SağlıkSpor

Nasıl Boy Uzatılır

Doğumdan sonra başlayan, ergenlik döneminde en uç noktasına ulaşan ve 23-24 yaşlarına kadar devam eden boy uzaması her insanda farklılık gösterir. Çoğunlukla aileye göre boy uzunluğu tahminen bilinebilse de birtakım faktörler de hızlı uzamayı sağlar. İlk olarak bilinmesi gereken şey; boyun en çok ergenlik döneminde uzadığıdır. Genetik yapılarına göre insanlar, farklı boy uzunluklarına sahip olurlar. Ancak birtakım sportif aktivitelerle ya da beslenme alışkanlıkları ile boyumuzu normal koşullarda uzaması gerektiğinden daha fazla uzatabilmemiz mümkün.

Öncelikli olarak doğru zamanda doğru spor yapmak bu konuda size yardımcı olabilir diyebiliriz. Örneğin; küçük yaşlarda basketbola başlamak boy uzamasında etkilidir. Devamlı olarak zıplamak da kemik uçlarında yer alan büyüme planklarını harekete geçireceğinden boy uzamasına yardımcı olabilir. Bilindiği üzere dünyanın en uzun boya sahip sporcuları da hep basketbolcudur. Bu sebeple de basketbolun mu boy uzatmada etkili olduğu, yoksa boyu uzun olanların mı basketbola yöneldiği soruları fazlası ile kafa karıştırmaktadır. Ancak her ikisi de doğru tespitlerdir. Çünkü genetik yapısı boyu uzun olmaya yakın olan bireyler basketbola yönelir ve bu spor ile de boyu ulaşabilecek olduğu maksimum seviyeye gelir. Genetik yapısı çok fazla uzamaya müsait olmayanlar ise basketbol aracılığı ile uzayabilir. Anlaşılacağı üzere basketbol her şekilde boy uzatma da etkili bir spordur. Basketbol dışında voleybol ve yüzme gibi spor dalları da boy uzatmada fazlası ile etkili olan diğer sportif aktivitelerdir. Ancak herhangi bir sportif aktivite ile uğraşmadan uzamak istiyorsanız da bahsetmiş olduğumuz zıplama yöntemi ile de uzamak mümkün.

Boy uzatma konusunda etkili olan diğer bir faktör ise beslenmedir ve oldukça önemli bir noktadır. Boyun uzaması için kemiklerin gelişmesinde etkili, uzamaya yardımcı olan ve protein açısından zengin besinlerin bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Protein açısından en zengin olan besin süt ve süt ürünleridir ancak bunların yanı sıra et ürünleri, baklagiller ve özellikle de balık boyun uzatılmasına fazlası ile katkı sağlar. Aynı zamanda bebekken alınan anne sütü, içerdiği yüksek vitamin ve minareler sayesinde boy uzamasının temellerinin oluşturur.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.