Beyaz EşyaGenel

Çamaşır makinası E10 arızası nasıl düzeltilir

Çamaşır makinanız var ve yıllar sonra ekranda E10 yazıp yıkamayı durduruyor.

İşte bu nasıl tam size göre. E10 arızası su girişinde sıkıntı var demektir. Eğer çamaşır makinası yeterince su aldığını tespit edemezse veya gerçekten yeterince su alınamıyorsa E10 yazıp durur.

Demek ki bakacağınız yer su girişidir.

Çamaşır makinalarının su girişinde şu gördüğünüz solenoid valve lar bulunur bunlara Türkiyede VENTİL denmektedir.

ventil
soleneid valve

Bu ventil’in işlevi elektrik ile su girişini açıp kapamasıdır. Yani bobine elektrik gider su girişi serbest kalır ve çamaşır makinasının içine doğru gider.

Şimdi olası arızalara bakalım :

  • Bobin bozuk
  • Ventil içindeki conta vs. bozuk

Ben bobinmiş contaymış uğraşamam diyorsanız, ventili komple çıkarıp sökün, yenisini alın zaten çok da pahalı değiller.

Ventil şu şekilde yaylı telden sıkacaklarla borulara bağlı olduğundan onu sökmek oldukça kolaydır. Pense ile yaylı telin uçlarını sıkın, gevşeyecektir ve çekip boruyu serbest bırakın. sonrasında boruyu ventilden çıkarmak kolaydır.

ventil boru
ventil boru

Böylece ventili komple sökmüş olursunuz. Size en yakın çamaşır makinası yedek parça satan noktayı bulup ventili de yanınıza alarak aynısından alın ve takın. İşlem tamamdır. E10 arızası düzelmiş olmalı.

Sadece bobin arızası varsa bunu bir Multimeter / Avometre veya ölçü aleti ile test etmeniz gerekli. Bobinden hiç bir direnç almıyorsanız bozulmuş demektir. Ventillerin pek çoğunun bobini sökülüp takılabilirler. Bir tornavida ile yukarı doğru ittirin çıkacaktır. Eğer bobinleriniz bozuksa bobini değiştirerek daha basit ve ucuza bu işi halledebilirsiniz.

Ancak bobin konusunda emin değilseniz. Komple değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Ventillerin genellikle iç kısımları bozulmakta bobinler daha uzun yıllar sağlam kalabilmekteler.

Son olarak. Eğer bobinlere 220V elektrik gelmiyorsa (makinayı test amaçlı çalıştırmalı ve bir yandan da ölçüm yapmalısınız, uzman değilseniz girişmeyin!) Eğer bobinler makina tarafından açılıp kapanmıyorsa arıza çok daha büyüktür makinanın beyninden kaynaklıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.