Araçlar ve TrafikÖne çıkan nasıl

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilir?

Aracın tüm camlarını açmayı unutmayın

Motor sesleri, lastik sesleri, yürücü sistemlerden amortisörlerden vs. gelecek tüm sorunları duyabilmek için bunu yapmalısınız unutmayın. Bundan sonraki tüm kontrollerde camlarınız hep açık kalsın.

Aracın egzozundan çıkan duman kontrol edilir

Egzozdan Beyaz, mavi, siyah veya gri duman çıkıyorsa ve anladığınız bir şey de değilse o araçtan uzak durmalısınız çünkü küçük bir arızadan çok büyük bir arızaya kadar sorunu işaret ediyor olabilir. Renkli duman çıkıyorsa araçtan uzak durun gitsin.

Egzozdan alev ve ateş çıkması. Bu durumda da araçtan uzak durun, yanmamış yakıt göstergesi olup yine size sorun habercisidir.

Egzozdan su damlaması da conta yalıtım sistemlerinde sorun var demektir. Abi yine uzak durun işte.

Su kaçaklarını, Yağ kaçaklarını kontrol

Hortumlar, radyatör, motor bloğu su kaçırıyor olabilir. Bunlar gözle kontrol edilir. Özellikle motor bloğu su kaçırıyorsa bu blokta çatlama, yamulma vs gibi değişik sorunları gösteriyor olabilir. Su haznesi kontrol edilir eksilme yapmış mı?

Yağ kaçırıyor olabilir, bu da basit bir conta arızasından, yamulmuş bloğa kadar çok sorunu işaret ediyor olabilir.

Amartisör arızaları

Araç tümseklerden geçirilir ve bozuk zeminde yürütülür. Araçtan gelen seslere ve yola tepkilerine bakılır, Aşırı zıplıyorsa, Araçtan sesler geliyorsa, alt takımlardan sesler geliyorsa küçükten büyüğe ciddi amortisör masraflarını gösteriyor olabilir.

Motor hararetine dikkat

Motor hararet göstergesi mutlaka motor iyice ısıtılıp kontrol edilmelidir. Normalde 80 derece civarında idealdir motor harareti. Eğer hararet yapan bir motorunuz varsa ondan uzak durun. Bir çok masrafı gösteriyor bu durum!

Kaporta kontrol

Kaportada boya var mı değişen var mı? Elle ve gözle anlamak kolay olmasa da yine de boyanmış parçalarda kenarlarda orjinalin dışında artıklar, düzensizlikler kalacağı için, kapı kenarları daha rahat şekilde kontrol edilip anlaşılabilir. Lastik ve contalara bakılarak tamirat görmüş mü, değişmiş mi fikir sahibi olunabilir. Değişen parçaların olduğu yerlerdeki bağlantı noktaları, vidalar vs. size çok şey söyleyebilirler.

Önden kaza var mı anlamak için şu nasılı da okuyun lütfen. Önden kazalı araç

Kozmetik kontrol

Aracın koltuk döşemeleri ve minderleri kontrol edilir. Koltuklardaki çökme ile aracın kilometresi arasında makul bir bağ olmalı. Koltukları çökmüş kilometresi düşük aracın kilometresinden şüphe edilir.

Aynı şekilde direksiyon simidi ve vites kolu da yilranmasiyla kilometre uyumlu olmalı.

Motor kontrolü

Rölanti kontrol

Araç hem soğukken hem ısındıktan sonra biraz rölantide bırakıp çalıştırın. Rölantideyken aracın deviri kendi kendine inip çıkıyorsa, motor sarsılmalar titremeler yaşıyorsa, bir çok masrafla kaşılaşabilirsiniz.

Güç kontrol

Düşük vitesteyken motorun performansı size ömrü konusunda fikir verebilir. Düşük viteste motor çekişini bir yokuşta vs. deneyerek motorun bitik olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Aracı öyle hemen alıp basıp hızlanmak motor kontrolü için yeterli değil.

Araç yokuştayken kaldırılır

Klasik kontroldür her araçta mutlaka denenir. Yokuşta aracı kaldırmalısınız. Zorlanma, titreme, hırpalanma vs. aman aman problem habercisidir.

Performans kontrol

Tüm ses kontrolleri için mutlaka aracın tüm canlarını açın. şimdi motora yüklenebiliriz, yüksek hızlara çıkın ve araçtan-motordan vuruntu, gürültü, peryodik sarsılma geliyor mu bakın. Varsa bence nedenini sorgulamayın uzak durun.

Sollama yapın ve aracın istediğiniz anda devrini alıp gereken performası üretip üretemediğini test edin. Araç sollama yapamıyorsa motor gidik.

Vites kontrol

Vites geçişlerinde zorlanma, yığılma, sarsılma, vitese geçmeme bunların hepsi problem. Hem de masraflı işler. Tüm vitesleri ve vites geçişlerini uygun bir yolda mutlaka ama mutlaka kontrol edin ve rahatlığını akıcılığını inceleyin, yoksa çok masraflı işler çıkabilir.

Aracı alın uygun yolda tüm viteslerini deneyin, sessizce, sorunsuzca viteslere geçmeli.

Klima kontrolü

Klimayı kontrol etmeyi unutmayın, soğuk üflemiyorsa, hiç çalışmıyorsa, çalışırken fan sürekli ötüyorsa vs. hepsi problem.

Fren kontrol

Araç düşük hızdayken ve araç yüksek hızlardayken ani frenler yaparak fren sistemini kontrol edin. Geç fren bir sorundur. Ayrıca fren yaparken araç bir yana doğru çekiyorsa, savruluyorsa bu da bir sorun göstergesidir.

Fren hidroliğinin ömrü 2 yıl

Eskiyen ve değiştirilmeyen hidrolik, fren pedalından alınan performansın ve fren mesafesinin uzamasına neden olur. Ayrıca fren pedalı normal seviyesinin altına düşer ve seviyesi aşağıya doğru yapışır.

Direksiyon ve yönlenme sistemleri kontrolü

Direksiyonu düzleyin ve lastiklerin karşıya baktığından emin olun. Araç durur vaziyetteyken motor da ısınmış olsun. Şimdi direksiyonu yavaş yavaş solunuza doğru çevirip camdan kafanızı uzatarak lastiğinde çevirmenizle birlikte hareket ettiğini gözlemleyin. Direksiyon iyice dönmeden lastikler yönlenmiyorsa, pahalı direksiyon takımı arızalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu boşluğun bir çok ciddi sebebi olur.

Manuel araçta debriyaj kontrol

Güvenli bir yerde park edip el frenini çekin. Vitese geçirip, fren çekiliyken debriyajı yavaşça bırakın. Araç sorunsuzca stop edip durmalı.

https://www.nasill.com/genel/trafik-cezasi-yer-kodu

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

One thought on “İkinci el araç alırken nelere dikkat edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.