A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Genel / Hayat / Lens Nasıl Takılır
lens-takmak

Lens Nasıl Takılır

Lens kullanmaya henüz yeni başlamış ya da başlayacak olan bireyler için bu durum ilk başlarda zor görünebilir. Ancak lens, hem fazlası ile pratik hem de oldukça güvenilebilir bir yöntemdir. Eğer gözlük kullanmayı sevmiyorsanız ya da farklı bir göz rengine sahip olmak istiyorsanız sizlerin de en iyi kurtarıcısı olmakla beraber kullanımında birtakım uyulması gereken noktalar vardır. Şimdi lens nasıl takılır ve kullanılır ona değinelim; lens kullanımında en fazla önem gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta hijyendir. Eğer hijyen hususuna gerekli önem gösterilmez ise birtakım problemlerle karşılaşılabilir.

Lensi takacağınız zaman ellerin sabunlu suyla güzelce yıkanmış ve kurulanmış olması gerekmektedir. Sonrasında ise solüsyondaki lensin parmak ucu ile alınması gerekir, eğer katlanmış durumundaysa önce avucun içerisine alınıp düzeltilmelidir. Ardından lens, yeniden parmak ucuna alınır. Lensli elle göz kapağının alt kısmı tutulur, diğer elle de üst kısım tutulup göz hafifçe açılır. Burada önemli olan nokta lens, korneaya değdiği esnada gözü açık tutmaktır; çünkü lensin vakumlanarak göze yapışması gerekmektedir. Bunun için de o esnada gözü kısa bir süreliğine açık tutmak yeterli olacaktır. Lensin çıkartılması ise takma işlemine kıyasla daha kolaydır. Lensi takmadan önce yaptığımız gibi çıkartırken aynı şekilde eller sabunlu su ile yıkanıp kurutulmalıdır. Lensi çıkartma işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ise tırnaklarınızı kesinlikle kullanmamanız gerektiğidir. Bunun nedeni de tırnakların lense kolayca zarar verebilecek olmasıdır, hatta gözünüzdeyken yırtılmasına dahi sebep olabilir. Bu yüzden parmak ucunun kullanılması gerekmektedir. Lensin çıkartılacak olduğu elle alt göz kapağı tutulurken, öteki el ile de üst göz kapağı tutulmalıdır. Ardından baş ve işaret parmakları yardımı ile lens hafifçe alınır. Bu esnada sert ve aceleci davranmamak fazlası ile önemlidir; çünkü kornea oldukça hassas bir yapıdadır. Lens, çıkartıldıktan sonra kutusuna yerleştirilir.

Lens kullanılmadığı zamanlarda kesinlikle kendi kutusunda muhafaza edilmelidir. Kutuların içerisinde yer alan solüsyonlarında mikrop oluşumu gözlenmemesi için düzenli olarak her gün değiştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda lensler, uyumadan önce çıkartılmalıdır.

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

nasıl hızlı koşulur

Nasıl Hızlı Koşulur

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve fit bir görünüme sahip olmak için mutlaka spor yapılmalıdır. Sporu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68