SağlıkSpor

Nasıl Yüzülür

Yüzme sporu, vücuda en faydalı olan sporların başında gelmektedir. Yüzme esmasında tüm kaslar çalıştığı için bu spor, bedene zindelik ve sağlık verir. Su içinde yapılmakta olan bu spor, suyun kalori yakma hızının fazla olmasından dolayı da hızlı kilo verme üzerinde olumlu bir etki gösterir. Bu sporu öğrenmek için en basit yol, bir yüzme kursuna gitmektir. Yüzme kurslarında, yüzmeye yeni başlayanlardan bu alanda en profesyonel olanlara kadar, farklı seviyelerde sınıflar yer alır. Yüzme sporu, en fazla on seansta öğrenilebilecek bir spordur. On seansın sonunda ise kişi, tek başına yüzebilecek düzeye gelir. Bu kurslarda birtakım teknikler öğrenilerek yüzmede iyi bir seviyeye gelinebilir. Bahsetmiş olduğumuz bu yüzme kurslarına 6 yaş ve üzeri olan herkes katılabilmektedir.

Elbette, her spor dalında olduğu gibi yüzmeye de ne kadar erken yaşta başlanılır ise o kadar kolay öğrenileceği ve ilerleme kaydedileceği bir gerçektir. Yüzme tek başına da öğrenilebilir; ancak bu hem de daha fazla zaman kaybedilmesine hem de birtakım yanlış hareketlerin kalıcı olmasına sebebiyet verebilir. Yüzme öğrenmenin ilk adımı ise, su üzerinde durmaktır. Bu hareketi tam manası ile yapabilmek için yüzme havuzunda egzersizler yapılabilir.  Yüzme havuzunda, boyu geçmeyecek olan bir seviyede nefes alınıp, göğüs şişirilerek su üzerinde durmaya çalışılır. Bu egzersiz su üzerinde durmayı sağlayacaktır. Su ütünde yatay bir biçimde durmak da ikinci önemli harekettir. Ağız suyun içerisinde olacak biçimde, kollar iki tarafa açılarak suya yatay olacak bir şekilde durulur. Ardından ağız suyun dışında olarak hareket yinelenir. Yüzmenin temel hareketlerinden birisi de ayak çırpma hareketidir. Bu hareketi yaparken suya yatay olacak şekilde kollar öne doğru uzatılır ve o konumda ayaklar çırpılır. Diğer Bir hareket ise kulaç atmadır. Kulaç atma hareketi, kolları hareket ettirip suyu itme ve çekme işlemidir.

Bahsetmiş olduğumuz hareketler düzenli olarak tekrarlandığında seri bir hale gelecektir. Bunların yanı sıra serbest yüzme, kurbağalama yüzme,  sırt üstü yüzme ve kelebek siti gibi pek çok yüzme stili vardır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.