HobiSağlık

Nasıl Hızlı Koşulur

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve fit bir görünüme sahip olmak için mutlaka spor yapılmalıdır. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek de sizlere fazlası ile büyük bit katkı sağlayacaktır. Sağlıklı – dengeli bir beslenme programı uygulayarak desteklenen spor faaliyetleri ile fit bir vücuda sahip olabilir ve kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz Bu yüzden sporu sevmeli ve ona zaman ayırmalısınız. Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüş ve koşular bu konuda sürerlilik sağlayabileceğiniz en basit ve etkili spor faaliyetlerindendir.
Sağlıklı yaşamın bir parçası olan koşu sporunun sizlere getiriler de oldukça fazla olacaktır. Günümüzde fiziksel olarak hareket eden insanların sayısı dahi oldukça azken koşmanın özellikle de hızlı koşmanın nasıl yapılabileceğinden bahsederek farkındalık oluşturabiliriz diye düşünüyoruz. Koşu sporun da ilerleme kaydetmeniz ve daha hızlı olabilmemiz için bazı temel şeyler vardır bunlardan birisi de kişinin vücut yapısıdır. Bu açıdan iyi bir vücut yapısı avantaj sayılabilir ama eğer vücut yapınız iyi değilse de bu sizin için bir engel teşkil etmemelidir, aksine daha fazla koşarak daha sağlıklı ve fit bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunların yanı sıra hızlı koşmanın birtakım püf noktaları vardır onlara değinelim; bunlardan biri kol çekme yani sprinttedir. Bahsetmiş olduğumuz sprinttlerde kollar ne kadar hızlı çekilir ise o kadar hızlı koşulur. Hızlı koşma konusunda sizlere söyleyebileceğimiz diğer bir şey ise kıyafetlerdir. Belki pek inandırıcı gibi gözükmeyebilir ama kıyafetler bir koşucunun hızını fazlası ile etkileyebilir, hatta koşarken giyecek olduğunuz kıyafetler birer belirleyici unsurdur diyebiliriz. Bir koşucunun giyecek olduğu kıyafet onun vücudunu sarmalıdır nedeni ise koşu esnasında sallanmaması ve içerisine hava girmesini önlemek içindir. Çünkü bu tip durumların yaşanması koşucunun hızını düşürür. Ayakkabılar da fazlası ile önemlidir. Örneğin, hızlı koşan ya da koşması gereken bireylerin ayakkabılarının ön tarafı çivili olmalıdır aynı zamanda da ayak bileğini sımsıkı sarmalıdır. Bu şekilde koşan kişi kuvvetini yere tam olarak aktarabilecektir.
Koşu sporunun, hareket etmenin ve sağlıklı beslenmenin sağlıklı bir yaşam için ne kadar gerekli olduğu uzun zamandır biliniyor ama artık harekete geçme zamanı.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.