InternetÖne çıkan nasılsosyal medya

Takipçi hilesine dikkat

  1. Tümünde etkin olan bir hile.
  2. Bu psikolojik bir durum
  3. Nasıl anlaşılır?
  4. Nerelerden buluyorlar bu takipçileri? kim satıyor?

Takipçi hilesi veya fake followers : Twitter, Facebook, instagram, Tiktok, Spotify, Tumblr, Pintrest, Twitch Alexa, GoogleMaps ve Web siteleri.. tümünden etkili. Tüm ortamlar için bir şekilde takipçi hilesi oluşturulmuş durumda! Yani sosyal medya bir yandan büyürken, bir yandan da girişimciler boş durmuyorlar.

Tümünde etkin olan bir hile.

Kısayoldan para kazanmak isteyen girişimciler kendilerine bir proje belirliyorlar. Proje dahilinde bir twitter kullanıcısı açılıyor mesela ve bu kullanıcıyı takipçi hilesiyle başlıyorlar pompalayıp büyütmeye. Twitter followers bunun adı. Günümüzde son kullanıcıya açık web sitelerinde 10-15 bine kadar takipçi yüklemesi yapabiliyorlar. Yazının devamında bunları bulacaksınız.

fake followers
takipçi satınalınmış
Twitter fake followers

Örnek araştırmanın resmi. Fakemon hintli politikacıların fake followers oranlarını çıkartmış. (bir sorun olmaması açısından Türkiye kaynaklı vermedik)

Kullanıcılar diğer kullanıcıları kendilerini takip etmek konusunda yüreklendirmek ve Fenomen gibi gözükmek, popüler gözükmek için yayın hayatlarına takipçi yüklemesi yaparak başlıyorlar böylece herkes bunu takip ediyor hadi ben de takip edeyim diye sürü psikolojisinden faydalanıyorlar.

Bu psikolojik bir durum

Buradaki insan davranışını anlamak lazım. İnsanlar az takipçisi olan yerler konusunda düşünme ihtiyacı hissederken (acaba bunu niçin bu kadar az tercih ediyorlar.. Bir sorun var? Bir eksiklik var?…) Binlerce yüzbinlerce takipçisi olan hesapları ise herkes bunu seçmiş bir bildikleri olmalı diyerek düşünmeden takip ediyor.

bot follower
sürü psikolojisi

Böylece popüler olduğu düşünülen hesapların popülerliği katlanarak artıyor. İlk yüklemede kullanılan sahte takipçiler ve takipçi hileleri de başarılı bir performans sergileyerek yapmaları gereken görevi yerine getiriyorlar.

Nasıl anlaşılır?

Bunun için lütfen linkteki yazımızı gözden geçirin: Peki takipçi hilesini nasıl anlarız

Nerelerden buluyorlar bu takipçileri? kim satıyor?

Yine mi ruslar? Bu konu biraz şaibeli, kimisi ruslar diyor, kimisi de hintli yazılımcıların başlattığını söylüyor. Fakat Türkiye’ye yakın olması dolayısiyle Rusya bizim daha kolay erişebildiğimiz bir yer.

Ben rusça bilmiyorum?

Durun panik yok Türk girişimciler bitti mi ya. Size Türkiye’de bu işi kimler yapıyor. Kimler takipçi satınalma hizmeti veriyor. Takipçi satınalma, Retweet satınalma, Like satınalma, hatta izleme, yorum satınalma gibi bir çok özelliği sunan girişimciler de var. Size yazımızda onlardan da bahsedeceğiz.

Örneğin 1000 twitter kullanıcısını bazen 20 liraya satınalabilirsiniz. Bu işler hiç öyle sandığınız gibi sanatçıların, siyasilerin yapabileceği kadar pahalı işler değil. 200 liraya 10000 kullanıcı demektir bu. Nasıl satınalınıyor. Takipçiler nasıl yükleniyor yazımızda anlatacağız.

takipçi satan yerler
bazı servisler

Bu yazıda sizin dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta takipçi satınalmak felan değil.

Asıl sizi takipçi hilesiyle vurmaya çalışan fırsatçılardan korumak istiyoruz. Yukarıda anlattığımız gibi takipçi satınalma var ve çalışıyor. bunu artık anladınız. İşte bu sistemle Fenomen oluşturan girişimciler şunları yapıyorlar:

  • Fenomeni kısa sürede büyütüp bir miktar para yatırıyorlar, Devasa bir takipçi kitlesine ulaşan fenomeni daha tazeyken, takipçileri durumu farketmeden 60K organik takipçili fenomen hesap vs. şeklinde durumdan haberi bile olmayan çok büyük paralar ödemeye hazır müşterilerine satıyorlar!
  • Fenomeni yatırımlarla büyütüp, ticari olarak değerlendiriyorlar ve onların 50K 60K takipçisi olduğunu zanneden reklam verenlere, kampanya düzenleyicilere bu fenomeni pazarlıyorlar. Böylece yatırdıklarından kat kat fazlasını kazanıyorlar!
  • Bazen Fenomenler bir 15K takipçiyle başlayıp etkileşime kapılan bir 50K kitleye ulaşabiliyorlar o zaman yatırım kendini amorti ediyor ve fake followersın bot takipçilerin hiçbir anlamı kalmıyor. Gerçek organik takipçilerle yoluna devam eden gerçek bir fenomen sahibi olunuyor! Girişimcilik!

işte bunlara dikkat etmelisiniz. Şişirme bir fenomene etmeyeceği paraları ödüyor olabilirsiniz. Etkileşime ve organikliğe dikkat etmenizde fayda var.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

3 thoughts on “Takipçi hilesine dikkat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.