Sağlık

Nasıl Grip Olunur

Grip hastalığının en önemli sebebi virüslerdir. 200’ ün zerinde çeşitli virüslerin gribe neden olduğunu söylemek mümkündür. Bu virüsler bazı zamanlarda su ve hava yolları ile bazı zamanlarda da farklı yollarla doğaya salınır. Bir insan bu virüslerle karşılaştığında ilk olarak, boğazda ve burunda bulunan mukus salgısı karşı koymaya çalışır.  Virüsün bu noktada yenilmesi halinde, grip daha başlamadan biter. Ancak virüs bu aşamada yenilmez ise vücuda yayılır. Sonrasında da tüm hücrelerin hasta olmasını sağlar.

Bu noktada da vücut savaşmaktan vazgeçmez. Bu defa da hasta hücrelere akın eden akyuvarlar, virüslerle savaşa başlar. Hastalığın vücut üzerinde hissedilmesi de bu aşamada gerçekleştirir. Hasta olan hücrelerden açığa çıkan maddeler, tıkanıklık ve ödem akıntı gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu noktada artık grip olunmuştur.  Grip oluşumunun kişi bazlı açıklaması bu şekildedir. Ancak toplumsal açıdan yayılması farklıdır. Rinovirüs isimli virüsler, özellikle bahar ya da kış aylarında uyanarak, bir yolunu bularak insanın vücuduna yerleşir. Bu aşamadan sonra çoğalarak vücuda yayılması yaklaşık olarak beş gün kadar sürebilir. Bu demek oluyor ki, insan grip olduktan sonraki beş gün içerisinde bu hastalığı etrafına yayma potansiyeline sahiptir. Grip virüsleri, hapşırık veya öksürük damlacıklarına yerleşerek de yayılmaktadır. Grip olan hastanın hapşırması ile birlikte yakınında bulunan kişilere bulaşması söz konusudur. Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre grip olan bir hastanın kaldığı odadaki prize dokunmasının ardından başka sağlıklı birinin aynı odadaki prize dokunması sonrasında grip olmama ihtimalinin olmadığı görülmüştür.  Grip virüsü ev ortamında bir gün süreyle yaşayabilirken, dış ortamlarda üç saat kadar yaşayabilirler. Grip virüsünün nemli olmayan kuru sevdiği de unutulmamalıdır. Kış aylarında daha sık görülmesinin de nedeni budur. Grip virüsü bazı durumlarda zatürree, sinüzit ya da orta kulak iltihabı gibi sorunlara da neden olabilmektedir.

Grip hastalığının tedavisi için mutlaka uzman doktorun muayenesinden geçmek gerekmektedir. Sonrasında doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullanmak ve tavsiyelerini yerine getirmek ve dinlenmek gereklidir. Bu sebeple çalışanların da mümkünse grip olduklarında izin alarak, istirahat etmelerini öneriyoruz.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.