Spor

Nasıl Şut Çekilir

Şut, futbol sporuna ait bir terimdir. Bilindiği üzere futbol oynarken kazanan taraf olmak için gol atmak gerekmektedir. Bunu başarabilmek için de iyi atılan şutlara ihtiyaç olacaktır. Rakip kaleciyi zorlayacak ve atılan şutun gol olmasını sağlayacak iyi şutlar için ne yapılmalıdır ona değinelim;
Futbol sporuna ilk başlandığında şutun nasıl çekileceğine dair ilk bilgiler verilir. Etkili, düzgün bir şut atabilmek için belirli bir altyapıya ihtiyaç duyulur. Anlaşılacağı üzere teorik açıdan şutun nasıl atılacağı bilinse de pratiğe gelince durum biraz değişebiliyor. Bu nedenle futbolcu, kendini çok iyi geliştirmelidir. İyi, etkili ve düzgün bir şut için ayakların tam olarak karşıya bakması gerekmektedir. Aynı zamanda topa vurulacağı zaman güç kalçadan alınmalıdır. Eğer şut çekileceği zaman güç kalçadan alınmaz ise başarılı ve etkili bir şut gerçekleşmesi imkansız olur. Topa falsolu ve plase bir biçimde vurulmak isteniyorsa ayak içi kullanılmalıdır. Futbolcu sert ve düz bir şut çekmek istiyorsa ayak üstü kullanmalıdır. Topun hem sert hem de falsolu gitmesi isteniyorsa da ayağın üst ve iç kısmı dengeli bir şekilde kullanılarak topa vurulmalıdır. Bahsetmiş olduğumuz şutları çekerken dikkat edilmesi gereken bir nokta da topun dibine çok fazla girmemektir. Eğer topun dibine fazla girilir ise top sizin ayarlamak istediğinizden fazla havalanacak ve kalenin üzerinden dışarı gidecektir. Bu yüzden bu dengeyi iyi kurmanız gerekmektedir.
Bizim ülkemizdeki Türk futbolcuların da topa iyi vurdukları tam olarak söylenemez. Bunun nedeni ise gerekli olan altyapının Türk futbolcularına verilmemesidir. Aynı zamanda şut kavramının futbolda çok önemli olduğu da Türk futbolcularına bilinçli bir şekilde işlenmemektedir. Bu yüzden Türk futbolunda uzaktan şutlar pek fazla görülmemektedir. Türkiye’ye gelen Alman kökenli altyapılı futbolcular ise oldukça etkili ve başarılı şutlara imza atıyor. Dünya futbolunda iyi şut çeken futbolculara değinmemiz gerekirse Alman futbolcu Bastian Schwensteiger ve Portekiz asıllı yıldız Cristiano Ranoldo gösterilebilir. İyi bir altyapıya sahip ve başarılıdırlar; uzaktan çektikleri, isabetli şutlar ile rakiplerini fazlası ile zorlayan futbolculardır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.