Çocuk bakımı

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir

Genellikle iki yaş çocuklarında başlanan tuvalet eğitimi birçok anne ve baba için zor bir dönemdir. hassas bir durum olduğu için çoğu anne baba çocuklarına nasıl tuvalet eğitimi vermesi gerektiğini bilemeyebilir.

Öncelikle tuvalet eğitimi verilmeye başlanırken sabırlı olmak gerekiyor. normal bir insanı bile alışkanlıklarından vazgeçirmek çok zorken bir çocuğu bezinden ayırıp tuvalete alıştırmak gerçekten sabır istiyor. çocuklar bu duruma uyum sağlamakta zorlanabiliyor.

Tecrübeli bir anne olarak bu duruma alıştırmanın zor olduğunu söyleyebilirim. çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken asla kızmamanız, asla suratınızı asmamanız gerekir. çünkü çocuk bu durumu siz farkında olmadan sezer. çocuğu rahat bırakmalısınız. bu durumun normal olduğunu anlamasına yardımcı olmalısınız. bazı çocuklarda oyuncaklarla tuvalete giderek örnek alarak alıştırma yöntemi kullanılıyor. siz de deneyebilirsiniz. çok sevdiği bir oyuncağını yanında götürerek kendini rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. sık sık tuvalete götürmelisiniz. bu eğitimi verirken benden tavsiye hiçbir iş yapmayın çünkü her an hazır olmanız gerekir.

En başta da söylediğim gibi çok sabırlı olmanız, sakin olmanız çocuğunuzu tuvalete alıştırırken çok önemlidir.tuvaletini yaptığında gülüp mutlu olduğunuzu görürse çocuğunuz daha istekli olacaktır. asla kızmayın yoksa çocuk daha çok zorlanır. sevgi ile yaklaştığınızda çocuğunuza daha çok yardım edebileceğinizi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.