Öne çıkan nasılPopüler nasıllarTeknoloji

Kanal şifresi nasıl kırılır

Konu başlıkları şöyle

 1. Kanal Şifresi Kırma
 2. Sorunlar
 3. izleyeceğimiz kanalın şifresini nasıl kıracağız
 4. Kart Paylaşımı sistemlerine dahil olmak
 5. Kart paylaşımı nasıl çalışır
 6. Kart paylaşımı nasıl kullanılır
 7. CAM Çeşitleri
 8. Peki hangi CAM yazılımını tercih edeyim
 9. Biss
 10. Uyduda Biss şifreli yayın yapan pek çok kanal var
 11. Biss keyi uydu alıcıya nasıl gireceğim
 12. Cryptoworks
 13. Peki Cryptoworks nasıl kırılır
 14. Cryptoworks deki sorun ney
 15. Irdeto
 16. Irdeto1
 17. Irdeto2
 18. Irdeto nasıl kırılır

Kanal Şifresi Kırma

Bu konuda etraflıca bir nasıl yazmaya çalışacağım. Televizyon izlemek şöyle bir dinlenip rahatlamak isteyen, hoşça vakit geçirmek isteyen veya gündemi takip etmek isteyen bizlerin vazgeçilmezi. Aslında kırılan hiçbir şifre yok bunu izah edeceğim. Bulunan taktik ve yöntemler var bunu anlatmaya çalışacağım.

Sorunlar

 • En güzel kanallar şifreli yayın yapıyorlar.
 • Maç yayınına geçince şifresiz kanal birden şifreli oluyor.
 • Filimler eskimeden şifresiz kanallarda gösterilmiyor. Önce şifreli olan platformlarda gösteriliyor. Vizyondaki filimler hep şifreli platformlarda.
 • Belgesel kanalları hep şifreli platformlarda.
 • vs. vs.

Bunlar bizim istediğimizi seyretmemize engel oluyor. Peki BEDAVAYA istediğimiz şeyi, istediğimiz zaman, istediğimiz gibi seyredemez miyiz?

Cevap: HAYIR! Bedavaya canınızın istediğini yapamazsınız. Paranız varsa, paranız kadar imkanlardan yararlanırsınız.

Konumuza dönelim kanal şifreleri, paket şifreleri nasıl kırılıyor? Uydudaki yayınlardan sadece üyelerine özel yayın yapmak isteyen platform ve kanallar yayınlarını şifreliyorlar bu formatların isimleri şöyle :

BISS · Conax · Cryptoworks · Digicipher · Irdeto · KeyFly · Nagravision · NDS · VideoGuard · PowerVu · RAS · SECA Mediaguard · Viaccess · Wegener

Bunların ne önemi var? diyebilirsiniz. Her şifreleme formatının kendince bir özelliği var ve şifre kırma bu özelliğe göre yöntemler uygulanılarak gerçekleştiriliyor.

izleyeceğimiz kanalın şifresini nasıl kıracağız

Başta da yazdığım gibi şifre kırma diye bişey yok yöntemler var. Bu yöntemler :

1. Şifreyi bulup direk elle uydu alıcıya girmek

2. Kart Paylaşımı sistemlerine dahil olmak

Kart Paylaşımı sistemlerine dahil olmak

Günümüzde artık pek çok platform şifesini elinizle girip çözemeyeceğiniz karmaşıklıkta ve bu şifrenin çok sık değiştiği paylaşılamaz şifreleme standartları kullanıyorlar.

Yazılımcılar bu konuda şöyle bir açık keşfetmişler. Uydudan gelen şifreli yayın alıcımızın içindeki karta bu yayının şifresi nedir? diye sorularak çözdürülüyor ve izleniyor.

Kart paylaşımı nasıl çalışır

card sharing system

E o zaman bu soru sorma işini internet üzerinden yapsak, Uydu alıcıda gerçekten bir kart olmasa, ama şifreli yayın bulunursa bunun şifresini çözmek için internette olan kırılmamış gerçek bir abone kartına soru sordursak, o da cevap gönderse böylece şifreyi kırsak…

Ve tadaaa bu sistem kısa testlerin ardından başarılı olarak çalışmaya başladı. Artık günümüzde pek çok yazılımsal CAM (Koşullu erişim modülü) çeşidi bulunuyor. CAM normalde abone kartının içine konulduğu şifreli yayını çözen uydu alıcı üzerindeki donanıma verilen ad. Bunun yazılımsal sanal versiyonlarını uydu yazılımcıları yazmış ve çalıştırmayı başarmışlardır. Böylece gerçekten abone olunmasa bile kart paylaşımı sistemleri sayesinde alıcınızdaki yazılım internete bağlanarak ilgili yayını çözüp sorunsuz bir şekilde izletebiliyor.

Kart paylaşımı nasıl kullanılır

Bu sisteme dahil olmak için kart paylaşım serverlarından üyelik satın almanız gerekiyor. Öyle 3 kuruşa 5 köfte yok. Daha sonrasında ise uydu alıcınızdaki CAM yazılımına server IP sini, server portunu, kullanıcı adını ve şifreyi giriyorsunuz. Ve alıcınız internete bağlanabiliyorsa o server üzerinden paylaşılan tüm platformları sanki aboneymişsiniz de kartınız varmış gibi izletebiliyor.

Bu sistemler legal olarak satılmakta. Örneğin Botech uydu alıcılar 1 yıl server hediyesi ile beraber satılmakta. Dolayısiyle illegalitesi var mı bilemiyoruz. Olsaydı legal olarak satılamazdı sanırım.

CAM Çeşitleri

avatarcam, cccam, dreamcrypt, firecam, gboxnet, mbox, mpcs, opencam, rqcamd, rqechoclient, sbox, spcsnasscamd, vucrypt, NassCamd, MgCamd, Camd3, WiCard, VizCam, HyperCam, newcs,gshare, gshare2

Bu cam server çeşitleri ne işe yarar diyeceksiniz. Şu işe yarar, her bir cam çeşidinin kendine has özellikleri var. Her cam her uydu alıcı ile çalışamaz. Başta da belirttiğimiz gibi bu yazılımlar ya uydu üreticiler tarafından ya da open source uydu yazılımı yazanlar tarafından alıcıya ekleniyor. Dolayısiyle kart paylaşımı yazılımı diye birşey yok yazılımsal CAM çeşitleri var. Bunun da bin türlüsü üretilmiş durumda.

Peki hangi CAM yazılımını tercih edeyim

Bu sizin elinizde sayılmaz çünkü uydu alıcınız neyi destekleyebiliyorsa o cam’e mahkumsunuz. Örneğin istediğiniz platform kart paylaşım sistemlerinde paylaşılıyor ama server’ın tipi cccam öyleyse bunu destekleyen bir uydu cihazı almak zorundasınız. Başka türlü bişey yapmazsınız. Yani gbox destekleyen alıcıyla bu cccam serverından faydalanamazsınız.

Hangisini tercih edelim? İstediğiniz platformlar hangi camler ile paylaşılıyor ve satılıyor takip edip o camler ile bağlanmalısınız.

Şua en popüler paylaşım yazılımları şöyle:

 • cccam
 • Gshare
 • Gshare2
 • NewCs

bunları destekleyen uydu alıcılar tercih etmenizde fayda var. Ama şu da var ki bi bakıyorsunuz, serverlar patır kütür dökülmüş, xxxcam diye yeni bir cam desteklemeye başlamışlar, haydii onu araştırmaya başlıyorsunuz.

Biss

Biss ile şifreleme en basit şifreleme tekniğidir. Hiçbir ekstra işleme tabi olmayan değişmeyen sabit bir şifreyle mesela 02120000001 gibi bir key ile yayın şifrelenip gönderilir.

Alıcı cihazlar bu şifreyi biliyorlarsa bu yayını kolayca açıp izletebilirler. Bu şifreler yayına aman aman bizim kanalımız kırılmasın diye verilmiş şifreler sayılmazlar. Zira Biss şifreleme yöntemi hiçbir ekstra algoritma ve karmaşa içermez. Şifre vardır ve şifreli yayın vardır. Şifreyi bilen yayını izler. Basittir.

Uyduda Biss şifreli yayın yapan pek çok kanal var

Bunlar NTV, NTVspor, Star, TV8, TRT, TRT HD gibi kanallar maç yayınlarında şifreli yayına geçiyorlar ve bu şifreler Biss oluyor. Kanalın Biss şifresini biliyorsanız (Kanallar bunu Türkiye’ye yayınlıyorlar) bu yayınları şifrelenmeden izleyebiliyorsunuz.

Biss keyi uydu alıcıya nasıl gireceğim

Biss keyi buldunuz, peki nereye nasıl gireceksiniz de maçınızı izleyeceksiniz.

Her uydu alıcının ayrı bir biss key giriş yöntemi var.

Bu şekilde uydu alıcınıza internette yayınlanan kanalın biss şifresini girebilirsiniz. Şifreli yayın şifresiz oluverecektir.

Cryptoworks

Cryptoworks Biss’den bir adım daha ötede bir sistem. İşte şimdi işler biraz karışmaya başlıyor; Cryptoworks’te yayın şifresini çözecek olan şifre de şifreli olarak yayınlanıyor. Yani yayınla birlikte gönderilen bir data içinde abonelerin kartlarına bir şifreli anahtar gidiyor ve abone kartlarındaki Abone numarası yayının içindeyse gelen anahtar’dan yayının şifresini öğrenip, cihazın hafızasına yazıyor. Böylece artık yayın şifresiz olarak izlenebiliyor.

Yayındaki anahtar da Biss gibi sabit olmak zorunda değil. Anahtar yayınla birlikte gönderilebildiği için kanal istediği sıklıkta sürekli anahtarı değiştirebilir. Ancak burada bir püf noktası var yayıncı kanal anahtarı çok sık değiştirirse cihazlardaki aboneler onu çözmek ve hafızaya yazmakta yetişemeyeceği için genellikle günde bi kere, haftada bi kere, bazen ayda bi kere anahtar değiştirilir ki aboneler etkilenmesin.

Peki Cryptoworks nasıl kırılır

Burada emulasyon veya EMU denen yöntem devreye gidiyor. Uydu alıcınıza onu üreten firma tarafından yüklenmiş EMU var. Kapalıysa onu açmanız gerekiyor, yok açıksa okumaya devam. Sitemizde bunları anlattık, yukarıdaki linklerde var.

Cryptoworks de bir püf nokta var. Abonelerin uydu alıcı cihazları anahtardan gerçek şifreyi elde ediyorlar ya. İşte o gerçek şifreyi internette bazı siteler ele geçirip yayınlıyorlar. Bu gerçek Cryptoworks şifresini de uydu alıcıdaki şifre girme veya key girme veya emu kodları bölümünde Cryptoworks altına ilgili kanalın ID si ile elle girdiğinizde Ta daaa.

Uydu alıcınız içinde sanki kart var da kanalın şifresini çözmüş gibi gerçek şifreyi bildiğinden yayını göstermeye başlar.

Cryptoworks deki sorun ney

Sorun şu ki kanal anahtarı değiştirdiğinde siz az buçuk kanalı izlemiş olmanın mutluluğunu yaşadığınız ve avcunuzu yaladığınızla kalırsınız 🙂 Ama merak etmeyin bunu meslek haline getirmişler harıl harıl çalışıp yeni şifreyi de kısa sürede yayınlayacaklardır. Tabii yine aynı yere girip değiştirmeniz gerekiyor.

Irdeto

Irdeto1

Irdeto2

Irdeto şifreleme sistemi işi biraz daha karıştırmış; Cihaza bir tane uzun 12384778713AB1232FA234234324 gibi anahtar veya şifre değil de, 16bitlik pek çok parçalardan müteşekkil anahtarlar gönderir.

 • 12342134567652
 • 34534545654657
 • 56756767876877
 • 32434565675676

gibi. Ve bu parçaların nelerinden ne edip ne gibi bir yayını çözecek şifre oluşturulacağını da yalnızca abonenin kartı bilir. Mesela her bir bloğun ilk 4 karakterinden şifre oluşturmak gibi.

Irdeto2 de ise nelerin ne edileceği bilgisi de ayrıca şifrelenip gönderiliyor. Yani şifreli olan anahtarı çözmenin çözümü dahi sürekli değişen şifrelerle şifreleniyor sabitliği ortadan kalkıyor. Dolayısiyle zaten çözmesi zor olan şifreleme iyice çözülemez oluyor. Sürekli değişen şifreler..

Irdeto nasıl kırılır

İşte başta yazdığım noktaya geldik. Bu şifreleme kırılmaz. Ancak ufak bir açık kapı var.

Yine internette bu işi meslek edinenler, gönderilen upuzun keyleri ve onları açacak olan keyleri elde edip, sonucunda çözülen yayını çözecek keyi alıp yayınlıyorlar.

Püf noktası şu : Bazı kanallar zaman zaman bu şifreleri sürekli değiştirmek ellerinde olduğu halde (2sn.de bir değiştirebilir) haftalarca, aylarca değiştirmeyip sabit şifrede takılıp kalabiliyorlar. Bunu mahsus mu yapıyorlar bilmiyorum. (sanırım öyle) Dolayısiyle çözücü şifresi sabitte takılıp kalmış bir kanalın internette yayınlanan Irdeto anahtarlarını da elinizdeki uydu alıcıya girerseniz EMU sistemde Irdeto çözen bir kart varmış gibi yayını çözüp size izletir. Taki sürekli değişen şifreye geçilene kadar. Demek ki yayıncı kuruluş isterse kendini izletiyor isterse izletmiyor. Kırmak diye bişey teknik olarak hem var hem de yok.

8 thoughts on “Kanal şifresi nasıl kırılır

 • sjsj

  bişey soracağım bizde disney xd şifreli onu nasıl açabiirm

  Yanıtla
 • Aslı

  Biz uydudan baglaniyoruz gun onceden parasini odedik iki sefedir kullaniyoruz bu sene sorun yaratti parasini uyducuya verdigmiz halde sifte koyor donuyor gostermiyor napmamiz gerek fikriniz varsa yazabilirmisiniz acaba yani parasini verdigmiz halde donmasi facia bor sey

  Yanıtla
  • administrator

   Uydudan dediğiniz sanırım kart paylaşımı hizmeti veren bir yere üye oldunuz. Bu sistemler şifreleri internet üzerinden çözerek yayını gösterirler. Eğer internet hızınız düşük olursa şifrelenmeler ve bozulmalar yaşarsınız. Bu sizin kendi internet hızınızın düşüklüğünden kaynaklandığı gibi, Size kart paylaşımı satan yerin hızının yetersiz olmasından da kaynaklanabilir. Özellikle şu durum çok oluyor, sunucu kapasitesi 100 olduğu halde 300 500 kullanıcıya satış yapıyorlar. Bu durumda da sizin sağlıklı hizmet almanız zora giriyor. Sorunun neden kaynaklı olduğunu araştırıp çözmeniz gerekiyor.

   Yanıtla
 • Alfa

  Bilgi için çok teşekkür ederimm hocam. Helal olsun size.

  Yanıtla
 • Zeynocan

  Ben sifresi sonradan konulmus bi kanalin sifresini kirmak istiyorum her yolu denedim ama olmadi

  Yanıtla
 • Elv

  yeni şifreleme yazılımlarını rus siteleri bile çözemiyor,trikolor paketindeki HD yayımlar için mesaj gönderdiğimde “Biz yeni şifreleme yazılımlarını çözemiyoruz diyorlar”))

  Yanıtla
 • ea

  Kardeş peki hanghi siteleri takip etmek lazım bir de nasıl yapıcaz?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.