoğraf Çekilir
fotoğrafçılık

Nasıl Fotoğraf Çekilir

Fotoğraf çekmek birçoğumuzun ilgi alanıdır. Ancak fotoğraf çekmenin de kendine göre kuralları ve incelikleri vardır. Bu yazımızda sizlere fotoğraf çekmenin inceliklerinden bahsedeceğiz. Yazacağımız kurallar doğrultusunda çektiğiniz fotoğraflardan memnun kalacağınızın garantisini verebiliriz.

Fotoğraf çekerken öncelikle bakış noktasının iyi seçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple fotoğraf çekerken çekeceğiniz konuyu nasıl göstermek istediğinizi belirlemelisiniz. Şayet seçtiğiniz konu sabit ise etrafında dolaşıp, en doğru konumu belirleyin.  Perspektif hatalarının fotoğrafı olumsuz etkileyeceğini unutmayın. Fotoğrafını çekmek istediğiniz konunun kompozisyonunu dikey  mi yoksa yatay mı çekilince güzel görüneceğini belirleyin. Bunun için de konunuzu kadraja aldığınızda büyük boşlukların kalıp kalmadığına bakmalısınız. Doğru objektif seçimi de çekilecek konuya göre belirlenmelidir. Konuların bazıları yakından fotoğraflanmalı iken bazı konularsa uzaktan fotoğraflanmalıdır. Mesela, vahşi bir hayvanı veya futbol karşılaşması fotoğraflanacaksa belli bir uzaklıktan fotoğrafın çekilmesi gerekir.  Bu durum için tele objektiflere sahip olmak gerekir.  Objektifi doğru seçebilmek için çeşitleri ve nerelerde işimize yarayacağı konularında iyi analiz yapmak gerekmektedir.  İnsan ya da portre çekimlerinde arka planın oldukça sade olması gerekir. Aksi halde karışık bir arka plan konu ile karışarak, fotoğrafın seçiciliğini engelleyecektir.  İlk kez karşılaştığınız ya da yakından tanıdığınız kişilerin fotoğraflarını çekerken konunun rahatlatılması önemli bir detaydır.  Kendinizden emin olmalı ve fotoğraflayacağınız kişi ile iletişim içinde olmanız gerekmektedir.  Yakın pozisyonda çektiğiniz fotoğraflarda da göze yapılan netlik önemlidir. Bu sayede gözlerin net ve ön planda olmasını sağlar. Güneşin tepede olduğu 12.00-14.00 saatleri arasında fotoğraf çekmekten kaçının.  Aksi durumda insan resimlerinde hoş olmayan ve sert gölgelerin belirginleşmesine sebep olursunuz.

Fotoğraf çekeceğiniz de vaktiniz varsa, yanınızda bulundurduğunuz tripod  ile çekim yapın. Bu sayede kadrajlarınızda yüksek diyafram değerleri kullanma ve kontrollü yapma fırsatına sahip olursunuz.  Özellikle portre fotoğraflanmasında ışığın arkadan gelmesi, konunuzun ters ışıkta kalarak yüzünün karanlık çıkmasına sebep olur.  Bu durumu engellemek için dolgu flaş kullanmanızı tavsiye ediyoruz.  Bu sayede portrenin yüzü ile arka plan arasındaki denge sağlanmış olur.  Fotoğraf çekmek aslında başlı başına bir sanattır. Ancak verdiğimiz bu bilgileri uygulayarak sizlerde daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

e kitap nasıl yapılır

Nasıl E-Kitap Düzenlenir

Son zamanlarda oldukça gündemde olan e – kitaplar hem ulaşım kolaylığı hem de maliyeti ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68