HayatSağlık

Lens Nasıl Takılır

Lens kullanmaya henüz yeni başlamış ya da başlayacak olan bireyler için bu durum ilk başlarda zor görünebilir. Ancak lens, hem fazlası ile pratik hem de oldukça güvenilebilir bir yöntemdir. Eğer gözlük kullanmayı sevmiyorsanız ya da farklı bir göz rengine sahip olmak istiyorsanız sizlerin de en iyi kurtarıcısı olmakla beraber kullanımında birtakım uyulması gereken noktalar vardır. Şimdi lens nasıl takılır ve kullanılır ona değinelim; lens kullanımında en fazla önem gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta hijyendir. Eğer hijyen hususuna gerekli önem gösterilmez ise birtakım problemlerle karşılaşılabilir.

Lensi takacağınız zaman ellerin sabunlu suyla güzelce yıkanmış ve kurulanmış olması gerekmektedir. Sonrasında ise solüsyondaki lensin parmak ucu ile alınması gerekir, eğer katlanmış durumundaysa önce avucun içerisine alınıp düzeltilmelidir. Ardından lens, yeniden parmak ucuna alınır. Lensli elle göz kapağının alt kısmı tutulur, diğer elle de üst kısım tutulup göz hafifçe açılır. Burada önemli olan nokta lens, korneaya değdiği esnada gözü açık tutmaktır; çünkü lensin vakumlanarak göze yapışması gerekmektedir. Bunun için de o esnada gözü kısa bir süreliğine açık tutmak yeterli olacaktır. Lensin çıkartılması ise takma işlemine kıyasla daha kolaydır. Lensi takmadan önce yaptığımız gibi çıkartırken aynı şekilde eller sabunlu su ile yıkanıp kurutulmalıdır. Lensi çıkartma işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ise tırnaklarınızı kesinlikle kullanmamanız gerektiğidir. Bunun nedeni de tırnakların lense kolayca zarar verebilecek olmasıdır, hatta gözünüzdeyken yırtılmasına dahi sebep olabilir. Bu yüzden parmak ucunun kullanılması gerekmektedir. Lensin çıkartılacak olduğu elle alt göz kapağı tutulurken, öteki el ile de üst göz kapağı tutulmalıdır. Ardından baş ve işaret parmakları yardımı ile lens hafifçe alınır. Bu esnada sert ve aceleci davranmamak fazlası ile önemlidir; çünkü kornea oldukça hassas bir yapıdadır. Lens, çıkartıldıktan sonra kutusuna yerleştirilir.

Lens kullanılmadığı zamanlarda kesinlikle kendi kutusunda muhafaza edilmelidir. Kutuların içerisinde yer alan solüsyonlarında mikrop oluşumu gözlenmemesi için düzenli olarak her gün değiştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda lensler, uyumadan önce çıkartılmalıdır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.