Çocuk bakımı

çocuklar küçük yaşta kreşe nasıl alıştırılır

Artık zamanımızda annelerin çoğu mecbur çalışmakta ve çocuklar daha bebek yaşta kreşe yada gündüz bakım evlerine başlamak durumunda kalıyor.
2 yaş itibariyle kreş temposu başlamakta. Bu süreç uzun olduğu için sabır ve kararlılık isteyen bir süreç. Öncelikle doğru yer olduğuna karar verdiğimiz kreşe bebeğimiz ya da çocuğumuz ile 3-5 gün birlikte giderek onun alışma sürecinde yanında olmalı hem de onun ortamını gözlemlemeliyiz. Başlangıçta 1 saat sonra tam zamanlı sizden ayrı kalana kadar kademeli olarak kreşte tek başına geçirdiği saatleri artırmalıyız. Bu süreçte illaki ağlayacak ve sizden ayrılmak istemeyecek, bu bizim için çok zor bir durum olsa da onlar için öğretici ve eğlenceli ne kadar çok şey olduğunu düşünerek kararlı tavrımızdan taviz vermemeliyiz. Çünkü çocuklar bizim zaaflarımızı çok iyi biliyorlar.
Alışma süreci 1 ayı geçebilir ve çok normaldir. Ne kadar da olsa evinden farklı bir yer. Bu süreçte dikkat etmeliyiz tabi. Sorun, aksaklık, problem var mı yok mu öğretmenle idareyle irtibatlı olmalıyız.
Bu alışma sürecinde durduk yere ağlama krizleri yaşamak çok normal. Aslında ağlayarak bir nevi sitem ediyorlar. Bu tür krizlerde şefkatle ancak şımartmadan devamının olmasını istemediğimizi belirterek zamanla anlaşarak teselli etmeliyiz.
Ama gün içinde ayrı kaldık diye akşam fazla şımartıcı hareket ya da ödüller de doğru değil. Bu seferde çocuk sürekli beklenti içinde olabilirler. Zamanla alıştıkça çocuğumuzla konuşarak anlaşmaya da başlamalıyız.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.