HayatHobi

Nasıl Şarkı Söylenir

Güzel bir sese sahip olmak, pek çok kişinin hayal ettiği ve istediği bir şeydir. Aslında kişi sesini en doğru şekilde kullanarak onu bir enstrüman haline dönüştürebilir ve böylelikle hayal ettiği, arzuladığı o sese ulaşabilir. Bunu başarabilmek içinse öncelikle birtakım eğitimler almalı ver sabırlı olup çaba sarf etmeliyiz. Kişinin sesini güzelleştirebilmesi ve onu doğru bir şekilde kullanmayı öğrenebilmesi için yapması gereken ilk şey, şan eğitimidir. Şan eğitimi ile ses eğitilebilir; böylelikle eskidekine nazaran daha doğru ve daha güzel şarkı söyleyebiliriz. Şarkı söylemede doğru nefes almak da oldukça önemli ve etkilidir. Bilindiği üzere ses çıkarmak için nefesimiz, ses tellerine çarpar. Eğer hangi sese, ne kadar nefes verilmesi gerektiğine dair herhangi bir bilgimiz yok ise eksik ya da fazla nefes sebebi ile doğru sesi çıkaramayız.

Şarkı söylerken iki çeşit nefesten bahsedebiliriz. Bu seslerden ilki denetimli nefes, diğeri ise kaçamak nefestir. Denetimli nefes, uzun, yavaş, geniş ve yeterince alınır. Nefesin gereğinden fazla alınması doğru değildir. Öyle bir durumda ses tellerine sıkışmaya sebep olur. Ağızdan ve burundan alınabilir. Kaçamak nefes ise; kısa, çabuk, geniş ve yeterince alınmalıdır. Yalnızca ağızdan alınabilir. Nefes hakkında bahsetmiş olduğumuz şeyleri pratiğe dökebilmek için tabii ki de birtakım nefes egzersizleri yapılması gerekmektedir. Mesela, kesik ve uzun nefes çalışmaları yapılabilir. Aynı zaman da büyüyen ve küçülen nefes çalışmaları da yararlı olacaktır. Böylelikle diyafram gücünün ve nefes basıncının artırılması mümkündür. Nefes haricinde önemli olan diğer bir nokta ise diksiyondur. Nota için harflerin çıkış şekli oldukça önemlidir. Aynı zamanda şarkı söyleyeceğiniz dile de tam manası ile hakim olmanız gereklidir. Müzik kulağı olarak nitelendirdiğimiz terim de şarkı söylemede önemli ve etkilidir. Bunu solfej eğitimi sayesinde geliştirebilmeniz mümkündür.

Ritim de şarkı söylerken dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Eğer ritim ahrazınız var ise bu durumun geliştirilmesi fazlası ile zordur. Çünkü bu fizyolojik bir durumdur. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler, ritimli bir şekilde yürüyemezler ve belli aralıklar ile el çırpamazlar. Eğer bu tip bir probleminiz yoksa fazla sıkıntı yaşamayacaksınızdır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.