Sağlık

Nasıl Vücut Yapılır

Yaz mevsimi ile beraber plajlarda vücudunun daha iyi görünmesini isteyenler, doğru egzersiz hareketleri, antrenmanlar ve uygun beslenme programları ile istedikleri vücuda sahip olabilir. Vücut yapmak için kilit nokta kişinin kendi vücudunu tanıyarak hazırlayacak olduğu beslenme programları ve egzersizleridir. Ancak bahsetmiş olduğumuz egzersizlere başlamadan önce yapılması gereken en önemli şey kişinin duruşunu düzeltmesi olmalıdır. Yani doğru bir duruş ile vücudun ağırlığı kemiklerden kaslara taşınmaya çalışılmalıdır. Böylelikle vücut ağırlığı ile yapılacak olan egzersizler bu durumu daha da kolaylaştıracak ve destekleyecektir.

Şimdi ilk olarak karın bölgesi için yapılacak olan egzersize değinelim; vücudumuzun bu bölgesini forma sokmak için yapacak olduğumuz ilk egzersiz, ayakları yerden yukarıya itiş hareketidir. Bu egzersiz hareketi olduğumuz yerden veya yattığımız yerden kalkarken yapılabilecek bir harekettir. Bu hareket ile karın kasları kendi yapısına uygun olarak çalışmış olacak ve eğer zorlanılır ise nefes vermek hareketin sürekliliği açısından yararlı olacaktır. Bacak ve kalça bölgeleri içinse etkili olan iki önemli hareket vardır. Bunlardan biri squattır. Bu squatt hareketinin tam anlamı ile etkili olabilmesi içinse vücut ağırlığının topuklarda hissedilmesi gerekmektedir. Başlangıç için 10 defa 3 set yapılması idealdir. Bacaklar fit bir görünüm kazanmaya başlayınca set sayısı arttırılmalıdır. Diğer bir hareket ise lunge yani adım hareketidir. Bu da her yer de kolaylıkla yapılacak basit ve en temel hareketlerden birisidir. Aynı şekilde bacak bölgesini çalıştırmak için kullanılabilecek olan diğer antrenmanlar ise jump squat ve lunge jump hareketleridir. Bu hareketler vücudumuzda bulunan en uzun kas gruplarını yani bacakları tempolu bir biçimde çalıştırır, böylelikle yağ yakımında olduğundan daha fazla bir artış gözlenir.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu hareketler vücudun hızlı forma girmesi, fit bir görünüm kazanması ve istenen vücudun yapılması için mutlaka uygulanması gereken birtakım egzersizlerdir. İstenen vücudun oluşma süresi, yaşamın her anında spor yapılmasına bağlı olarak bazı değişiklikler gösterir. Hafta içerisinde en az iki gün spor yapar ve bunun yanında beslenme programına da devam edilir ise istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.