Internet

Nasıl IP Adresi Değiştirilir

Pek çok kişinin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi de IP adresimi nasıl değiştirebilirim şeklindedir. Kullanıcılar, birtakım sebeplerden dolayı bu IP adresini değiştirmek isterler ve çoğunlukta bunu ne şekilde gerçekleştirebileceklerini bilemezler. Eğer sahip olduğunuz IP adresi statik ise bunu değiştirmek için tek bir seçeneğiniz var o da ISP yani internet servis sağlayıcınızdan IP adresi değişikliği için talep de bulunmanızdır. Dinamik IP adresini değiştirmek için neler yapabileceğinize değinelim;
Bu durumda öncelikli olarak yapılması gereken şey IP numaranızı öğrenmek olmalıdır. Bunu da IP adresi bulma sayfasından yararlanarak halledebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz IP numarasını akılda tutmak pek kolay olmayacağı için bir yere not etmeyi ihmal etmeyin. Ardından IP adresini değiştirmek için yapabilecek olduğunuz en basit ve pratik yol modem cihazınızı geçici bir süre ile kapatmak olacaktır. Bunu modemde yer alan güç düğmesine basıp kapatarak kısa bir süre bekledikten sonra yeniden açarak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer elinizde bulunan modem entegre bir modem ise bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir. Dinamik IP kullanıcıları için kısa süreli yani bir ya da iki dakikalık kapatıp açma çoğunlukla yeterli olmaktadır. Modeminizi kapatın ve yeniden açın. Bağlantının kurulmasının ardından IP Adresi sayfasından kontrol etmiş olduğunun IP numaranızın eskisi olmadığını yani değiştiğini göreceksiniz. Eğer IP numaranız değişmedi ise modeminizi daha uzun bir süre kapalı tutarak işlemi tekrarlayın.

Windows

• Direkt modeminize bağlı olan bilgisayarda;
• Başla  çalıştır (run) > cmd
• İpconfig / release yazıp enter tuşuna basın.
• İpconfig / renew yazıp enter tuşuna basın.

Eğer bu işe yaramıyor ise aşağıdaki seçeneği deneyin:

Router olan Ağlarda

• Öncelikle router yönetim konsoluna bir giriş yapmanız gerekmektedir.
• Sonra IP adresinizi bırakın.
• Router’ı, modemi vs. kapatıp ertesi gün tekrar açın.

Bu işlemleri yapmanızın ardından son olarak IP bulma sayfasından IP numaranızın değişip değişmediğini kontrol edin. Eğer bahsetmiş olduklarımızın hepsini tam manası ile uygulayıp yinede sonuç alamadıysanız internet tarayıcınızın Proxy sunucusunun ayarlarını yapılandırmayı deneyin.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.