GenelHukuk

devren satılık ne demek

devren satılık ne demek?

Bir şey devren satılıyorsa, bunun öncelikli anlamı işlemekte olduğu, faal olduğu, faaliyetini devam ettirmekte olduğudur. Yani faaliyeti devam eden bir iş yeri mesela devren satılır. Bu şu demek, iş yerinin faaliyeti durmayacak, kesintiye uğramayacak, müşteriler satıldığını bile anlamayabileceklerdir. bunu detaylandıracağız merak etmeyin. Devir işlemler ve devretmenin detaylarına değineceğiz mutlaka okuyup dikkat edin.

Devren işleyen, yürüyen, yürürlüğü olan şeylerde yapılır. Atıyorum mesela, internetiniz var. taşınıyorsunuz ama gittiğiniz yerde o internet sağlayıcı yok. Bulunduğunuz yerde başka birine devrederek verdiğiniz taahhüt tazminatını ödemeyebiliyorsunuz gibi. Devren bu gibi şeyler demektir.

Devam ediyoruz devren satılık kavramını detaylandırmaya,
Devre mülk var diyelim, senelik aidatınız var, vs. bu yani devam eden faaliyeti olan birşey demektir, çünkü bitmeyen ödemeleri var. Devren satılık demek burada demek ki, bu yükümlülükleri de devretmek demektir. Detaylı anlatıcaz.

Devren satılık detayları nelerdir? Neler olabilir?

Çok şey olabilir ama bazı kesin detayları yazacağız. Dikkat etmeniz gerekenler kalın yazıldı!
* Devraldığınız her ne ise Borçlarıyla devralıyorsunuzdur!
* Devraldığınız şeyi varsa alacaklarını da takip etmek üzre alıyorsunuzdur!
* Devraldığınız şeye ait yükümlülüklerin de tamamı size devredilir. Yani bir işyerini devren satılık olarak aldınız. Orada çalışmakta olanların maaş – tazminat vs. gibi tüm hakları vs. de artık siz sorumlu olursunuz. Satıcı devretmiştir çünkü. Eskiye ait birşeyler çıkarsa da sizdedir sorumluluk. Mesela ödenmemiş sigorta vs. bunları şirket ödemek zorunda, şirketin de sahibi sizsiniz.
* Devraldığınız şeyin resmi olarak yeni sahibi siz olduğunuz için, tüm hukuki, resmi vs. işlemlerde aynen eski sahibi gibi hukuk karşısında siz sorumlu olursunuz. Eğer baş ağrıtıcı hukuki durumlar vs. söz konusu olursa evet eski sahibini hukuki olarak mahkum ettirebilirsiniz belki ama bu olana kadar çok fazla başınız ağrır ve paranız gider.
devren-satilik

Sonuç olarak devren satılık!

Biraz riskli bir meseledir. Çünkü almakta olduğunuz şeyin tüm yükümlülüklerini de çok iyi bilmeniz gerekmektedir.
Devren satılık işlemlerinde mutlaka satış sözleşmesi yapılır, devir sözleşmesi yapılır. Noterde onaylatılır. Ayrıca ticari devirler sözkonusuysa ticaret odalarından da devirler, hisse devri, şirketin devri gibi işlemler de yapılıp. Ticaret sicil gazetesinde ilan ettirilir ve saklanır.
Diğer durumlarda sadece devir sözleşmesi yeterli olur.
Sizden saklanmış borçlar veya tazminatlar varsa ve tüm borç ve alacaklarıyla birlikte devraldığınıza dair imzayı atıyorsanız bu borç ve tazminatlardan kurtulamazsınız.
Örneğin bir kooperatif evi devraldınız rutin ödemeleri 2000tl. Ama birden sizden 11.000 tl masraf ve ara ödeme istendi bir de baktınız ki belli durumlarda kooperatifin üyelerinden bu ödemeyi talep etme hakkı varmış. Artık ödemek zorundasınızdır. Çünkü o sözleşmeye siz tarafsınız imzanızı başta atarken düşünmelisiniz.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.